نازنین عباسی با همکاری علیرضا علاءالدینی براساس هنر اوریگامی برای کودکان و نوجوانان کتاب تصویری تولید می‌کند.

 بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی(کتاب طوطی) قصد دارد بر اساس شخصیت‌های اوریگامی کتابی برای کودکان و نوجوانان منتشر ‌کند. این کتاب تصویری، رویکردی محیط‌زیستی دارد و با تکنیک‌های اوریگامی تهیه می‌شود. ایده‌پرداز و نویسنده ‌این کتاب نازنین عباسی است که از یک سال پیش این پروژه را با همکاری علیرضا علاءالدینی آغاز کرده است.

نازنین عباسی درباره مراحل تولید این کتاب توضیح داد: ابتدا داستان نوشته و بر اساس آن ساخت شخصیت‌ها و فضاسازی آغاز شد. برای اجرای این کتاب از اوریگامی بهره گرفتم چون احساس کردم تاکنون در حوزه کتاب کودک و نوجوان، توجه چندانی به این هنر نشده است و کتابی با این سبک تاکنون در ایران منتشر نشده و این تکنیک برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود.

تولید کتاب مصور براساس هنر اوریگامی
تولید کتاب مصور براساس هنر اوریگامی

وی در ادامه بیان کرد: در این کتاب، شخصیت‌های اوریگامی جاندار شده‌اند و هریک روایتی را بازگو می‌کنند. متنی که برای این کتاب نوشته‌ام زمینه محیط‌زیستی دارد و بنابراین با توجه به این رویکرد، اوریگامی مناسب‌ترین گزینه بود. هر شخصیت این داستان بارها و بارها بررسی شده‌اند تا در سایزهای مختلف و حس‌های مختلف ساخته شوند و درنهایت، هر شخصیت بر اساس استوری بورد توسط علیرضا علاءالدینی اجرا شد.

به گفته این نویسنده، برای این کتاب تصویری، تمامی اجزا صحنه با چوب و کاغذ و شخصیت‌ها نیز با کاغذ اوریگامی ساخته شده‌اند.

عباسی درباره انتخاب کاغذهای مورد نیاز این کتاب نیز گفت: من و علیرضا علاءالدینی با وجود محدودیت‌هایی که داشتیم و همچنین کمبود کاغذ مناسب برای اوریگامی، کاغذهای بسیاری را بررسی و آزمایش کردیم تا مناسب‌ترین کاغذ را برای این پروژه پیدا کنیم. ما حتی تا مرحله ساخت کاغذ هم پیش رفتیم اما در نهایت به تکنیک جدیدی دست یافتیم تا بتوانیم بخشی از شخصیت‌ها را رنگی تولید کنیم. بخش دیگر نیز پس از تولید، نقاشی شده‌اند تا بتوانند حس بیشتری را به داستان القا کنند.

وی افزود: هر یک از شخصیت‌ها و اجزای صحنه با وسواس زیادی ساخته شده است. مثلاً ساخت درخت‌ها دو ماه و طراحی و ساخت زمینه نیز یک ماه طول کشید تا بتوانیم صحنه‌ای بسازیم که قابلیت ارتجاعی و تغییر داشته باشد و برای تمامی ۱۵ فریم عکاسی پاسخگو باشد.

عباسی درباره درنای سفید نیز گفت: درنای سفید در جنوب شرق آسیا، نماد صلح است. صلحی همراه با آرامش و سلامتی که در آن هیچ جنگ و تخاصمی وجود ندارد. پس از فاجعه اتمی ناکازاکی و هیروشیما درنای سفید اهمیتی جهانی یافت و به سمبل صلح در سراسر دنیا بدل شد.

ساداکو ساساکی، دو ساله بود که انفجار هسته‌ای در هیروشیما رخ داد و در یازده‌سالگی، مشخص شد او به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد رادیواکتیو به بیماری سرطان خون مبتلا شده است. بر اساس یک افسانه‌ای قدیمی در ژاپن، درنا نماد سلامتی است و هر کس بتواند هزار درنای کاغذی بسازد، به آرزویش می‌رسد. ساداکو که آرزویی جز سلامتی نداشت، شروع کرد به ساختن هزار درنای کاغذی. آوازه‌ درناهای ساداکو همه‌جا پیچید. اما او فقط ۶۴۴ درنا ساخته بود که جان سپرد. از آن پس، ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) به‌عنوان روز جهانی صلح معرفی شد و کودکان سراسر جهان با امید به صلح جهانی، به تا کردن کاغذ و ساختن درناهای کاغذی ادامه می‌دهند و آن‌ها را به هم هدیه می‌دهند.

نازنین عباسی متولد ۱۳۶۰ است و دانش‌آموخته کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد تصویرسازی است. عباسی در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان منتخب چهارمین جشنواره بین‌المللی تصویرگری CJ کره جنوبی معرفی شد و در سال ۲۰۱۵ نیز نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری(IBBY) براتیسلاوا شد.

علیرضا علاءالدینی، متولد ۱۳۳۸ و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته تاریخ است. علاءالدینی از سال ۱۳۷۳ با هنر اوریگامی آشنا شد و تاکنون پنج نمایشگاه هنری در سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ و همچنین دو نمایشگاه جانبی در هفته فرهنگی سفارت ژاپن برگزار کرده است. او عضو هیئت‌ علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و به‌عنوان برگزیده نمایشگاه اوریگامی ژاپن (NOA) معرفی شده است.