یکی از هیجان‌انگیزترین بازیهای کودکان، بازی‌های تقلیدی و تخیلی است. ماسک ، بازی مناسبی برای رسیدن به این هدف است. همۀ کودکان، چه آنان که از نظر شخصیتی درون‌ گرا هستند و چه برون‌ گرا، از این بازی لذت می‌برند. کودکان ابتدا ماسکی را انتخاب و سپس نقش شخصیت آن ماسک را بازی می‌کنند.

در ضمن استفاده از ماسک‌ها و انجام دادن بازیهای تخیلی، نیروی تخیل کودک تحریک و تقویت می‌شود و به روابط اجتماعی کودک کمک می کند. در ماسک بازی کودکان ، باید مراحل رشدی سن کودکان را در نظر گرفت. مشاهده شده است که کودکان سه ، چهار ساله با دیدن ماسک‌های مخوف و ترسناک، حتی وقتی یکی از نزدیکانشان آنها را در حضور خودشان به‌ چهرۀ خویش می‌ گذارد، بی‌اندازه می‌ترسند.

ماسک ؛ بازی مناسبی برای کودکان درون گرا و برون گرا
ماسک ؛ بازی مناسبی برای کودکان درون گرا و برون گرا

چون کودکان، از نظر رشد ذهنی و روانی، به‌مرحله‌ای نرسیده‌اند که بتوانند مرزهای خیال و واقعیت را از یکدیگر باز شناسند، و از سویی، نیروی تخیل کودک در سه تا شش سالگی در اوج خودش است، خیالپردازی او در این دوره به‌حدی زیاد است که امکان دارد وی در بیداری نیز خواب ببیند و یا اینکه در شب‌ها دچار کابوس شود.

استفاده از ماسک برای کودکان شش سال به بالا توصیه می‌ شود. البته، برای چنین کودکانی، نباید از ماسک های ترسناک استفاده کرد.
چنانچه به کودکان امکاناتی داده شود تا ماسک ها را خود تهیه کنند، از نظر تربیتی آثار بسیار مثبت و سازنده‌ای بر کودکان خواهد گذاشت و آنان افرادی فعال، خلاق، سازنده و مبتکر بار خواهند آمد و اسباب بازی برایشان ارزش بیشتری خواهد داشت.

طرز تهیه و ساخت ماسک‌ های پاکتی

ساختن این نوع ماسک‌ها بسیار آسان و از این رو، برای کودکان خردسال بسیار مناسب است. پاکت را می‌توان از مغازه‌های خواربار فروشی و یا نوشت‌افزار فروشی تهیه کرد و یا با کمی صرف وقت، پاکت ساخت.

توجه داشته باشید هرگز از کیسۀ پلاستیکی و یا پاکت‌های کوچک برای ماسک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن‌است باعث خفگی کودکان شود.
کودک پاکت را بر سر می‌نهد، به طوری که صورتش پوشیده میشود و پاکت تا شانه‌های او می‌آید. با دست محل چشم‌ها، بینی و دهان را از بیرون نشان میدهد و کودک دیگری با ماژیک، یا مداد، محل‌های مشخص شده را علامت می‌گذارد.

سپس کودک پاکت را از سر بیرون می‌آورد و با قیچی محل‌های مشخص شده را می‌برد. کودکان می‌توانند، پس از بریدن محل چشم و دهان و بینی، آن را با کاغذ رنگی تزئین و یا با مداد رنگی نقاشی کنند.

طرز تهیه و ساختِ ماسک با استفاده از روزنامه

قطعات روزنامه را در ظرفی بزرگ (سطل) که تا نیمه پر از آب است، بریزید و به هم بزنید تا قطعات کاملاً با آب آغشته شود و به‌صورت خمیر درآید.

سپس خمیر را از داخل سطل بیرون آورید، خوب مچاله کنید و فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. در ظرف دیگر چسب را آماده و گلوله‌های کاغذی را با چسب آغشته کنید. حال می‌توانید هر شکل را که مایل هستید به‌خمیر بدهید تا خوب خشک شود و سپس آن را به نحو دلخواه رنگ کنید.