به عنوان پدر و مادر مسئول، چقدر به کودکان خود داستان می گویید؟ پاسخ برای این روزها و این روزگار، ممکن است به ندرت یا هرگز باشد. امروزه، با فشار زیادی که بر والدین جوان وجود دارد، پیچیده تر شدن روابط خانواده، میزان کمتر وقت آزاد و اعتیاد به ابزارهای تکنولوژی، هنر داستان نویسی و داستان گفتن برای کودک به دست فراموشی سپرده شده است.

داستان گفتن برای کودک یک بخش حیاتی در رشد شخصیت کلی کودک شما است. این یک سنت کهن است که از پدربزرگها و مادربزرگها و از زمان بسیار قدیم به یادگار مانده و بخشی از دوران کودکی بسیاری از ما نیز بوده است.

داستان گویی چیست؟

والدین این روزها ترجیح می دهند پس از تماشای یک کارتون مورد علاقه کودکانشان، آنها را به رختخواب ببرند تا اینکه در رختخواب و با صدای بلند برای آنها داستان بگویند. آنچه فقط به عنوان یک لذت ساده دوران کودکی به نظر می رسد مزایای بسیاری دارد و مهم است که هر شب بخشی از وقت خود را برای خواندن قصه برای فرزندان خود بگذارید.

داستان گویی ساده تر از چیزی است که تصور می کنید. خواندن یک داستان از یک کتاب و اگر فرصت زیادی نداشته باشید، استفاده از داستانهای موجود در حافظه تان تمام کاری است که باید انجام دهید. حتی می توانید در مورد دوران کودکی خود صحبت کنید یا حتی از گوشی خود مطلبی بخوانید. مزایای بی شماری از گفتن داستان برای بچه ها، مخصوصاً برای پیش دبستانی ها و بچه های مهد کودک قابل ذکر است.

۱۰مزیت داستان گفتن برای کودک
۱۰مزیت داستان گفتن برای کودک

۱۰ مزیت داستان گفتن برای کودک و نوجوانان

در اینجا ۱۰ مزیت ویژه داستان گفتن برای کودک را ذکر کرده ایم که به عنوان والدین به سادگی نمی توانید نادیده بگیرید :

۱- فضایل را در کودک شما به وجود می آورد

بچه ها در سراسر جهان گوش دادن به داستان ها را دوست دارند. آنها می خواهند درباره شخصیت های مورد علاقه خود بیشتر بدانند و اغلب سعی می کنند از آنها تقلید کنند. با گفتن داستان های حاوی پیام های معنی دار، می توانید قطعاً ویژگی هایی از قبیل تعقل، شجاعت، صداقت و غیره را از سنین اولیه به کودک کوچک خود تزریق کنید.

۲- آنها را از فرهنگ و ریشه های خود آگاه می کند

در قالب داستانها، از دوران کودکی و فعالیت های مختلف گذشته خود بگویید، با این کار آنها را با آداب و رسوم و سنت های مختلفی که در خانواده تان وجود دارد، آشنا می کنید. گفتن داستان در مورد اعضای مختلف خانواده کمک خواهد کرد که آنها اصل و نسب خود را بهتر درک کنند.

۳- افزایش مهارت کلامی

خواندن داستان ها به فرزندان شما کمک می کند تا آنها با زبان و همچنین کلمات و عبارات جدید آشنا شوند. این یک راه عالی برای تعلیم فرزندان شما در حیطه کلمات جدید و تلفظ درست است.

۴- مهارت های گوش دادن را بهبود می بخشد

اکثر کودکان اغلب میزان توجه پایینی دارند و تمرکز بر روی چیزی برای مدت طولانی، برایشان دشوار است. همچنین، آنها بیشتر صحبت می کنند تا گوش دهند. داستان گویی برای بچه ها تضمین می کند که آنها نه تنها توجه بیشتری به خرج دهند، بلکه مشتاق گوش دادن و درک موضوع باشند.

۵- خلاقیت و قدرت تخیل را ارتقا می دهد

گوش دادن به یک داستان به کودک کمک می کند تا شخصیت ها، مکان ها، طرح ها و غیره را به جای دیدن آن در یک محیط بصری واقعی، تصور کند. این کار خلاقیت و تخیل را افزایش می دهد و ذهن آنها را در پرورش ایده ها و تفکر آزادانه یاری می دهد.

۶- یک ابزار عالی برای تیز شدن حافظه

با استفاده از ایده های هوشمندانه خاص، می توانید از داستان برای کمک به افزایش حافظه فرزندتان استفاده کنید. پس از خواندن داستان، می توانید از او بخواهید تا پس از چند روز آن را تکرار کند. متناوباً، شما می توانید از او بخواهید داستان را تا جایی که تا کنون اتفاق افتاده، توضیح دهد. این یک راه جالب برای افزایش حافظه و تشویق تمرکز است.

۷- گسترش افق شناخت

کودکان ممکن است هیچ گاه در معرض فرهنگ های مختلف قرار نگرفته و شانس دیدن کشورهای مختلف جهان را پیدا نکنند. از طریق داستان، شما می توانید او را با مکان ها و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان آشنا نمایید. سعی کنید داستان هایی مناسب از کشورهای مختلف و فرهنگ های دیگر بیابید تا کودک خود را در درک گستره وسیع تری از جهان کمک کنید.

۸- تربیت علمی آسان تر

داستان گویی برای کودکان یک سنگ بنا برای یادگیری علمی است. بسیاری از کودکان عادت به یادگیری از طریق قرار گرفتن بر موجی که در معرضش قرار می گیرند، دارند، بدون اینکه موضوع را درک کنند. داستان گویی، به عنوان یک فعالیت منظم، می تواند به کودکان کمک کند تا از خواندن لذت بیشتری ببرند و این کمک می کند تا آنها در یادگیری موضوعات مشتاق تر شوند. بعضی اوقات، آموزش موضوعات مدرسه به عنوان یک داستان جالب ترفند بهتری است (به عنوان مثال، یک درس خسته کننده تاریخ می تواند به یک داستان تاریخی جالب تبدیل شود) و می تواند به آنها کمک کند که کنجکاوی بیشتری داشته باشند.

۹- ارتباط و تعامل بهتر

گاهی اوقات، بچه ها از سوال کردن پرهیز می کنند و در آن مردد هستند، حتی اگر ذهنشان پر از کنجکاوی باشد. داستان گویی به کودکان کمک می کند تا هنر پرسیدن سوالات درست، به منظور کسب آگاهی و یادگیری را بیاموزند. همچنین به آنها یاد می دهد که چگونه می توان با داشتن اعتماد به نفس، یک مکالمه کامل برقرار کرد. خواندن و گوش دادن منظم می تواند آنها را به سخنرانان بهتری نیز تبدیل کند.

۱۰- کمک به مواجهه آسان با موقعیت های دشوار

اغلب قرار گرفتن در شرایط پیچیده ممکن است باعث سردرگمی کودکان شود. داستان هایی درباره شخصیت های مختلف که در موقعیت های دشوار قرار دارند می تواند به آنها کمک کند تا این مفهوم را بهتر درک کنند. از داستان ها بهره بگیرید و کودکان را آموزش دهید که درد و رنج نیز، همانند شادی و زمان های خوشی، بخشی از زندگی هستند. داستان های مناسب می توانند به فرزند شما کمک کنند تا با زندگی در شرایط مختلف آشنا شوند.

رویکرد درست داستان گویی

۱۰مزیت داستان گفتن برای کودک
۱۰مزیت داستان گفتن برای کودک

به موازات اصل داستان گویی، اطمینان از صحت انجام این کار نیز مهم است. ۶ نکته ذکر شده زیر به شما کمک می کند تا این تکنیک ها را درک کنید و به یک داستان گوی بهتر تبدیل شوید:

– طول داستان
داستان نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد. یک داستان کوتاه ممکن است قادر به ارائه پیام درست نباشد، در حالی که یک مورد طولانی ممکن است خسته کننده بوده و باعث بی علاقگی و بی میلی شود.

شرایط راحت
یک فضای راحت را برای خواندن داستان انتخاب کنید. این مکان باید خلق و خو و روحیات مناسب برای داستان گویی را پشتیبانی کند.

– مقدمه مناسب
اگر از حافظه تان داستان می گویید، اجازه دهید فرزندتان بداند که داستان را از چه کسی یا کجا شنیدید. به آنها بگویید که چرا این داستان در ذهنتان جای گرفته و چرا آن را انتخاب کردید و چگونه به مخاطبان شما کمک خواهد کرد. سعی کنید از ابتدا یک علاقه خاص ایجاد کنید.
حرکات مناسب
هنگام روایت داستان، از حرکات دست و صورت استفاده کنید. شما همچنین می توانید از صداهای مختلفی استفاده کنید یا از فرزندتان بخواهید که او این کار را انجام دهد تا داستان را جالب تر کند.

– با صدای رسا اما با طمانینه
اطمینان حاصل کنید که با صدای بلند سخن می گویید، اما با سرعت کم. صدای شما باید بتواند نوعی از احساسات درست همانند چیزی که در داستان ذکر شده را نشان دهد. صدای خود و لحن و گام آن را بر اساس نیاز داستان تغییر دهید و از مکث در مکان های مناسب استفاده کنید.
فرزندانتان را درگیر قصه کنید و بازی دهید
سعی کنید فرزندان خود را با استفاده از عبارات مختلف و یا با سوالاتی مانند “می دونی؟” بیشتر درگیر قصه کنید و از آنها بخواهید تا پیام را از طریق داستان پیگیری کنند.

فعالیت های مناسب داستان گویی برای کودکان و نوجوانان

فعالیت های داستان گویی به بچه هایتان کمک می کنند تا با خلاقیت خود ارتباط برقرار کنند. فعالیتها شامل همه چیز درباره شکل گیری ایده، گسترش آن و ایجاد چیزی است که قابل به اشتراک گذاری است. بگذارید دو مورد از فعالیت های هیجان انگیز را بررسی کنیم:

۱- گفتگو با عکس های خانوادگی

– تشویق فرزند شما برای گفتن داستان ها به همان اندازه ساده است که از یک داستان گو برای گفتن یک داستان چنین درخواستی کنید. درباره راه هایی برای چگونگی استفاده از تصاویر خانوادگی برای تشویق به داستان سرایی، مطالعه و تحقیق کنید.
– نگاهی به برخی از تصاویر همراه با فرزند خود انداخته و سوژه هایی برای گفتن داستان در مورد آنها پیدا کنید. به عنوان مثال، این می تواند یک تصویر از تولد او و یا یک عکس خاطره انگیز از چیزی باشد که او در ذهن دارد.
– شما می توانید برخی از عکس های هر جشن مانند تولد، تعطیلات خانوادگی و یا سفر را چاپ کنید و از فرزندتان بخواهید که رویدادها را به ترتیب مرتب کند.
– یک عکس از هر رویداد را نشان دهید و از کودک خود بخواهید که داستان را با استفاده از سرنخ ها بسازد.
– اجازه دهید بچه شما ۱۰ عکس یا کمتر را انتخاب کند و آنها را به ترتیب زمانی به منظور ایجاد یک داستان قرار دهد. تماشای اینکه چه تصاویری انتخاب می کنند تا داستان را روایت کنند، برای خودتان نیز جالب است.

۲- قصه گویی با مهر

– مهر یک راه عالی برای جلب خلاقیت بچه شما هستند، انگیزه در دستن گرفتن، تحرکات ذهنی و لبخند رضایت به همراه ساختن داستان، از رهاوردهای استفاده از چنین روشی است.
– در مرحله اول، شما نیاز به جمع آوری مجموعه های مختلف مهر مانند مجموعه حیوانات، وسایل نقلیه، گل و … دارید.
– شما می توانید برخی از تصاویر را بر روی کاغذ مهر کنید و از بچه خود بخواهید که یک داستان را به تصویر بکشد. آنها می توانند مهر را با رنگ آمیزی کنند و می توانند جزئیات بیشتری را روی طرح مهر شما رسم کنند.
– هنگامی که آنها اشتباه می کنند، می توانید اصطلاحات و گویش آنها را اصلاح کنید تا مهارت هایشان را بهبود دهید. این یک روش یادگیری فوق العاده سرگرم کننده و دارای تاثیری پایدار خواهد بود.
داستان گویی برای رشد کودک شما بسیار مهم است. بنابراین اجازه ندهید فرزند شما این قسمت ساده و در عین حال بسیار مهم دوران کودکی را از دست بدهد!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید