پویانمایی «قدم یازدهم» با الهام از کتابی به همین نام نوشته‌ سوسن طاقدیس به کارگردانی مریم کشکولی‌ نیا و تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از گذراندن مراحل پیش تولید، وارد مرحله ساخت و تولید شد.

پویانمایی «قدم یازدهم» با الهام از کتابی به همین نام نوشته‌ سوسن طاقدیس مراحل پیش تولید، شامل فیلم‌نامه، استوری‌بورد، طراحی فضا و شخصیت را پشت سر گذاشته است.

انیمیشن «قدم یازدهم» در گام‌های نخست تولید
انیمیشن «قدم یازدهم» در گام‌های نخست تولید

به گفته‌ کشکولی‌نیا، مخاطب این اثر کودکان گروه سنی «ب و ج» (۷ تا ۱۲ سال) هستند ولی دیدن این اثر برای بزرگسالان نیز خالی از لطف نخواهد بود.

کارگردان «‌قدم یازدهم» در این باره توضیح داد: قدم یازدهم به زبان ساده و با نگاهی طنز به مفاهیمی مانند اسارت، رهایی و آزادی می‌پردازد و به طور غیرمستقیم کودک را به تجربه کردن و تلاش بیشتر تشویق می‌کند. او یاد می‌گیرد که گاهی با برداشتن یک گام بیش‌تر نتایج شگفت‌آوری به دست خواهد آورد.

وی با توضیح مراحل پیش تولید این اثر بیان کرد: هم‌اینک عروسک‌های کات‌اوت و بک گراندها در حال ساخت‌اند و ما از مقوا و طلق و رنگ‌آمیزی دستی بهره می‌بریم و در آخر مرحله تولید و متحرک‌سازی را آغاز خواهیم کرد.

بر اساس خبر روابط عمومی کانون، این اثر با تکنیک کات‌اوت زیر دوربین در ۷ دقیقه به سفارش اداره کل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید می‌شود.

گفتنی است کشکولی‌ نیا پیش از این نیز پویانمایی «وقتی بچه بودم» را برای کانون ساخته بود.