این ۵ جمله را هرگز به بچه ها نگویید

آیا والدین بودن یکی از سخت ترین کارها نیست؟ نه تنها باید مراقب نیازهای فیزیکی فرزند کوچک تان باشید بلکه باید مطمئن شوید به خوبی بزرگ می شوند و انسان خوبی خواهند شد. به نظرتان سخت نیست؟ با این وجود هزاران مسئولیت دیگر وجود دارد که باید به عنوان والدین آن ها را انجام دهید. مسئولیت های بزرگی که بار سنگینی بر دوش شما می گذارد.

یکی از این مسئولیت ها این است که مطمئن شوید شما به طور موثر با کودکان ارتباط برقرار می کنید. بهترین الگو بودن برای فرشته ی کوچک تان با چیزهایی که شما به آن ها می گویید فرق می کند. چون می تواند نوع تفکر و بعدها شخصیت کلی آن ها را شکل دهد. این را به خاطر داشته باشید مواقعی که ممکن است حرف نا امیدانه ای به آن ها بزنید که در طولانی مدت می تواند برای آنان مضر باشد. در اینجا ما تعدادی از حرف هایی که نباید به کودکان زد را برایتان آورده ایم که باید از گفتن اش پرهیز کنید:

این جملات را به بچه ها نگویید

۱٫وقتی بزرگتر شدی، این را یاد خواهی گرفت

بچه ها موجودات کنجکاوی هستند، نیستند؟ و اگر بخواهند راجع چیزی یاد بگیرند کاملا در مورد آن موضوع پیگیر هستند. اما گاهی اوقات، این سوالات می تواند شما را خلع سلاح کند. و شاید باعث شود احساس راحتی نداشته باشید. شاید بخواهید با گفتن اینکه بعدا وقتی بزرگ شدی آن را خواهی فهمید آن ها را بی خیال کنید. اما این کار را نکنید. در این موارد بچه ها اغلب از هم سن و سالان شان سوال می کنند یا از آن ها می خواهند هر دو با هم در مورد آن موضوع بفهمند.

۲٫ به بچه ها نگویید من رژیم دارم!

دغدغه شکل بدن و تناسب اندام می تواند در سنین خیلی کم برای هر دو پسرها و دخترها شکل بگیرد. و والدین، اولین کسانی هستند که در مرحله رشد کودکان الگوی آن ها هستند. اگر آن ها بشنوند شما در مورد وزن بدن تان صحبت می کنید و اینکه می گویید از وقتی خواستید وزن کم کنید خیلی خوب غذا نخورده اید ممکن است این حرفا به او نگرش غلطی بدهد. به جای این کار، در مورد اهمیت تغذیه سالم و ورزش منظم برای تناسب اندام تمرکز کنید.

5 جمله مخرب برای بچه ها

۳٫ من همیشه همه کار برای تو انجام می دهم

وقتی کودک شما در سن کم است این که برای آن ها همه کار کنید و مسئولیت همه کارها را بپذیرید ناپسند است.
متاسفانه اگر همچنین حرفی به آن ها بزنید شاید کودک احساس حقارت و حماقت کند. در واقع، آن ها شاید فکر کنند که شما آن ها را از کارهایی که می توانند خود انجام دهند محروم می کنید. و این کار باعث می شود آن ها از یک گفت و گوی مثبت و سالم با شما حتی در بزرگسالی بپرهیزند. و به جایش روی تمام چیزهایی خاصی که برایشان آرزو دارید تا انجام دهند متمرکز شوند.

اگر می خواهید آن ها اسباب بازی هایشان را در جای درست قرار دهند به سادگی از آن ها بخواهید تا این کار را کنند. مطمئن شوید که این اجازه را به آن ها بدهید بدانند وقتی کار تیمی انجام می دهید چقدر خوشحال می شوید.

۴٫ بچه های بزرگ نمی ترسند

اینکه به آن ها بگویید هیچ هیولایی زیر تخت نیست و باورشان را بی ارزش کنید برای خود شما هم خوب نیست. این کار فقط باعث شرمندگی بچه ها می شود. شاید از اینکه ترسیده اند خجالت بکشند. سعی کنید بفهمید علت ترس آنان چیست. وقتی ریشه ی ترس آن ها را فهمیدید به آن ها نشان دهید هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد. حتی شده با آن ها زیر تخت را چک کنید. این کار به آنان یاد می دهد که وقتی از چیزی می ترسند چه طور با آن مقابله کنند.

جملات مخرب برای کودکان

۵٫ به حرف بزرگتر ها گوش کن

الان ضرر این حرف بیش از فایده آن است. بگو چشم اعتماد به نفس کودک را از بین می برد. شاید اینکه به آن ها بگویید به حرف بزرگترها گوش کن منظور شما خودتان و همسرتان باشد. اما ممکن است یک تصویر در ذهن کودک بسازد که تمام بزرگترها خوب و عاقل هستند. اگرچه، ما همه می دانیم که این حقیقت ندارد. بزرگترهایی هستند که شاید بخواهند به کودکان آسیب برسانند. بنابراین، مطمئن شوید کاملا منظورتان را از بزرگتر به آن ها تفهیم کنید که بدانند بزرگتر می تواند والدین یا معلم ها باشند.

والدین بودن کلی مسئولیت دارد. و شاید ترسناک هم باشد. اما نگران نباشید. روی این موضوع کار کنید که حرف های خوبی بین شما و فرشته کوچک تان رد و بدل شود. موفق باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید