مطمئن نیستید که آیا شما یا فرزندانتان واقعاً نیاز به واکسن آنفولانزا دارید؟ نگرانید که ساخت کجاست و یا نگران امنیت آن هستید؟ مواردی قابل ذکر وجود دارد …

واکسن آنفولانزا دقیقاً چیست؟

به طور خلاصه، بهترین تعریف موجود از آنفولانزا، یک ویروس غیر قابل پیش بینی است که می تواند باعث بیماری شدید شود.
هر ساله دانشمندان سه یا چهار نوع از ویروس ها را شناسایی می کنند که احتمالاً عامل ابتلا به آنفولانزا هستند. سپس واکسنها را برای نزدیک شدن به این گونه ها، مطابقت می دهند. بنابراین داشتن واکسن آنفولانزا شما را در برابر شایع ترین تنشهای فصل سرما محافظت می کند.

واکسن آنفولانزا : هر آنچه باید بدانید
واکسن آنفولانزا : هر آنچه باید بدانید

اما آنفولانزا بد نیست، آیا اینگونه است؟

ویروس های آنفلوانزا بسیار عفونی هستند و واقعاً می توانند شما را از بین ببرند. قضیه فراتر از یک سرماخوردگی است. علائم ناگهانی (بر خلاف سرماخوردگی که در آن علائم تدریجاً شروع می شود) می تواند شامل تب، لرز، سردرد، درد در مفاصل و عضلات و خستگی شدید باشد و اغلب می تواند چندین روز طول بکشد.

افراد سالم و قوی ممکن است طی یک هفته از ابتلا به آنفولانزا بهبود یابند، اما برای دیگران، آنفولانزا جدی تر و ممکن است عوارضی مانند برونشیت یا سینه پهلو ایجاد شود. در بدترین حالت، آنفولانزا می تواند به بستری شدن در بیمارستان و یا حتی مرگ منجر شود.

در کودکان، آنفولانزا می تواند واقعاً آزاردهنده باشد و ممکن است در کل خانواده، از جمله پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ، گسترش یابد.

یک نظرسنجی توسط Netmums دریافت که ۴۰ درصد از والدینی که واکسیناسیون فرزند دو تا چهار ساله خود را انجام نداده اند، اظهار کرده اند که فکر می کردند آنها سالم خواهند ماند. در واقع، کودکان زیر ۵ سال بالاترین نرخ پذیرش بیمارستان را برای آنفولانزا نسبت به سایر گروه های سنی دارند. Netmums بین ۲۶ تا ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶ تعداد ۷۳۱ کاربر را مورد بررسی قرار داد.

واکسن را از کی و کجا دریافت کنیم؟

بهتر است واکسن را در پاییز و قبل از اینکه ویروسها شروع به گسترش کنند، از داروخانه تهیه کنیم. بنابراین اگر پزشک شما موافق این کار است، تاخیر نکنید.

چه کسی واجد شرایط واکسیناسیون آنفلوانزا است

NHS (سرویس بهداشت ملی انگلستان) و متعاقباً سرویسهای جهانی، همه زنان باردار، همه کودکان دو تا هفت ساله، افراد بالغ ۶۵ سال به بالا و همه کسانی که در معرض خطر هستند را به واکسینه شدن تشویق می کند. از جمله:

– کودکان و بزرگسالان مبتلا به یک بیماری زمینه ای که آنها را در معرض خطر قرار می دهد (حتی نوزادان بیش از شش ماه) که معمولاً شامل بیماری قلبی یا تنفسی طولانی مدت مانند آسم است.
– کودکان یا بزرگسالانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند (به عنوان مثال تحت درمان برای سرطان قرار می گیرند)
– هر کسی که در مکانهای مراقبتی مانند خانه سالمندان زندگی می کند
– هر کس که از یک فرد مسن یا معلول نگهداری می کند
– کسی که به طور منظم با کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است تماس دارد.

واکسن آنفولانزا : هر آنچه باید بدانید
واکسن آنفولانزا : هر آنچه باید بدانید

این واکسن چه مدت از من یا فرزندم محافظت خواهد کرد؟

واکسن آنفلوآنزا برای کمک به محافظت از مردم در برابر آنفولانزا در طی یک فصل طراحی شده است. از آنجا که ویروس ها سال به سال تغییر می کنند، شما یا فرزندتان باید سال آینده یک واکسن جدید تهیه کنید.

البته، شما هنوز هم ممکن است حساس به دیگر ویروسها باشید و بنابراین تضمین ۱۰۰٪ وجود ندارد که شما بیمار نشوید، اما واکسن آنفولانزا بهترین راه محافظت است.

آیا این واکسن صدمه می زند؟

ممکن است کمی احساس خستگی داشته باشید اما تزریق دردناکی نبوده و در عرض چند ثانیه انجام می شود. اما ممکن است بازوی شما  بعداً کمی درد داشته باشد.

اگر ترس از آمپول دارید، قبل از تزریق، با پرستار یا داروساز خود صحبت کنید. آنها قادر خواهند بود تا این کار را هر چه راحت تر انجام دهند.

اگر کودکتان می ترسد (مخصوصاً در مدرسه و زمانی که شما کنارشان نیستید)، به آنها اطمینان دهید که واکسن فوق دردناک نیست و مانند یک اسپری ساده است و به راحتی و به سرعت انجام می شود.

آیا عوارض جانبی دارد؟

اگر در مورد عوارض جانبی برای خود یا فرزندانتان نگران هستید، به یاد داشته باشید اکثر موارد جزئی هستند و ممکن است در همه نیز رخ ندهند.

بیش از یک سوم از زنان که در دوران بارداری تصمیم به عدم تزریق واکسن آنفلوانزا می گیرند، نگران ایمنی واکسن آنفلوانزا هستند. مطالعات نشان داده است که واکسن آنفلوانزا در هر مرحله از بارداری، از چند هفته اول تا زمان انتظار برای تولد نوزاد، ایمن است. این واکسن برای شما یا کودک شما خطرناک نیست.

اگر واکسن زدید، ممکن است یک یا دو بار در روز در معرض کمر درد، درد عضلات یا یک تب درجه پایین باشید.

عوارض احتمالی جانبی ناشی از آن در کودکان، آبریزش بینی، سردرد، خستگی و کاهش اشتها است.