در فصل تابستان بسیاری از خانواده ها در پی گذران وقت با یک دیگر و شاید رفتن به یک سفر جذاب هستند. این سفر ها می تواند کوتاه و نزدیک یا به دوری یک سواری با هواپیما باشد. با وجود جذاب بودن این نوع سفر ها، ممکن است خواب شما بدلیل اختلاف ساعت در کشور های مختلف بهم بخورد که به آن جت زدگی می گویند. بزرگسالان می توانند بعد از مدتی خوابشان را تنظیم کنند اما این پدیده ممکن است حال کودکان را کاملا دگرگون کند. اما نگذارید تا این موضوع سفرتان را خراب کند. با کمی پیش بینی و چند حقه ی راحت می توانید با بدخوابی کودکتان مقابله کرده و از سفرتان لذت ببرید.

۱ـ اولین کاری که برای مقابله با جت زدگی می توانید انجام دهید برنامه ریزی با استراتژی سفرتان است.

۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی
۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی

اگر می توانید پرواز های شبانه را انتخاب کنید. یا پرواز هایی را بر گزینید که هنگام تاریکی هوا بلند شده و هنگام روشنی فرود می آیند. کودکان می توانند در هواپیما بخوابند و این گونه تداخلی در خوابشان ایجاد نمی شود. و اگر هنگامی که خورشید بیرون آمده فرود بیایید،‌ فرزندتان راحت تر می تواند خودش را با شرایط جدید وقف دهد.

۲ـ سعی کنید برنامه ی خواب فرزندتان را از چند روز قبل پرواز تغییر دهید.

با تغییرهای نیم ساعت نیم ساعت زمان خواب کودکتان، ساعت خوابیدن و بیداری اش را به ساعت مقصدتان نزدیک کنید تا کودکتان به آن عادت کند. به این ترتیب آن ها به مرور در ساعت مقصدتان به خواب رفته و بیدار می شوند. اگر آن ها در شرق ساعت ۸ شب می خوابند، خوابیدن در ساعت ۵ بعد از ظهر در غرب برای بدنشان شک بزرگی خواهد بود.

۳ـ زمان بندی چرت زدن ها و غذا خوردن را آرام آرام به وقت جدید تنظیم کنید.

۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی
۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی

سعی کنید در لبتدا کودکتان را در برنامه ی زمان بندی ای که به آن عادت داشت پیش ببرید. اگر فکر می کنید که فراموش می کنید، می توانید از یک یادآور استفاده کنید. بهتر است این کار را قبل از سفر برنامه ریزی کنید تا بعدا بتوانید در سفر خود برنامه ها و فعالیت های متفاوت و جذابی با توجه به آن بچینید. نوزادان، نو پایان و کودکان به شدت به یک برنامه ی زمانی خاص وابسته می شوند و تغییر ناگهانی آن می تواند برای آن ها سخت باشد.

۴ـ زمانی را برای چرت زدن تمام اعضای خانواده در چند روز اول در نظر بگیرید.

جت زدگی همه ی افراد خانواده را اذیت می کند. پس سعی نکنید به خود یا کودکتان فشار بیاورید. کودکان و والدین خسته با هم ترکیب خوبی را بوجود نمی آورند. پس سعی نکنید در روز های اول روزخود را پر از برنامه کنید. سعی کنید زمانی را به استراحت و شاید چرت زدن در هتلتان اختصاص دهید.

۵ـ هورمون ملاتونین را فراموش نکنید.

گاهی کودکان به کمک شما برای خوابیدن احتیاج دارند. ممکن است ساعت ۱۱ شب باشد و آن ها هنوز جوری فعال باشند که انگار ساعت ۸ شب است. در این هنگام بهتر است به آن ها کمک کنید تا به خواب بروند. این کار تغییرات پیش آمده در زمان بندی، خواب کودکان را برایشان بسیار راحت تر می کند و به آن ها کمک می کند تا بیشتر بخوابند.

۶ـ بیش از هر چیز، در نظر داشته باشید که هر کاری هم که انجام دهید، کودک شما باز هم قرار است جت زدگی را تجربه کند و این تجربه قرار است نا خوشایند باشد.

۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی
۶ راهکار برای مقابله با جت لگ بچه ها در سفر هوایی

انتظارش را داشته باشید. خیای توقع زیادی از چند روز ابتدایی سفر خود نداشته باشید و به کودکتان زمان بدهید تا خود را با شرایط جدید وقف دهد. دلیلی ندارد که بگذارید این اتفاق سفرتان را خراب کند. تنها با پذیرفتن اینکه این موضوع قرار است اتفاق بیافتد، می توانید قدم بزرگی برای مدیریت کردن آن بردارید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید