والدین کودکان برای تمیزی و سلامت دندانها، گوشها، پوست و سایر اعضای بدنش همیشه به فکر هستند و مراقبت های ویژه ای می کنند ولی آیا به فکر سلامت پای کودک شان هستند؟

توصیه هایی برای مراقبت و رشد مطلوب پای کودک :
۱- راه رفتن با پای لخت در خارج از خانه و روی سطوح کثیف، پای کودک را در معرض بریدگی ها و آسیب های جدی قرار می دهد. کورتز می گوید :” علت اصلی مراجعه کودکان در فصل تابستان نزد من ، بریدگی ها و وجود اجسام خارجی در پای آنها است.” مشکل بالقوه دیگر، زگیل ها هستند که بانفوذ ویروس ها از راه بریدگی ها یا ترک های روی پوست ،ایجاد می شود. پوشیدن کفش هنگام بازی در سطح جاده یا محیط های پرخطر، می تواند از این مشکل پیشگیری کند.

۱۰ توصیه برای مراقبت از پای کودک
۱۰ توصیه برای مراقبت از پای کودک

۲- پاهای کودک را تا حدی شل ببندید. سفت بستن می تواند مانع حرکت آزادانه پای کودک و حتی عقب ماندگی از رشد طبیعی آن بشود.

۳- بگذارید کودک نوپا، بدون کفش راه برود. وقتی کودک تازه راه می افتد، حرکت بدون کفش در داخل خانه، برای رشد طبیعی سودمند است.

۴- کودکان با تقلید یاد می گیرند. پاهای خود را تمیز کرده و به خوبی خشک کنید و کاری کنید که کودکان این کار شما را، تکرار کنند. همچنین به آنها نشان دهید که چگونه ناخنهای پای خود را، برای پیشگیری از مشکلات دردناک ،کوتاه کنند.

۵- ناخن های پا را صاف و به صورت یک خط راست ، کوتاه کنید.این کار به پیشگیری از رشد ناخن های زیرپوستی دردناک، کمک می کند. نشانه های ناخن زیر پوستی عبارتند از درد ، سرخ شدگی و تورم.

۶- پاها را تمیز و خشک نگهدارید. با جلوگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی ، رعایت بهداشت آغاز می شود.در وقت حمام ، پاهای کودکان را به طور کامل بشویید. سپس بین انگشتان پای آنها را به خوبی خشک کنید تا از رشد قارچ بین انگشتان پا ، پیشگیری کنید. عفونت قارچی، معمولا در رطوبت رشد می کند.

۷- کفش های مناسب بخرید. همیشه هنگام خرید کفش ، کودک را با خود ببرید. پاهای کودک را باید هر بار بدون استثنا، اندازه گرفت. زیرا آنها خیلی سریع رشد می کنند.کفش های خیلی تنگ ،می تواند سبب تاول ، میخچه ، پینه یا ناخن زیرپوستی همراه با عفونت شود.

۸- به دقت به پاهای نوزادتان نگاه کنید. مراقب هر مورد غیر عادی باشید. مشکلاتی را که شما در هنگام تولد کودک ،ملاحظه می کنید ممکن است به خودی خود رفع نشوند.درمان زودهنگام، می تواند ناهنجاری هایی همچون پای پرانتزی و شرایط مادرزادی که تقریباً در هر هزار کودک ، یک بار روی می دهد را اصلاح کند.

۹- بریدگی های کوچک و خراش های روی پا را ،با آب و صابون شسته و تا زمان بهبودی، با باند بپوشانید.این غلط است که می گویند قرار دادن زخم ها در معرض هوای تازه، به بهبود سریع تر آنها، کمک می کند.

۱۰- مراقب راه رفتن طولانی روی انگشتان باشید. راه رفتن روی انگشتان در آغاز راه افتادن خوب است ،اما اگر کودک شما بعد از دو سالگی منحصراً روی انگشتان خود حرکت کند ،به متخصص کودکان مراجعه کنید.