این که شما پوشک پارچه ای یا یکبار مصرف را انتخاب می کنید، به تجربه شما والدین بر می گردد.
نوزادان ممکن است روزانه به تعداد ۱۰ یا حتی بیشتر پوشک استفاده کنند و رویه کودک به لحاظ استفاده از پوشک، به طور متوسط حداقل تا ۲۱ ماهگی که شروع به تمرین مراقبت از دفع ادرار و مدفوع می کند، تغییر نخواهد کرد. در واقع، اداره حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) تخمین می زند که هر نوزاد نرمال قبل از آموزش فوق از حدود ۸۰۰۰ پوشک استفاده می کند.
خوشبختانه، تصمیم درست و غلط در مورد انتخاب پوشک پارچه ای یا یک بار مصرف خیلی معنا ندارد. شما می توانید یکی یا دیگری و یا ترکیبی از هر دو را بسته به تناسب با کودکتان، شیوه زندگی و بودجه تان، انتخاب کنید.
مواردی درباره پوشک پارچه ای و پوشک یکبار مصرف قابل ذکر است تا انتخاب بهتری برای کودکتان داشته باشید.

پوشک پارچه ای بهتر است یا پوشک یک بار مصرف؟پوشک پارچه ای بهتر است یا پوشک یک بار مصرف؟
پوشک پارچه ای بهتر است یا پوشک یک بار مصرف؟

پوشک پارچه ای

پوشک های پارچه ای قابل استفاده مجدد، در حال حاضر در انواع مختلف وجود دارد.
اکثر گزینه ها دارای یک پوشش ضد آب و یا یک لایه بیرونی به همراه یک لایه جذبی یا لایه داخلی هستند. برخی از جذب کننده ها داخل پوشش قرار می گیرند و بعضی در بیرون آن. پوشک جامع نیز وجود دارد که پوشش و جذب کننده را به طور توام دارد.

چند ماده مختلف برای لایه های داخلی و خارجی پوشک پارچه ای وجود دارد :

الیاف طبیعی

این ماده از گیاهان یا مواد حیوانی حاصل می شود. با اینکه ممکن است گرانتر باشند، اما قابلیت شستشوی خوبی دارند.
مواد مصنوعی
این یک گزینه ساخته شده به دست انسان است. آنها می توانند ارزان تر از الیاف طبیعی باشند، اما ممکن است بو بگیرند.
ماده ای که جذب کننده پوشک از آن ساخته شده است، درجه جذب پوشک را تحت تاثیر قرار می دهد.

پوشش ها

پوشش ها معمولاً از موارد زیر ساخته می شوند:
ورقه پلی اورتان (PUL) یا پلی اورتان ترمو پلاستیک (TPU) : این پوشش از پلی استر ساخته شده است. آنها به طور گسترده ای مورد استفاده بوده و مقرون به صرفه هستند. آنها ضد آب هستند، اما قابلیت تنفس خوبی ندارند.
میکرو فایبر : این پوشش پوشک از پلی استر نرم ساخته شده است.
کتان : گزینه های PUL / TPU برای نرمی با پنبه پوشانده شده و در اشکال مختلف طراحی و چاپ می شوند. این گزینه در معرض نشت بیشتری است.
پشم گوسفند وجانوران دیگر : یکی دیگر از گزینه های پلی استر، پشم فرآورده شده گوسفند و جانوران دیگر است که گردش هوای بیشتری ایجاد می کند.
کرک : انتخاب طبیعی ضد میکروبی، پوشش پشمی قابل تنفس و کاملاً جذب کننده است.
نایلون: این گزینه معمولاً ترکیبی خوب از تنفس و جذب را ارائه می دهد.
جذب کننده های پوشک در محدوده ای از مواد نیز وجود دارند، از جمله :
پنبه (کتان)

کنف
بامبو
میکرو فایبر
الیاف مصنوعی
برخی از جذب کننده ها در پوشک پارچه ای، یکبار مصرف هستند، که می تواند یک گزینه مناسب برای والدینی باشد که می خواهند از پوشک های پارچه ای ارزان تر استفاده کنند. درجه جذب می تواند بسته به مواد متفاوت باشد.
برای مراقبت از پوشک پارچه ای، دستورالعمل های تولید کننده را دنبال کنید. به طور کلی، زباله های جامد در توالت تخلیه می شوند و جذب کننده و پوشش باید در آب سرد شستشو داده شوند و بعد از شستشو در محلول های نرم کننده و سفید کننده خیس بخورند. حتماً باید پوشک های پارچه ای را به طور جداگانه از بقیه لباس های خود بشویید.

پوشک های یک بار مصرف

پوشک پارچه ای بهتر است یا پوشک یک بار مصرف؟
پوشک پارچه ای بهتر است یا پوشک یک بار مصرف؟

پوشک یکبار مصرف از بسیاری از برندها در دسترس است، اما طراحی آنها خیلی متفاوت نیست. این محصول دارای یک آستر نرم است که رطوبت را کشیده و هسته ای جاذب و یک لایه بیرونی ضد آب دارد. پوشکهای یکبار مصرف امروزی بسیار نازک و سبک است و پس از استفاده، به سادگی دور ریخته می شود.
اما این یک عارضه زیست محیطی تلقی می شود زیرا تمام آنها به مکانهای دفن زباله می روند. تولید پوشک یکبار مصرف می تواند از نظر زیست محیطی پر هزینه باشد. تقریباً ۷۰ درصد از یک پوشک یکبار مصرف از کاغذ ساخته شده و لذا از درختان می آید. ۳۰ درصد دیگر اغلب از نفت تولید می شود که یک منبع غیر قابل احیا است.
مارک های سازگار با محیط زیست پوشک یکبار مصرف، فاقد موادی مانند عطر، لاتکس و کلر هستند. بعضی از آنها درصدی از مواد کامپوزیتی نیز دارند. این پوشک ها گران تر از پوشک های سنتی هستند اما نیاز به تولید مسئولانه بیشتر دارند.

مزایا و معایب

قیمت

پوشک پارچه ای چیزی است که یک بار می خرید. بر اساس اعلام مصرف کنندگان، پوشک یکبار مصرف هزینه زیادی دارد. در طول دوران استفاده از این پوشکها، چندین میلیون تومان و حتی برای مارک های سازگار با محیط زیست، بیشتر نیز باید هزینه کنید.
برای شستن پوشک های پارچه ای، دستگاههای مخصوص نیز وجود دارد که مصرف کمتری از آب و برق دارد و بدین لحاظ شما در هزینه های آب، برق و مواد شوینده برای ماشین لباسشویی خود صرفه جویی می کنید، اما هزینه ای را برای برند و عامل راحتی آن باید پرداخت کنید.

فاکتور محیط زیست

با پوشک پارچه ای، شما زباله ایجاد نمی کنید. وقتی که استفاده از پوشک یکبار مصرف به پایان برسد، آلوده کردن محیط زیست، روال کندتری خواهد داشت.
با توجه به گزارش EPA، پوشک یکبار مصرف قرن ها در مدفن زباله ها قرار خواهد گرفت. در عوض، پوشک پارچه ای، نیاز به آب و برق زیادی دارد تا آنها را تمیز نگه دارد.

دسترسی

پوشکهای پارچه ای جدید، سریع و آسان برای استفاده است، درست مثل یکبار مصرف. با این حال، آنها به اندازه کافی برای خرید در دسترس نیست و شما برای تمیز نگه داشتن پوشک همواره باید حواستان باشد. اگر شما بیرون باشید و کودک شما پوشک خود را خیس کند، نمی توانید آن را دور بیندازید.

راحتی و سلامتی

گزارش شده است که برخی کودکان به مواد تشکیل دهنده پوشک سنتی یکبار مصرف، واکنش نشان می دهند.
با این حال، مارک های بسیاری وجود دارد که بدون کلر، لاتکس، عطر و رنگ هستند. با پوشک پارچه ای، شما می توانید از مواد مورد استفاده تان مطمئن شوید. اما چون پوشک پارچه ای جذب کمتری از پوشک یک بار مصرف دارد، کودکان ممکن است بیشتر در معرض حساسیتهای پوشکی قرار گیرند. به هر حال خیلی مهم نیست که از چه نوع پوشکی استفاده می کنید، نگذارید کودکتان خیلی طولانی در پوشک خیس بماند.

تصمیم نهایی

انتخاب پوشک مناسب یک تصمیم شخصی است. مهم است که جوانب مثبت و منفی هر کدام را در نظر بگیرید و اینکه چه چیزی برای شما بهتر خواهد شد.

2 نظرات

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید