مثانه بیش فعال یک نوع عدم کنترل ادرار می باشد که باعث بی اختیاری ادرار می شود . کودکان همانند بزرگسالان می توانند مثانه بیش فعال داشته باشند. علائم مثانه بیش فعال در کودکان چیست؟ یک کودک با مثانه بیش فعال اغلب نیاز خواهد داشت تا دفع ادرار داشته باشد و ممکن است این نیاز به صورت اضطراری باشد. او ممکن است نتواند قبل از رفتن به توالت از ادرار خود جلوگیری کند. مثانه بیش فعال کودک ؛ علائم و راهکارهای درمان چه چیزی باعث داشتن مثانه بیش فعال در کودکان می شود؟ این کودکان نیاز دارند تا بیشتر از حالت معمول دفع ادرار داشته باشند چون ماهیچه های مثانه این کودکان انقباض های غیر قابل کنترلی دارد. ماهیچه های اطراف پیشابراه – لوله ای از مثانه که ادرار از داخل آن رد می شود – بسیار تاثیرگذار هستند. وظیفه ی این ماهیچه ها این است که که از خارج شدن ادرار از بدن جلوگیری کنند اما اگر مثانه انقباضات شدید را تحمل کند این ماهیچه ها کار خود را به درستی انجام نمی دهند. عفونت مجاری ادراری باعث نیاز به دفع ادرار می شود.

مثانه بیش فعال کودک ؛ علائم و راهکارهای درمان
مثانه بیش فعال کودک ؛ علائم و راهکارهای درمان

چون مجاری ادراری ملتهب و ناراحت کننده می شود ، برخی بیماری های عصبی ممکن است این علائم را تشدید کند . دلیل دیگر برای مثانه بیش فعال شرایطی است که آن را “پولاکیوریا ” یا سندرم دفع ادرار روزانه می نامند . کودکانی که این مشکل را دارند اغلب دفع ادرار دارند . در برخی موارد آن ها ممکن است هر پنج یا ده دقیقه ، یا ده تا سی بار درطول روز دفع ادرار داشته باشند. این شرایط اغلب بین کودکان سه تا هشت سال متداول است و معمولا هنگام راه رفتن برایشان اتفاق می افتد . به غیر از آن هیچ نشانه ی دیگری وجود ندارد . پزشکان معتقدند که این بیماری مربوط به استرس می شود . معمولا بعد دو یا سه هفته، بدون نیاز به درمان این شرایط برطرف می شود. دلایل دیگر برای مثانه بیش فعال در کودکان شامل : مصرف کافئین، که مقدار ادرار را زیاد می کند و باعث انقباض ماهیچه های مثانه می شود. مصرف موادی که کودک ممکن است به آن آلرژی داشته باشند. موضوعاتی که باعث استرس می شود. داشتن فاصله ی زمانی زیاد بین دفع ادرارها(نگه داشتن ادرار برای مدت زمان طولانی) ظرفیت کم مثانه شرایطی غیرعادی در مثانه یا پیشابراه یبوست بیشتر بخوانید …   باید ها و نباید های شب ادراری در کودکان چگونه مثانه بیش فعال در کودکان درمان می شود؟ در بیشتر موارد مشکل مثانه فعال در کودکان، با بزرگ شدنشان تغییر می کند.

بعد از گذشت هر سالی، بعد از سن پنج سالگی تعداد موارد مثانه فعال در کودکان ۱۵ درصد کاهش می یابد. کودک ممکن است یاد بگیرد با یک روش بسیار منظم به نشانه های بدن برای دفع ادرار پاسخ بدهد یا ظرفیت مثانه اش در طول زمان زیاد شود. به علاوه کودکانی که این مشکل را دارند می توانند وقتی اتفاقات یا تجربه های استرس زا به پایان می رسد بهتر شوند. اگر کودک به مرور شرایطش بهتر نشود درمان می تواند شامل تمرین مثانه یا دارو باشد. در تمرین مثانه کودک می تواند تمریناتی برای بهبود و هماهنگی پیشابراه و ماهیچه های مثانه انجام دهد تا بتواند ادرارش را کنترل کند. بعضی از این تمرین ها به کودک یاد می دهد وقتی از توالت دور است از دفع ادرار جلوگیری کند و یا اینکه ادرار ضروری را از قبل حدس بزند .تکنیک های بیشتر برای کمک به مثانه خیلی فعال شامل موارد زیر است : از کافئین خودداری کنید یا چیزهایی که باعث بیشتر شدن ادرار می شود. وقت گذرانی کنید یا طبق برنامه به دستشویی بروید مثلا هر دو ساعت یکبار. عادت های صحیح ادراری در خود ایجاد کنید. مثل داشتن زمان کافی هنگام ادرار و ریلکس کردن ماهیچه ها هنگام ادرار چه داروهایی برای درمان مثانه فعال در کودکان استفاده می شود ؟ داروی اوکسی بیوتینین برای کنترل مشکلاتی مثل ادرار مکرر، ادرار غیر قابل کنترل و شرایط دیگری که بر روی ماهیچه های مثانه تاثیر گذار است استفاده می شود.

این دارو باعث ریلکس کردن ماهیچه های مثانه شده تا از مشکلات ادراری جلوگیری کند. اگرچه داروهای جدید تری در دسترس است که ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد. اگر مثانه فعال در اثر عفونت مجاری ادراری به وجود آمده باشد پزشک کودک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا عفونت را از بین ببرد. آیا شب ادراری ربطی به مثانه فعال در کودکان دارد؟ بله. بعضی از این شرایط که باعث افزایش احتمال بی اختیاری ادرار در طول شب شو د-که ممکن است یک ارتباطی با ادرار مکرر داشته باشد- در نتیجه بی اختیاری ادرار در طول روز است. این شرایط شامل فشار از طرف حرکت های روده ای سخت یا دلایلی که در بالا لیست شد می شود. دلیل دیگر برای بی اختیاری ادرار در طول شب مربوط به هورمون آنتی دیورتیک (ضد ادراری ) است. که بدن برای کمتر کردن ادرار آن را تولید می کند. بچه ها تمایل دارند که این هورمون را بیشتر در طول شب تولید کنند تا نیاز کمتری به دفع ادرار داشته باشند. اگر بدن این هورمون را به مقدار کافی تولید نکند، روند تولید ادرار در بدن کمتر نمی شود و مثانه ممکن است خیلی پر شود که منجر به شب ادراری شود. چه روش های دیگری می تواند در درمان شب ادراری موثر باشد؟ در اکثر کودکان شب ادراری خود به خود در زمان خودش بهتر می شود و نیازی به درمان نیست.

اگر این مشکل چشم گیری برای کودک شما است راه حل های زیادی در دسترس است. یک راه حل برای شب ادراری استفاده از آلارم رطوبت است. این وسیله شامل یک پد حساس به رطوبت است که با یک سیم به قسمت کنترل وصل می شود. وقتی رطوبت حس شود آلارم صدا می دهد و کودک را از خواب بیدار می کند. در بیشتر مواقع بهتر است شخص دیگری در اتاق باشد تا کودک را بیدار کند اگر خودش بیدار نمی شود. راه حل دیگری برای درمان شب ادراری دارو است. افزایش میزان سطح هورمون(آ دی اچ )ممکن است به درمان بی اختیاری ادرار در طول شب کمک کند. Desmopression یا DDAVP یک نوع ترکیبی از هورمون (آ دی اچ) هستند. این دارو که برای کودکان تولید شده به صورت قرص ، قطره بینی یا اسپری بینی می باشد. به علاوه داروی imipramine می تواند استفاده شود. این دارو همانند مثانه بر روی مغز نیز تاثیر می گذارد. بر طبق نظر محققان ۷۰ درصد کودکان با استفاده از این داروها بهتر می شوند. بیشتر بخوانید …   ارتباط شب ادراری و دیابت در کودکان