نوزاد، فرد جدیدی است که وارد زندگی شما می شود و نیاز به توجه و رسیدگی خاصی دارد علاوه بر اینها چگونگی ارتباط خوب و موثر والدین با کودک که به زودی رشد کرده و بزرگ می شود بسیار مهم است.

با ما در فینگیلا همراه باشید تا راه های آسان و کوتاه برقراری ارتباط با کودک را به شما ارائه دهیم:

۱٫ شیردادن به کودک، یکی از راه های برقراری ارتباط می باشد زیرا کودک پوست مادر خود را لمس می کند، عطر و بوی مادر خود را احساس کرده و به آرامش می رسد پس شیر مادر حائز اهمیت خاصی می باشد.

۲٫ زمانی که به کودک شیر می دهید چه شیر مادر و چه شیر خشک حتما به چشم های او خیره شوید تا شما را بشناسد و به آرامش برسد و نوعی ارتباط چشمی برقرار شود.

۳٫ ماساژ دادن کودک علاوه بر آرامش دادن به کودک باعث احساس نزدیک بودن و همچنین برقراری ارتباط با کودک می شود.

۴٫ زمانی که با کودک خود هستید تلفن همراه خود را از کودک دور کنید و توجه خود را به او جلب کنید تا بهتر بتوانید رابطه برقرار کنید.

۵٫ با کودک خود به آیینه نگاه کنید وقتی با هم به آیینه نگاه می کنید یک رابطه ی عاطفی بین شما برقرار می شود.

ارتباط خوب و موثر والدین با کودک
ارتباط خوب و موثر والدین با کودک

۶٫ به صدای قلب کودک خود گوش کنید ، یادتان می آید وقتی سونوگرافی می رفتید و صدای قلبش را می شنیدید چه احساسی داشتید؟

۷٫ حتما سعی کنید زمانی که کودک شما خواب است ، شما نیز بخوابید و استراحت کنید زیرا کودک نیاز به یک مادر شاداب و پر انرژی دارد و اگر بی خواب باشید نمی توانید ارتباط خوبی با کودک خود برقرار کنید.

در این باره بخوانید  علت دندان قروچه کودک و عوارض آن

 

۸٫ ارتباط خوبی با همسر خود برقرار کنید ، کودک زمانی که پدر و مادرش ارتباط خوبی با هم داشته باشند براحتی با آن ها ارتباط خوب برقرار می کند.

۹٫ در زمان رشد کودک استرس نداشته باشید که چرا مثلا کودک من دیر دندان درآورده است و غیره زیرا این احساسات شما به کودک القا می شود. باید بدانید همه چیز روند طبیعی خود را خواهد داشت ممکن است کمی دیر یا زود باشد.

۱۰٫ کودک خود را زیاد لمس کنید ارتباطی که از طریق پوست به پوست ایجاد می شود یک ارتباط عاطفی قوی می باشد.

۱۱٫ زمانی که کودک گریه می کند حتما به او جواب دهید و او را در آغوش بگیرید تا از وجود شما احساس آرامش و امنیت کند و بداند که شما هستی. بخصوص کودک در سه ماهه ی اول زندگی نیاز بخصوصی به توجه به صدای گریه اش دارد.

۱۲٫ قنداق و محل خواب او را بسیار گرم و نرم تهیه کنید تا در حین خواب به آرامش برسد.

۱۳٫ به نحوه ی تنفس نوزاد اهمیت دهید و توجه کنید که کودکتان براحتی نفس می کشد یا نه. زیرا کودکی که نتواند براحتی نفس بکشد نمی تواند براحتی شیر بنوشد و یک اختلال بزرگ در ارتباط کودک با تغذیه اش ایجاد می شود.

۱۴٫ کودک از تاب خوردن در گهواره لذت می برد. او را به آرامی تاب دهید و اتاق خواب او را کم نور و تاریک کنید تا در آرامش بخوابد.

۱۵٫ کودک شما یک فشن شو نیست که هر روز لباس های جدید به او بپوشانید سعی کنید تنها از لباس هایی استفاده کنید که راحت و نرم باشند و کودکتان را آزار ندهند.

در این باره بخوانید  این غذاهای باعث نفخ نوزادان می شوند

 

ارتباط خوب و موثر والدین با کودک
ارتباط خوب و موثر والدین با کودک

۱۶٫ عکس ها و رفتارهای کودک خود را تا یک سالگی ثبت کنید و برایش یک مجله درست کنید این کار باعث می شود بعد از یک سال خاطرات کودک خود را برایش بازگو کنید.

۱۷٫ حیوانات را به کودک خود نشان دهید و اجازه دهید حیوانات اهلی را لمس کند. این کار باعث می شود بتواند ارتباط برقرار کردن با آن ها را یاد بگیرد.

۱۸٫ هنگام بازی با کودک خود از صداهای مختلف استفاده کنید تا او بتواند براحتی صداها را تشخیص داده و تفاوت صداها را احساس کند.

۱۹٫ زمان گریه ی کودک خود را نگران نکنید و باعث نشوید که او بیشتر گریه کند و بترسد. شما باید سعی کنید علت گریه ی او را پیدا کنید و او را آرام کنید.

۲۰٫ کودکان خیلی سریع به شرایط عادت می کنند. شما باید بهترین ها را برای کودکتان در نظر بگیرید و عادات غذا خوردن و خوابیدن او را بدرستی تنظیم کنید.

۲۱٫ مکان هایی را که قبلا تنها می رفتید و خاطرات خوبی داشتید را انتخاب کنید و با کودک خود به آن جا بروید تا احساس محدودیت با وجود نوزاد خود نکنید.

۲۲٫ کودک خود را با نام های مستعار عروسکی صدا بزنید تا ارتباط خوب و موثر والدین با کودک برقرار شود.

۲۳٫ برای کودک خود آهنگ های شاد گذاشته و بازی هایی با او انجام دهید که با شعر و آهنگ باشد.

۲۴٫ عکس هایی از خودتان را به کودک نشان دهید و سعی کنید از بین عکس ها تصاویر شما را پیدا کند و تشخیص دهد این کار قدرت تشخیص او را بالا می برد.

در این باره بخوانید  نکاتی برای روزه داری کودکان و نوجوانان

 

۲۵٫ زمانی که کودک شما شش ماهه می شود و کم کم شروع به خوردن غذاها ی جامد می کند، ممکن است در حین غذا دادن به کودک خانه ی شما کثیف شود. اصلا از بهم ریختگی و کثیف شدن خانه احساس ناراحتی و نارضایتی نکنید و بجای آن از غذا خوردن کودک دلبندتان لذت ببرید.

۲۶٫ برای خنداندن کودک خود از حرکات دست و گوش و زبان استفاده کنید و آنقدری تلاش کنید تا بالاخره او را بخندانید.

۲۷٫ بیشتر زمان خود را صرف کودک کنید و در منزل با او بازی کنید. زیرا زمانی که صرف کودک می شود بسیار مهم تر از زمانی است که صرف نظافت منزل می شود.

۲۸٫ روزهای اولیه ی زایمان ممکن است مادر افسردگی یا استرس داشته باشد بنابراین خیلی مهم است که اطرافیان و همسر او را از نظر عاطفی حمایت کنند تا مادر نیز بتواند با کودک دلبند خود ارتباط خوب و موثر والدین با کودک برقرار کند.

۲۹٫ ممکن است تعویض پوشک کودک برای مادرها ناخوشایند باشد ولی برای این که بتوانید با این مسئله براحتی کنار بیایید بهتر است هنگام تعویض پوشک آواز بخوانید و این کار را سرگرم کننده و شاد برای خود جلوه دهید تا این موضوع باعث نشود که شما از کودک خود دل آزرده شوید.

۳۰٫ کودک خود را زیاد ببوسید. بوسیدن کودک باعث می شود که یک ارتباط بسیار صمیمی بین والدین و کودک برقرار شود.

منبع: Parents