۳۱ کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت هم‌زمان در روستاها آغاز به کار می‌کنند.

مراسم آغاز به کار ۳۱ کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با عنوان «قاصدک مهربانی» ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز یک‌شنبه ۸ مرداد در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

۳۱ کتابخانه سیار به روستاها می‌ رود
۳۱ کتابخانه سیار به روستاها می‌ رود

در این مراسم محمدرضا واعظ‌ مهدوی معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون سخنرانی دارند،

بر اساس گزارش روابط عمومی کانون، با آغاز به کار این مراکز، تعداد مراکز کانون چهار رقمی می‌شود و به ۱۰۱۲ می‌رسد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال حاضر دارای ۱۱۸ کتابخانه سیار روستایی و ۲۰ سیار شهری است که با آغاز به کار این ۳۱ کتابخانه، تعداد آن به ۱۶۹ مرکز سیار در سراسر کشور می‌رسد.

کانون همچنین دارای ۷۸۷ مرکز ثابت و ۵۶ کتاب‌خانه پستی است که جمع آن‌ها به ۹۸۱ مرکز می‌رسید ولی با آغاز حرکت خودروهای سیار جدید از محوطه مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون به نقاط مختلف کشور تعداد آن‌ها به ۱۰۱۲ افزایش پیدا می‌کند.

مراکز سیار کانون کتابخانه‌‌هایی است که در آن مربی به منظور توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی و کشف و پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان با یک دستگاه خودروی مجهز به کتاب و امکانات فرهنگی هنری به روز به روستاها و مناطق شهری کم برخوردار از امکانات فرهنگی مراجعه کرده و فعالیت‌های متنوعی را به مخاطبان خود (۶ تا ۱۷ سال) ارایه می‌کند.

خدمت‌رسانی سیار کانون پرورش فکری به کودکان ایرانی از سال ۱۳۴۵ و ابتدا با استفاده از چهارپایان به کودکان عشایر قشقایی در استان فارس آغاز شد و بعدها کتاب‌خانه‌های سیار کانون با استفاده از خودروهای مختلفی مانند جیپ، لندرور، مینی‌بوس، اتوبوس و… در مسیر روستاهای کشور و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در ایران قرار گرفتند.