فرهنگ‏سرای فردوس با اجرای مراسم رونمایی از سایت جشنواره‏‌های مجازی، «چهارمین جشنواره تولید کتاب‌ های صوتی کودکان ،  نوجوانان و نابینایان» را از روز سه شنبه ۲۷ تیرماه سال جاری آغاز کرد.

بیژن پورمند، رییس فرهنگ‏سرای فردوس در مراسم رونمایی از سایت جشنواره‏‌ های مجازی که سه‌شنبه(۲۷ تیرماه) در این فرهنگسرا برگزار شد، با تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‏خوانی گفت: «جشنواره تولید کتاب­‌های صوتی کودکان، نوجوانان و نابینایان» عنوان برنامه­‌ای است که طی آن کتابهای مناسب این رده سنی و گروه اجتماعی، با مشارکت داوطلبان و علاقه‌مندان، به کتاب صوتی تبدیل می‌شود. چهارمین دوره این جشنواره در بخش‌­های اصلی (تولید کتاب صوتی از میان کتاب­‌های معرفی شده)، بخش جنبی (جمع‌آوری افسانه‌ها و متل‌ها با زبان‌ها و لهجه‌های محلی)، بخش قصه‌گوئی و بخش ویژه (تولید کتاب صوتی به صورت گروهی) برگزار می‏‌شود.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۵ افزود: با توجه به هزینه بالای تولید و چاپ کتاب ‏‌های بریل برای نابینایان و حجیم بودن آنها، امکان تبدیل بسیاری از کتاب‏‌های چاپ‏ شده وجود ندارد. لذا در این دوره از جشنواره شرایطی فراهم شده است تا علاقه‌مندان بتوانند با نیت خیرخواهانه و عمل نوع‏ دوستانه خود در تولید کتاب‏‌های صوتی مشارکت کنند.

رییس فرهنگ‏سرای فردوس با اشاره به ویژگی‏‌های تارنمای جشنواره گفت: بخش اصلی آن شامل تولید اثر از میان کتاب‏‌های معرفی شده و بخش جنبی آن، گردآوری افسانه‏‌ها و متل‏‌ها با گویش‌ها و لهجه‌های محلی را شامل می‏‌شود. قصص قرآنی و دینی و همچنین بخش ویژه برای تولید کتاب صوتی به صورت گروهی و خانوادگی، از دیگر بخش‌های تفکیک‏ شده در این سایت است.

وی اضافه کرد: کتاب‏خانه فردوس پس از گردآوری فایل‏‌های ارسال شده به جشنواره و انجام خدمات فنی لازم بر روی آنها، آثار نهایی و کامل را برای بهره‏‌برداری در اختیار مراکز ویژه نابینایان در سراسر کشور قرار خواهد داد.

بیژن پورمند با اشاره به بخش مسابقه و رقابتی این دوره از جشنواره گفت: اگرچه داوطلبان با رویکرد معنوی و خیرخواهی و نوع‏ دوستی در این جشنواره مشارکت خواهند داشت اما، پس از انتخاب آثار برگزیده توسط هیات داوران لوح و جوایز ارزنده‏ ای به آنها تعلق خواهد گرفت.

بر اساس خبر روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۵، علاقه‌‏مندان می‌توانند برای شرکت در چهارمین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی، ابتدا به سایت جشنواره مراجعه کرده و ثبت نام کنند. سپس، کتاب یا کتاب‌های مناسب گروه سنی کودکان، نوجوانان و به ویژه نابینایان را انتخاب کرده و آن‏‌ها را در خانه، استودیو و یا هر مکان مناسب دیگری، بازخوانی و صدای خود را ضبط کنند. سپس فایل تولید شده را از هریک از دو طریق سایت جشنواره یا تلگرام دبیرخانه به شماره (۰۹۱۹۷۷۴۳۳۴۸) ارسال کنند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‏‌توانند به دبیرخانه جشنواره، واقع در فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس، بعد از تقاطع شهید سلیمی جهرمی، فرهنگسرای فردوس، کتابخانه فردوس مراجعه کنند.

چهارمین جشنواره تولید کتاب‌ های صوتی کودکان و نابینایان
چهارمین جشنواره تولید کتاب‌ های صوتی کودکان و نابینایان

نمایش ها و رویدادهای کودکانه را با این لینک دنبال کنید…

[irp posts=”18651″ name=”نمایش بپر شماره ۲”]