آزمایش الکتریسیته ساکن ، یکی از جالب ترین آزمایش ها به خصوص برای کودکان پیش دبستانی است. در اینجا ابتدا به شما ساخت یک پروانه را آموزش می دهیم. سپس به شما نشان می دهیم که چگونه می توان با استفاده از یک بادکنک و الکتریسیته ساکن بال های پروانه خود را به پرواز درآورید!

الکتریسیته ساکن چگونه کار می کند؟ ( توضیح این قسمت برای نوپایان و خردسالان لازم نیست)

در حالت عادی، یک اتم به تعداد برابر پروتون و الکترون دارد. بار پروتون مثبت و بار الکترون منفی است. بار های ناهمنام یکدیگر را جذب می کنند پس هنگامی که دو ماده را به یکدیگر بمالیم ، یکی از آن ها بار منفی پیدا می کند و دیگری بار مثبت و در نتیجه یکدیگر را جذب کرده و الکتریسیته ساکن به وجود می آید.

مواد لازم برای آزمایش الکتریسیته ساکن :

  • مقوا
  • دستمال کاغذی
  • کاغذ رنگی
  • مداد
  • قیچی
  • چشم عروسکی
  • بادکنک
  • چسب ماتیکی

ابتدا از مقوا یک مربع ۱۸ سانتی متر در ۱۸ سانتی متر ببرید.

آزمایش ساده الکتریسیته ساکن
آزمایش ساده الکتریسیته ساکن

با استفاده از مداد بر روی دستمال کاغذی طرح یک پروانه را بکشید. دقت کنید که اندازه پروانه شما از مقوا کوچکتر باشد. سپس آن را بریده و روی مقوا بگذارید ولی چسب نزنید.

سپس با استفاده از کاغذ رنگی، بدن پروانه را بریده و وسط دستمال کاغذی بچسبانید. در نهایت پروانه را کاملا به مقوا بچسبانید. دقت کنید که بال ها به مقوا نچسبند. چشم های عروسکی را بچسبانید. می توانید با مداد برای پروانه خود شاخک نیز بکشید.

آزمایش های جالب مربوط به الکتریسیته ساکن
آزمایش های جالب مربوط به الکتریسیته ساکن

حالا قسمت جالب این آزمایش شروع می شود! بادکنک را باد کنید.

بادکنک را به موهای خود بمالید و باردار کنید. سپس آن را به بال های پروانه نزدیک کنید. دقت کنید که بادکنک به بال ها نچسبد بلکه فقط به آن ها نزدیک کنید.

آزمایش های جالب مربوط به الکتریسیته ساکن
آزمایش های جالب مربوط به الکتریسیته ساکن

هر زمان که بار بادکنک خالی شد می توانید آن را به موهای خود بمالید و دوباره و دوباره این آزمایش را تکرار کنید!

علت حرکت بال های پروانه چیست؟

وقتی که شما بادکنک را به موهای خود می مالید، بار های الکتریکی از موهای شما به بادکنک منتقل می شود و بادکنک بار منفی پیدا می کند و در نتیجه وقتی آن را به دستمال کاغذی که بار مثبت دارد نزدیک می کنیم، این دو که بار ناهمنام دارند یکدیگر را جذب می کنند.

آزمایش بادکنک الکتریسیته ساکن
آزمایش بادکنک الکتریسیته ساکن

این آزمایش تنها برای کودکان پیش دبستانی نیست بلکه کودکان دبستانی نیز می توانند با انجام این آزمایش اوقات هیجان انگیزی را سپری کنند.

آزمایش الکتریسیته ساکن
آزمایش الکتریسیته ساکن

جالب ترین آزمایش های علمی کودکانه را اینجا ببینید

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید