کودکی که زیاد سرفه یا عطسه می‌کند و معمولا با ایجاد جوش یا کهیر در او همراه می شود یا با خوردن غذاهای خاص دچار شکم درد، تهوع یا گرفتگی عضلات می شود، ممکن است آلرژی داشته باشد. هر کودکی ممکن است آلرژی بگیرد اما آلرژی و حساسیت در کودکان بیشتر موقعی ایجاد می شود که در خانواده شان سابقه چنین مشکلی وجود دارد.

تشخیص زود هنگام آلرژی های زمان کودکی، کیفیت زندگی کودک شما را افزایش می دهد، روزهای غیبت از مدرسه را کاهش می دهد و به شما کمک می‌ کند که در روزهای تعطیل، بجای ماندن در خانه برای مراقبت از کودک، به مسافرت بروید.

آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم
آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم

[irp posts=”5332″ name=”۴ نشانه‌ حساسیت غذایی در نوزاد”]

علایم آلرژی و حساسیت در کودکان

• جوش یا کهیر های پوستی (اگزما یا التهاب پوستی)
• تنگی نفس (آسم)
• عطسه، سرفه، آبریزش بینی یا خارش چشم
• آشفتگی معده

عوامل تحریک کننده رایج در کودکان

• خارج از خانه : گرده های درختان و گیاهان، نیش یا گزش حشرات
• داخل خانه : مو یا کرک حیوانات، گرد و خاک
• تحریک کننده ها : دود سیگار، عطر، دود اگزوز
• غذا ها: بادام زمینی، تخم مرغ، لبنیات

اگر گمان می کنید که کودکتان آلرژی دارد ، بایک متخصص آلرژی ملاقات کنید. قبل از زمان ملاقات یک گزارش تهیه کنید و علایمی که در کودک پدیدار شده و چیز هایی که فکر می کنید مسبب آن ها شده را درآن یادداشت کنید.

التهاب مخاط بینی آلرژیک (تب یونجه)

تب یونجه رایج ترین بیماری در کودکان است که به خاطر آلرژی ایجاد می شود. علایم آن شامل: آبریزش و خارش بینی، عطسه و گرفتگی بینی است. کودکی که آلرژی دارد ممکن است، خارش، آبریزش و قرمزی چشم و مشکلات گوشی نیز داشته باشد. اگر چه این بیماری به نام تب یونجه معروف است ، به خاطر یونجه ایجاد نمی شود و باعث تب کردن نیز نمی شود.

گرفتگی بینی

آلرژی ها دلیل اصلی گرفتگی بینی در کودکان هستند. بعضی اوقات گرفتگی بینی در کودک به حدی است که مجبور می شود از طریق دهان تنفس کند. خصوصا در زمان خواب این مشکل ممکن است خواب راحت را از کودک بگیرد لذا او روز بعد خسته خواهد بود. اگر گرفتگی بینی و تنفس از راه دهان بدون درمان رها شوند ،ممکن است روی رشد دندان ها و استخوان های صورت تاثیر بگذارند. معالجه زود هنگام آلرژی هایی که موجب گرفتگی بینی می شوند ،ممکن است از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم
آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم

[irp posts=”760″ name=”همه چیز درباره حساسیت فصلی کودکان”]

عفونت گوش

آلرژی ها منجر به التهاب گوش و در نتیجه تجمع مایع در آن می شوند که می تواند باعث ایجاد عفونت و کاهش شنوایی بشود. کودکی که به هر دلیلی در زمان یادگیری حرف زدن، شنوایی اش مشکل دارد، ممکن است دچار ضعف در صحبت کردن شود. آلرژی ها ممکن است موجب گوش درد، خارش و پر شدگی یا گرفتگی گوش شود. هر کسی که این علایم را داشته باشد، باید با یک متخصص آلرژی ملاقات کند.

آلرژی های غذایی

برخی از کودکان زمانی که مشغول خوردن شیر مادر هستند، ممکن است دچار واکنش های آلرژیک نسبت به غذاهایی که مادرشان می خورد، بشوند. آزمایش های آلرژی می توانند روی کودک انجام بگیرند. حذف کردن غذاهای حساسیت زا از رژیم غذایی کودک، می تواند او را آرام کند.

رایج ترین آلرژی ها در کودکان نسبت به بادام زمینی و شیر است. عوامل تحریک کننده دیگر شامل: تخم مرغ، ماهی و دیگر غذا های دریایی، برخی از چاشنی ها، گردو و گندم می شود. شدید ترین واکنش ها معمولا نسبت به بادام زمینی، گردو، ماهی و غذاهای دریایی ایجاد می شود. این ها آلرژی هایی هستند که می توانند یک عمر طول بکشند. آلرژی کودکان نسبت به شیر، تخم مرغ و گندم اغلب با افزایش سن برطرف می شوند.

تمام پدر و مادر هایی که کودکانی با آلرژی غذایی دارند، باید مراقب وقوع آنافولاکسی (یک واکنش بسیار خطرناک و کشنده که که موجب اختلال در تنفس و کاهش ناگهانی فشار خون می شود و می تواند به بدن شوک وارد کند) باشند. به همین دلیل برای بیشتر کودکان با آلرژی غذایی، آمپول اپی نفرین (آدرنالین) برای استفاده در زمان بروز علایم، تجویز می شود.

آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم
آلرژی و حساسیت در کودکان ؛ انواع و علائم

آلرژی ها و مدرسه

مدرسه کودک شما ،باید از هر نوع آلرژی او مطلع باشد. اگر کودک شما ،آسم یا آلرژی شدید دارد ،یک نسخه از برنامه اجرایی (برنامه تجویز شده توسط پزشک برای کودک در مورد نحوه برخورد با موقغیت های آلرژیک) کودک را به پرستار مدرسه یا دفتر مدیر ارائه بدهید. همچنین درباره دسترسی کودک به دارو مثل اپی نفرین (آدرنالین) در موارد اضطراری با مدرسه صحبت کنید.

• حیوانات مدرسه : حیوانات کرک دار در مدرسه می توانند باعث ایجاد مشکل در کودکان دارای آلرژی بشوند. اگر کودکتان در زمان مدرسه علایم آسم یا آلرژی از خود نشان بدهد شامل: سرفه، اختلال در تنفس، جوش، آبریزش بینی یا عطسه. دلیل آن می تواند حیوانات داخل مدرسه باشد.

• آسم و آموزش های جسمانی: ورزش و آموزش های جسمانی برای بسیاری از کودکان بخش مهمی از زمان مدرسه محسوب می شود. داشتن آسم به معنای کنار گذاشتن این فعالیت ها نیست. کودکان مبتلا به آسم و دیگر بیماری های آلرژیکی باید بتوانند در هر فعالیت ورزشی که بخواهند شرکت کنند، به این شرط که طبق دستور پزشک انجام شود. علائم آسم در زمان انجام تمرین های ورزشی ممکن است به درستی قابل کنترل نباشند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودکتان داروهای کنترل آسم را به طور منظم مصرف کند. اغلب داروهای افشانه ای برای کنترل علایم قبل از تمرینات ورزشی تجویز می شوند.

• گرد و خاک :در مدرسه کودکانی که آلرژی دارند باید به دور از تخته سیاه بنشینند تا از گرد گچ به دور باشند.

[irp posts=”2001″ name=”ارتباط بین آلرژی غذایی و اضطراب و افسردگی در دوران کودکی”]

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید