اگر درست کردن یک کتابخانه خانگی برای کودکتان را آغاز کرده‌اید، به او نشان داده‌اید که چقدر کتاب و کتابخوانی اهمیت دارد.

اگر کودکتان کتاب‌ های خود را در یک جای شخصی مانند یک کتابخانه خانگی نگهداری کند، احتمال اینکه به سراغ کتاب‌ هایش برود و آنها را مطالعه کند، بیشتر می‌شود.

برای ساخت یک کتابخانه خانگی انجام چه کارهایی لازم است؟

در این مقاله ایده‌هایی برای درست کردن کتابخانه خانگی به شما ارائه می‌شود.

کتابخانه خانگی مناسب کودک؛ ایده هایی برای ساخت
کتابخانه خانگی مناسب کودک؛ ایده هایی برای ساخت

یافتن کتاب‌ ها

 • مثل یک یابنده گنج باشید! در حراجی‌های کتاب‌ فروشی‌ ها، حراجی دست‌ دوم‌ ها، بازار کهنه‌ فروش‌ ها، مغازه کتاب‌ های دست‌ دوم و حراج در کتابخانه محلی خودتان جست‌وجو کنید.
 • یک جریان تبادل کتاب میان دوستانتان، گروه‌های اجتماعی یا مدرسه راه بیندازید.
 • خانواده و دوستانتان را تشویق کنید تا برای جشن تولدها ،عیدها و دیگر جشن‌ها کتاب هدیه دهند.
 • مطالب غیرداستانی باکیفیت و مجله‌های کودکان را فراموش نکنید. آن‌ها هم می‌توانند بخشی از کتابخانه خانگی فرزندتان باشند.

کتابخانه خانگی ویژه خودتان را بسازید

 • یک جعبه مقوایی یا یک صندوق چوبی مخصوص بسته‌ بندی، که با کمک هم آن را تزئین کرده باشید، ممکن است یک جاکتابی خوب یا یک سبد باشد یا ممکن است یکی از قفسه‌های کتابخانه خانوادگیتان را برای این کار خالی کنید.
 • جای مشخصی را برای کتاب‌های کودکانتان انتخاب کنید که او بداند کجا باید دنبال آن‌ها بگردد – در یک گوشه دنج دراتاق خواب کودکتان یا نزدیک به جایی که سایر اعضای خانواده برای کتاب خواندن آن‌جا جمع می‌شوند (این در حالتی است که کودک شما اجتماعی باشد).
 • به کودکتان کمک کنید تا با ترتیبی خاص کتاب‌هایش را منظم کند – کتاب‌های مورد علاقه، کتاب‌های مربوط به حیوانات یا کتاب‌های مخصوص جشن‌ها. از هر روشی که باعث می‌شود او کتاب مورد نظرش را راحت‌تر بیابد، استفاده کنید.
 • کتابخانه خانگی مناسب کودک؛ ایده هایی برای ساخت
  کتابخانه خانگی مناسب کودک؛ ایده هایی برای ساخت

  «این کتاب متعلق است به…» برچسب‌ها حس تعلق به کودکتان می‌دهند و باعث می‌شوند به کتاب‌های ‌دوم حس تازگی داده شود.

 • در کتابخانه محلیتان جست‌وجو کنید. به بخش کودکان سر بزنید و همراه با کودکتان در آنجا برای انتخاب و گرفتن کتاب و گذاشتن آن‌ها در جای مخصوصی وقت بگذارید. شما ممکن است حتی یک جعبه یا فضای خصوصی را برای کتاب‌های کتابخانه داشته باشید تا با دیگر کتاب‌های فرزندتان مخلوط نشوند.

زمانی که جمع آوری و خواندن کتاب، بخشی از زندگی خانوادگیتان شود، شما به فرزندتان این پیام را منتقل می‌کنید که کتاب‌ها مهم، لذت‌بخش و سرشار از مطالب جدید برای یادگیری هستند.