قسمت اعظم وزن بدن را آب تشکیل داده است. هنگام تولد ۷۵ درصد، از ۱ سالگی تا بلوغ ۶۵ درصد و در سنین بالاتر به دلیل افزایش بافت چربی حدود ۵۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل داده است.

دو گروه هستند که در رابطه با نوشیدن آب باید بیشتر مورد توجه باشند؛ گروه اول سالمندان چون با افزایش سن حس تشنگی در آن‌ها کاهش می‌یابد و خود باید مرتب آب بدن را تأمین کنند و گروه دوم کودکان که ممکن است یا حس تشنگی را بیان نکنند یا به دلیل فعالیت و بازی سرگرم شوند و خیلی توجهی به احساس تشنگی نکنند. کودکان به‌طور متوسط تا ۸ سالگی به ۶ لیوان آب در روز نیاز دارند.

کودک باید روزی چقدر آب بخورد؟
کودک باید روزی چقدر آب بخورد؟

کودک باید روزی چقدر آب بخورد؟

در هوای گرم و شرجی یا به دنبال فعالیت ورزشی و بازی در هوای باز هم میزان نیاز بدن به آب افزایش می‌یابد.

کودکان به چه میزان آب در طول روز نیاز دارند؟

میزان نیاز بدن به آب برحسب شرایط آب و هوایی و میزان فعالیت و نوع غذای مصرفی تغییر می‌کند. نوزادان تازه متولدشده تا ۶ ماهگی به دلیل تغذیه با شیر مادر نیازی به آب ندارند چون ۸۰ درصد حجم شیر را آب تشکیل داده است. بعد از این سن و با شروع غذای کمکی باید دادن آب را هم شروع کرد.

البته اگر شیرخواری با شیر خشک تغذیه می‌شود برای رفع تشنگی و دفع املاح حتی زیر ۶ ماهگی به آب نیاز دارد. کودکان هرچه بیشتر رشد می‌کنند به دلیل تحرک بیشتر و بازی، نیاز به آب بیشتری دارند. این میزان حدود ۶-۵ لیوان در روز یا ۵/۱ لیتر آب است. بین سنین ۵ تا ۸ سالگی معمولاً نوشیدن ۵ لیوان آب در روز کفایت می‌کند. اگر کودک برای مدت طولانی در فضای باز بازی کند، بیش از ۶-۵ لیوان آب در روز نیاز دارد.و اگر به اندازه آب ننوشند چه اتفاقی می‌افتد؟

وجود آب برای حفظ عملکرد سلول‌های بدن و دفع مواد زائد ضروری است. از سوی دیگر، نوشیدن آب راهی برای جبران آبی است که از طریق ادرار، مدفوع، تعریق و تنفس از دست می‌رود. آب تنظیم‌کننده درجه حرارت بدن است و از بروز یبوست و مشکلات ادراری و حتی مشکلات دهان و دندان پیشگیری می‌کند و بهترین مایع برای کنترل درست وزن‌گیری است.

آیا می‌توان آبمیوه‌ها را جایگزین آب خالص کرد؟

نه زیرا آبمیوه شیرین است و نمی‌تواند تشنگی را رفع کند. از سوی دیگر می‌تواند منجر به افزایش وزن کودک شود.

برخی کودکان مرتب آب می‌خورند. این موضوع نشانه بیماری خاصی است؟

زیاد آب خوردن در کودکان ممکن است عادتی باشد اما کودک باید از نظر دیابت و قند خون بی‌مزه هم بررسی شود.

این موضوع درست است که آب خنک به کبد آسیب می‌رساند؟

نوشیدن آب یخ به‌طور کل توصیه نمی‌شود. هر ماده‌ای که وارد بدن می‌شود باید به دمای محیط رسیده باشد. نوشیدن آب خیلی یخ می‌تواند باعث انقباض عروق معده و جامد شدن چربی‌ها و بروز اختلال در هضم غذا شود. به دنبال نوشیدن آب یخ احتمال درد معده و بروز حالت تهوع افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، بدن برای رساندن دمای آب به دمای بدن باید انرژی صرف کند که این کار باعث کاهش انرژی و خستگی در کودک می‌شود. کاهش ضربان قلب و گلودرد هم از دیگر عوارض مصرف آب خیلی خنک است. در طب سنتی عقیده بر این است که نوشیدن آب یخ خطر کبد چرب را افزایش می‌دهد و پس از حمام و ورزش یا ناشتا نباید آب یخ نوشید زیرا آسیب به کبد را دوچندان می‌کند.