خیلی از تکه های پارچه، در ابتدا دست و پاگیر و دورانداختنی به نظر می رسند. اما واقعیت این است که خیلی از این ها و موارد مشابه دیگر، برای سرگرم کردن کودکان کارایی بالایی دارند. ساخت حشره ی نمدی می تواند یکی از سرگرمی های مفیدی باشد که با ابزار دور ریختنی و ارزان ساخته می شوند. در این مطلب می خواهیم باهم ساخت حشره نمدی را یاد بگیریم. البته تنها خاصیت آنها سرگرمی نیست، استفاده از ابزارهایی که برای بچه ها در جاهای دیگر دیده شده اند، می تواند به رشد خلاقیت آنها نیز بسیار کمک کند.

بچه ها به دنیای حیوانات علاقه مندند و ساختن آنها برایشان هیجان انگیز است، مخصوصاً اگر نمونه واقعی آن را قبلاً دیده باشند.

ساخت حشرات نمدی

شما واقعاً برای فعالیت هنری کودکان، نیاز به مواد زیادی ندارید. چند قطعه از پارچه را برای ساخت این کاردستی نیاز دارید. اندازه قطعه در حد یک کاغذ نامه، بهترین اندازه است. در کنار آن، کودک شما به سایر ابزار دم دستی مختلف مانند قیچی، ماژیک، چشمان دکمه ای و چسب نیاز خواهد داشت. همین!

رسم و برش اشکال از قطعه ها را می توانید به دلخواه خودتان انجام دهید. اگر فرزند شما چالشی برای رسم اشکال جدید دارد، چندین قالب تازه برای او ایجاد کنید. از ابزارهای مختلف مانند جعبه های مقوایی قدیمی می توانید برای ایجاد حلقه ها، مثلث ها، مربع و مستطیل استفاده کنید.

از دایره برای ساختن صورت حشره ها استفاده کنید. چشمها را با چسب بچسبانید. بچه ها می توانند از قطعات کوچکتر برای بینی و دهان هم استفاده کنند.

مانند یک پازل، قطعات یک حشره را کنار هم بچینید و آن را روی قطعه پارچه بزرگتری بچسبانید. هیچ دلیلی ندارد که آنها “واقعی” به نظر برسند. بچه می دانند که حشرات از نمد ساخته نشده اند و در ساخت این حشره به عنوان یک مدل مصنوعی، آزادی عمل وجود دارد. در عوض، از اشکال واقعی حشره برای ابزار خلاقیت استفاده کنید. یک کرم، واقعاً دایره ای با رنگ های مختلف ندارد که از سر آن خارج شده باشد، اما دارای یک شکل مشابه است.

قطعات نمد را از هم جدا کنید. سپس کنار بروید و اجازه دهید بچه ها دوباره آن را بسازند. این کرم را به یک پروانه زیبا تبدیل کنید. تمام کاری که فرزندان شما باید انجام دهند، دوباره ترتیب دادن به شکل هاست.

پس ادامه دهید! فرزند شما می تواند با مخلوط کردن و تطبیق شکل ها حشرات بیشتری بسازد. همانطور که فرزند شما این کار را انجام می دهد، درباره اشکال و رنگ ها از او بپرسید. از آنها بخواهید دایره ها، مثلث ها، مربع و مستطیل ها را نشان داده و رنگ ها را نام ببرد.