استفاده از میز مطالعه موجب می‌شود بدن در وضعیت استاندار قرار گرفته و فشاری به عضلات وارد نشود. یک دکترای تخصصی فیزیوتراپی معتقد است، مطالعه در حالت درازکش و خوابیده می‌تواند موجب آسیب به ستون فقرات شود.

دکتر محمدباقر شمسی با بیان اینکه بهترین حالت مطالعه پشت میز نشینی است، گفت: استفاده از میز مطالعه موجب می‌شود بدن در وضعیت استاندار قرار گرفته و فشاری به عضلات وارد نشود.

مطالعه در حالت درازکش خوب است یا بد؟
مطالعه در حالت درازکش خوب است یا بد؟

وی افزود: البته پشت میزنشینی هم قواعد خاص خود را دارد و باید میز و صندلی فرد ارتفاع مناسب داشته و استاندارد باشد.

شمسی تصریح کرد: ارتفاع میز و صندلی باید به گونه‌ای باشد که فرد زمانی که آرنج خود را روی میز میگذارد کف دست به چانه برسد. این دکترای تخصصی فیزیوتراپی(Physiotherapy) افزود: از طرفی پای فرد زمانی که روی صندلی می‌نشیند باید کاملا روی زمین قرار گرفته و آویزان نباشد.

شمسی تصریح کرد: نحوه نشستن افراد روی صندلی باید به گونه‌ای باشد که کاملا به پشتی صندلی تکیه داده و قوس کمر پرشود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشدار داد ،افراد باید از خم شدن روی میز برای مطالعه کتاب اجتناب کرده و از ابزار کتابخوان که کتاب را عمودی یا متمایل نگه می‌دارند استفاده کنند.

شمسی افزود: خم شدن طولانی مدت موجب شده تا عضلات در حال انقباض باقی بمانند و این انقباض طولانی مدت موجب می‌شود جریان گردش خون به خوبی انجام نشده و فرد دچار خستگی و درد عضلات شود.

وی تصریح کرد: ادامه این حالات می‌تواند در نهایت به کوتاهی عضله و آرتروز(Arthritis) گردن منجر شود.

این فیزیوتراپیست در خصوص افرادی که از میز و صندلی برای مطالعه استفاده نمی‌کنند، گفت: این افراد نیز باید برای مطالعه نهایتا از یک میز کوچک یا جعبه کارتون استفاده کرده و کتاب را روی آن و مقابل خود قرار دهند.

وی افزود: قرار دادن کتاب روی زمین ناخودآگاه فرد را مجبور به خم شدن کرده و این کار آسیب عضلات گردن و ستون فقرات را به دنبال دارد.

شمسی در خصوص مطالعه در حالت درازکش و خوابیده نیز هشدار داد و افزود: دراز کشیدن چه به پشت و چه به شکم وضعیت استانداردی برای مطالعه نیست و موجب انقباض غیراصولی عضلات می‌شود.

وی افزود: مطالعه طولانی مدت در این شرایط، موجب تغییر وضعیت ستون فقرات شده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

[irp posts=”2195″ name=”راهکارهای افزایش تمرکز دانش آموزان در فصل امتحانات”]