رونمایی کتاب «قصه زندگی من» و «فرهنگ قصه‌ شناسی یلدا»
رونمایی کتاب «قصه زندگی من» و «فرهنگ قصه‌ شناسی یلدا»

کتاب «قصه زندگی من»، به قلم شرمین نادری و «فرهنگ قصه‌ شناسی یلدا» تالیف علی خانجانی، روز ۲۷ آذر رونمایی می‌ شود و در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

کتاب «قصه زندگی من» برگرفته از قصه‌ های منتخب بخش ٩٠ ثانیه جشنواره بین‌ المللی قصه‌ گویی است که شرمین نادری با قلم خود آن‌ها را تبدیل به قصه‌ هایی کوتاه و خواندنی کرده است.

بخش قصه ٩٠ ثانیه، یکی از بخش‌ های جدید جشنواره بیست‌ و یکم بود که علاقه‌ مندان به قصه‌ گویی بدون محدودیت سنی در آن شرکت کردند و بیش از ۷ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

بعد از بازبینی آثار ٩٠ ثانیه که در دو مرحله انجام شد، ۱۸۰ قصه به مرحله پایانی راه یافت که از این بین، ۳٠ قصه به صورت اقتباسی از سوی شرمین نادری، نویسنده و داور بخش ٩٠ ثانیه جشنواره قصه‌گویی انتخاب و تبدیل به کتاب «قصه زندگی من» شد.

شرمین نادری از سال ۱۳۸۳ به عنوان نویسنده و تصویرگر در نشریه‌های مختلف به ویژه حوزه جوان و نوجوان شروع به کار کرده است. او همچنین تجربه نویسندگی برای برنامه‌های نوجوانان و جوانان در تلویزیون و تجربه قصه‌گویی و قصه‌نویسی برای بخش‌های برنامه «رادیو هفت» را در کارنامه‌اش دارد. کتاب‌های منتشر شده این نویسنده از سال ۱۳۸۳ تا امروز بیش‌تر در حوزه تاریخ، ادبیات کهن و قصه‌های قدیمی و زندگی آدم‌های روزگار دور است.

از جمله آثار منتشر شده نادری می‌توان به «کتاب جادو»، «کتاب پیشگویی»، «رویای تهران»، «خانجون و خواب شمرون»، «خانجون و کوچه پریون»، «خانجون و بوی ریحون»، «فدایت شوم»، «قمر در عقرب»، «تلخ و شیرین بلدیه»، «ماه گرفته‌ها»، «اشرف جان و رویاهای شهریور»، «منو تلخک»، «راز» و… اشاره کرد.

کتاب «قصه زندگی من» در روز ۲۷ آذر رونمایی می‌شود و در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

همچنین در این روز بخشی از مجموعه کتاب ۱۶ جلدی «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» علی خانجانی، نویسنده، پژوهش‌گر و داور بخش ملی جشنواره قصه‌گویی نیز قرار است به‌صورت چاپ‌شده رونمایی ‌شود.

ماکت آماده شده این مجموعه اگرچه در دوره‌های قبلی جشنواره به مخاطبان معرفی و تحویل کانون شده بود ولی اکنون بخشی از کتاب‌های این مجموعه به صورت رسمی منتشر شده و قرار است در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد.

این اثر معرف ۸‌هزار روایت شفاهی به ثبت رسیده از قصه‌های ایرانی است که هر صفحه از این فرهنگ، به معرفی یک روایت اختصاص پیدا کرده است. برای هر روایت یافته‌های پژوهشی شامل: بن‌مایه‌ها، شخصیت‌های انسانی و غیرانسان، پیام اصلی و پیام‌های فرعی و گروه سنی مخاطبان در نظر گرفته شده است.

افزون بر یافته‌های پژوهشی، اطلاعاتی در رابطه با راوی، گردآورنده و ناشر نیز به خواننده‌ کتاب ارائه می‌شود. این فرهنگ، بر اساس تلاش‌های صورت گرفته در اولین سال از پروژه‌ پنج ساله‌ی تهیه‌ی «دانشنامه‌ی جامع قصه‌ها و افسانه‌های ایرانی»، شکل گرفته است. این مجموعه به علاقه‌مندان هنر قصه‌گویی کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان، قصه‌ها و منابع مورد علاقه و نیاز خود را شناسایی کنند.

«فرهنگ قصه‌ شناسی یلدا»، محصول تلاش جمعی یک گروه ۷۰ نفره، متشکل از اساتید دانشگاهی، پژوهش‌گران داخلی و خارج از کانون پرورش فکری است که با نظارت و مدیریت «مرکز پژوهش و ترویج قصه‌های ایرانی» و به کوشش علی خانجانی تهیه شده است.

بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌ المللی قصه‌ گویی از روز ۲۶ تا ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌ شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید