آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟ ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که شیر شما کم بشود. به عنوان مثال، اگر شما سزارین کرده اید و یا کودک شما زودتر از موعد متولد شده است، این موضوع محتمل است، اما شما هنوز شیر برای کودک خود دارید، فقط باید صبر و حوصله بیشتری برای شیر دادن داشته باشید.

آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟
آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟

هنگامی که کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، تنش به تنهایی باعث کاهش میزان شیر نمی شود. اما این می تواند درست باشد که تنش هایی که شما را از تغذیه نوزاد بر حذر می دارد، ممکن است باعث ایجاد تاخیر در تولید شیر کافی شود.

آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟

پاسخ صریح این است : نه. استرس شیر شما را خشک نخواهد کرد.

بنابراین اگر کودک شما اغلب از شیر شما تغذیه می کند، این مورد به زودی درست خواهد شد. هرچه نوزاد شما بیشتر تغذیه شود، بدن شما شیر بیشتری تولید می کند، بنابراین سعی کنید روی نشانه های گرسنگی کودکتان متمرکز شوید. اگر او بخواهد غذا بخورد، سر خود را به سمت شما می کشد، صداهای جالبی با لب هایش ایجاد می کند و به طور کلی، به طور ناگهانی منقلب می شود.

بسیاری از ما می دانیم که تغذیه با شیر مادر در ابتدا با استرس رو به رو است. در واقع در روزهای اولیه، شما و کودک هر دو در حال یاد گرفتن چگونگی انجام این کار هستید و کسب این مهارت می تواند کمی طول بکشد.

کودک خود را نشسته و یا درازکش شیر بدهید. اگر تکنیکهای آرامش بخش را در کلاسهای زایمان آموختید، اکنون از آنها استفاده کنید تا از تغذیه کودکتان با شیر خودتان لذت ببرید.

هرجا که ممکن باشد، پیش نوزاد خود بمانید و تماس لمسی پوست به پوست با نوزادتان داشته باشید. این کار هورمون ها را آزاد می کند تا به شما کمک کند که بهتر با نوزادتان مرتبط شوید و سینه هایتان برای تولید شیر بیشتر تحریک شود.

آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟
آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟

آیا استرس باعث خشک شدن شیر مادر می شود؟

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به خوبی سینه تان را گرفته است. اگر اینگونه نباشد، ناآرام خواهد شد، زیرا نمی تواند شیر کافی دریافت کند. سپس شما به آسانی و به اشتباه نتیجه می گیرید که تولید شیرتان برای او کافی نیست. اگر همسرتان فرصت دارد، می توانید با هم همکاری کنید. در طول شب که نوزاد برای تغذیه بیدار می شود، همسرتان می تواند جای او را برای خوردن غذا درست کند. پس از آن او نیز می تواند کودک را در آغوش گرفته و تماس پوست به پوست را برقرار کند. اینگونه فرزندتان از کودکی عشق را تجربه کرده و در کنار تغذیه اش می آموزد.

اگر کودک شما یک بطری شیر دوشیده شده از سینه را بخورد، بعضی از وعده ها را همسرتان می تواند به او بدهد. البته اگر می توانید، منتظر بمانید و تا قبل از ۶ هفتگی از این روش برای تغذیه استفاده نکنید.