محققان به بررسی ارتباط بین آلرژی غذایی و اضطراب و افسردگی در دوران کودکی پرداختند. نتایج نشان داد که کودکان مبتلابه آلرژی غذایی بیشتر به اضطراب دوران کودکی مبتلا می‌شوند.

 میزان ابتلا به آلرژی غذایی در ایالات‌متحده با تخمین‌های اخیر ۸ درصد است و به‌طور فزاینده‌ای رو به افزایش است. محققان ۸۰ کودک مبتلا به آلرژی غذایی در سنین بین ۴ تا ۱۲ سال و به‌طور متوسط ۸ ساله را موردمطالعه قرار دادند. همچنین آسم را در میان کودکان تحت کنترل قرار دادند زیرا اختلالات اضطراب و خلق‌ و خوی در میان جوانان مبتلا به آسم شایع‌ تر است.

آلرژی و اضطراب

سطح اضطراب در افرادی که دارای منابع مالی کمتری هستند رو به افزایش است و نشانه‌ های اضطراب در کودکان و مراقبین آن‌ها بیشتر است.

نتایج نشان می‌دهد که آلرژی غذایی به‌ ویژه به اضطراب اجتماعی و ترس از طرد شدن و رد کردن اجتماعی مرتبط است. مدیریت یک وضعیت بالقوه تهدیدکننده زندگی، ممکن است موجب اضطراب شود و بعضی از کودکان ممکن است اضطراب اجتماعی بیشتری در مورد ” متفاوت بودن ” از سایر کودکان بسته به سن آن‌ها داشته باشند.

این ارزشمند است که این ارتباط را در بین نوجوانان و بزرگسالان جوان با آلرژی غذایی بررسی کنیم که در اوج ریسک ابتلا به افسردگی قرار دارند، به‌خصوص که اضطراب، اوایل با افزایش خطر ابتلا به افسردگی همراه است. با شیوع بالای آلرژی‌های غذایی امروزه، آموزش‌ و پرورش در مدارس همچنان باید به‌ عنوان یک اولویت مهم قرار گیرد.

با توجه به ارتباط قوی بین آلرژی غذایی و اضطراب اجتماعی در کودکان، بررسی‌های آینده مربوط به رابطه سلامت روان با سلامت مواد غذایی نیز در تنظیمات بالینی، مدرسه و جامعه ضروری است که می‌تواند در توسعه مداخلات کمک‌کننده باشد.