درباره کتاب موش کوچولو: دسپرا، آخرین فرزند پدر و مادر و تنها موش زنده میان خواهر و برادرهایش بود. او برخلاف موش ها با چشم‌ های باز میان دیوارهای یک کاخ به دنیا می‌ آید. او بسیار کوچک است با گوش‌ هایی بسیار بزرگ. رفتارش هم هیچ شباهتی به موش‌ ها ندارد. خواهر و برادرهایش سعی می‌ کنند روش زندگی موش‌ ها را به او یاد بدهند.

اما هنگامی که خواهرش او را به کتابخانه می‌ برد تا راه و رسم به دندان کشیدن کاغذها را یادش بدهد، اتفاقی عجیب رخ می‌ دهد؛ نشانه‌ های روی صفحه‌ ها، همان‌ هایی که خواهرش به آن‌ ها «خرچنگ قورباغه» می‌ گوید، شکل می‌ گیرند. شکل‌ ها به واژه‌ ها تبدیل می‌ شوند و عبارتی دلنشین و شگفت‌ انگیز را تشکیل می‌ دهند: «یکی بود، یکی نبود.» و این‌ گونه دسپرا جادوی کلمات می‌ شود و نمی‌ تواند مانند موش‌ های دیگر، از جویدن کاغذها و تکه تکه کردن کتاب‌ ها لذت ببرد.

معرفی کتاب موش کوچولو
معرفی کتاب موش کوچولو

نویسنده: کیت دی کامیلو

مترجم: حسین ابراهیمی الوند

۲۳۲ صفحه

ناشر: افق

سال نشر: ۱۳۸۳

 

 

«موش کوچولو» نوشته‌ی کیت دی کامیلو برنده‌ی جایزه‌ی نیوبری ۲۰۰۴ شده است. کیت دی کامیلو درباره‌ ی برنده شدن جایزه‌ ی نیوبری می‌ گوید :«این حیرت‌ انگیزترین، باورنکردنی‌ ترین، معرکه‌ ترین، خارق‌ العاده‌ ترین و بی‌ نظیرترین چیزی بود که تا آن موقع شنیده بودم. راستش را بخواهید هنوز هم باورم نمی‌ شود. تا چند روز گریه می‌ کردم. هنوز هم هر وقت به آن فکر می‌ کنم، گریه‌ ام می‌ گیرد.»

گزیده ای از کتاب موش کوچولو

لباس شاهدخت پر از پولک هایی بود که می درخشیدند
وبه موش سیاهچال چشمک می زدند. به علاوه وقتی می خندید
که اغلب می خندید، انگار هر چه در اطرافتش بود روشن تر به نظر می آمد.

توضیحات: کیت دی کامیلو، خالق آثار ماندگار ادبیات نوجوانان، در میان مخاطبان فارسی‌زبان نامی آشناست. او از معدود نویسندگانی است که دوبار برنده‌ی مدال طلای نیوبری شده؛ یک‌بار برای رمان «موش کوچولو» و بار دیگر در سال ۲۰۱۴ برای کتاب «فلورا و اولیس».