یکی از روش های کاهش خسارت های جانی کودکان در زمان زلزله آشنایی آنها با ایمنی و نقاط خطر ساز زلزله است. برای کاهش خسارت های جانی کودکان در زمان زلزله باید ریسک خطر پذیری مکان هایی که کودکان در زمان زلزله در ان نقاط پناه می گیرند را کاهش دهیم . کودکان برای آن که در زمان حادثه در مکان هایی با خطر پذیری پائین باشند اول باید این نقاط را بشناسند.

برای کودکان دبستانی تعریف نقاط ایمن و کم خطر و نحوه تشخیص آن ها با استفاده از شناسایی اجزاء سازه ای کار سختی است اما آن ها به راحتی با محل هایی همچون کنج ها و ستون ها آشنا می شوند. نقاط خطر ساز نیز از جمله مکان هایی است که میتوان به سادگی لیستی از آن ها را در خانه و مدرسه برای کودکان تهیه و در اختیار آن ها قرار داد . کودکان به راحتی نقاط خطر ساز را در خانه خود اگر اموزش درست دیده باشند تشخیص داده و می توانند علاوه بر دوری از ان نقاط به رفع مشکل خطر ساز بودن اجزائ غیر سازه ای توسط والدین خود اقدام کنند.

چگونه کودکان را با ایمنی و نقاط خطر ساز زلزله آشنا کنیم؟
چگونه کودکان را با ایمنی و نقاط خطر ساز زلزله آشنا کنیم؟

کمد هایی که در کنار تخت خواب آن ها قرار دارد یا تابلو های عکس و ساعت های دیواری از جمله این نقاط هستند که شما به عنوان مربی می توانید آن ها را برای کودکان تشریح نموده و شیوه کاهش خطر را نیز برایشان توضیح دهید. بهتر است تا با تهیه نقاشی هایی از اتاق یک کودک و برگزاری مسابقه رنگ امیزی نقاط ایمن و خطرناک با رنگ های سبز و قرمز کار خود را تکمیل نمایید.

[irp posts=”3017″ name=”با کودکان زلزله زده چگونه رفتار کنیم؟”]

بهترین روش برای آموزش به کودکان

هیچگاه فراموش نکنید کودکان خصوصا کودکان در مقطع اول و دوم دبستان تنها از معلمی می آموزند که همچون پدر و مادرشان بتواند با آن ها ارتباط برقرار کند. به تمامی مربیانی که علاقمند به آموزش به کودکان خصوصا در زمینه زلزله هستند توصیه اکید میکنم که برای اموزش تا آنجا که امکان دارد فاصله بین خود و شاگردان را کمتر نموده و در صورتی که توان و قدرت آن را دارند حتی کلاس به شیوه قصه گویی برگزار کنند.

نشستن در میان کودکان و آموزش دادن هر چند می تواند به نظر بسیار سخت باشد اما اگر قدرت شما در بیان و روایت قصه بالا باشد کودکان ساعت ها حاضر هستند در کنار شما بنشینند و به قصه شما گوش فرا بدهند و این بهترین موقعیت برای آموزش است. این موضوع شاید مهمترین تجربه شخصی خود من در اموزش زلزله به کودکان در طی این سال ها می باشد که امیدوارم شما نیز بتوانید آن را تجربه نمایید.

[irp posts=”2255″ name=”فهرست کتاب‌ های مناسب برای اهدا به کودکان در بحران”]