اگر به دنبال یک آزمایش ساده و جالب می گردید پس این فعالیت را از دست ندهید. دانشمندان کوچک و کنجکاو خانه تان، با انجام دادن آزمایش صابون در مایکروویو شگفت زده خواهند شد! پس سعی کنید که صابون های زیادی داشته باشید زیرا بچه ها با دیدن نتیجه، بیش از یک بار آن را انجام خواهند داد!

می توانید قبل از انجام آزمایش، کمی کودکتان را به چالش بکشید. یک قطعه صابون را در کاسه ی آب بیندازید. همانطور که می دانید صابون روی آب شناور می ماند. سعی کنید از کودک علت آن را جویا شوید.

صابون در مایکروویو
صابون در مایکروویو

خب حالا وقت انجام این آزمایش هیجان انگیز فرا رسیده است. یک قالب صابون را داخل کاسه گذاشته و آن را به مدت دو دقیقه داخل مایکروویو بگذارید. بعد از پانزده ثانیه، صابون شروع به بزرگ شدن می کند.

آزمایش پف کردن صابون در مایکروویو
آزمایش پف کردن صابون در مایکروویو

بعد از حدود دو دقیقه، صابون دیگر تغییری نمی کند و می توانید آن را از مایکروویو خارج کنید. اجازه دهید چند دقیقه بگذرد تا خنک شود. حالا آماده بازی بچه ها شده است!

صابون در مایکروفر
صابون در مایکروفر

ماده به وجود آمده شبیه فوم است ولی خشک بوده و تکه های آن به راحتی به پودر تبدیل می شود. حتی ممکن است این فرضیه به ذهن بچه ها برسد که با اضافه کردن آب به آن دوباره صابون درست شود که البته این نتیجه را در پی ندارد و انجام این کار فقط کنجکاوی کودکان را برطرف می کند!

آزمایش صابون در مایکروویو
آزمایش صابون در مایکروویو

دلیل علمی آزمایش صابون در مایکروویو:

هنگامی که صابون تولید می شود، با هوا ترکیب می شود و این حباب های هوا، حاوی مولکول آب هستند. وقتی که حباب های هوا و آب درون آن ها در مایکروویو داغ می شوند، آب از مایع به بخار تبدیل می شود. همانطور که می دانید، با گرم شدن گاز ها حجم آن ها نیز افزایش می یابد. همین موجب افزایش حجم صابون شده و شکلی شبیه ابر به وجود می آید.

جالب ترین آزمایش های علمی کودکانه را اینجا ببینید

1 نظر

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید