چه اقدامات اولیه در زمان شکستگی بینی کودک لازم است؟ آیا صرفا عکسبرداری برای تشخیص شکستگی بینی کودک کفایت می کند؟ برای جا انداختن بینی شکسته چقدر وقت داریم؟ دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بینی در پاسخ به این سوالات گفت: در صورت ضرب دیدگی شدید بینی کودک، والدین باید برای جلوگیری از تورم بعد از ضربه، کمپرس سرد روی بینی بگذارند و در صورت خونریزی نیز دو پره بینی را گرفته و برای مدتی با فشار نگهدارند. همچنین بسیار حیاتی است که بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و درمان را به تاخیر نیندازند.

چه اقدامات اولیه در زمان شکستگی بینی کودک لازم است؟ دکتر ابراهیم رزم‌پا افزود: عکسبرداری برای تشخیص شکستگی بینی کودک به تنهایی نمی تواند کاربرد داشته باشد و در کنار آن باید معاینه بالینی کودک از سوی پزشک هم انجام شود. به همین دلیل تشخیص شکستگی بینی در کودکان کمی دشوار است، زیرا صرفا با عکسبرداری قابل تشخیص نیست.

چه اقدامات اولیه در زمان شکستگی بینی کودک لازم است؟
چه اقدامات اولیه در زمان شکستگی بینی کودک لازم است؟

وی عنوان کرد: اگرچه مهم‌ترین علامت تشخیص شکستگی بینی کودک تغییر فرم بینی است، اما یک نکته گیج کننده در تشخیص آن وجود دارد و آن، تازه و قدیمی بودن این تغییر فرم است. نشانه شکستگی بینی کودک عضو هیات مدیره انجمن گوش و حلق و بینی ایران توضیح داد: ممکن است این تغییر فرم به طور مادرزادی و یا بر اثر ضربه‌ای در گذشته به وجود آمده و والدین متوجه آن نشده باشند، به همین دلیل نمی‌توان فهمید که با ضربه فعلی، شکستگی و تغییر فرم بینی صورت گرفته و یا عوامل دیگری موجب تغییر شکل بینی کودک شده است. وی اظهار داشت: گاهی علاوه بر تغییر شکل فرم بینی، ممکن است، خونریزی، ورم و درد نیز مشاهده شود، اما همیشه این علائم ۱۰۰ درصد نشان دهنده شکستگی بینی کودک نیست.

علاوه بر آن درد نیز به تنهایی دلیل بر شکستگی نخواهد بود. اصلی‌ترین علامت در شکستگی بینی کودک ، همان تغییر فرم است. بیشتر بخوانید …   کودک باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی این ها را امتحان کرده باشند این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: نکته دیگر این است که گاهی با لمس کردن بینی حرکت استخوان در زیر دست احساس می‌شود، ممکن است حتی به صورت تکه تکه استخوان‌ها لمس شود در صورتی که ضربه شدید بوده و استخوان چند تکه شده باشد، این علائم نیز می‌تواند نشانه شکستگی بینی کودک باشد. البته تشخیص این دو مورد به شرط متورم نبودن بینی است. در صورتی که بینی ورم داشته باشد، به راحتی نمی‌توان شکستگی بینی را تشخیص داد. بهترین زمان برای جا انداختن بینی شکسته وی با بیان این‌که بهترین زمان در مورد رساندن کودک به پزشک، همان موقع ضرب‌ دیدگی است، توضیح داد: البته اگر بینی ورم داشته باشد، برای جا انداختن آن باید چند روزی تا خوابیدن ورم آن صبر کرد. داشتن ورم مانع از تشخیص و ارزیابی درست و جا انداختن صحیح آن می شود، پس از کاهش ورم، هفته اول و در نهایت دو هفته اول بهترین زمان برای جا انداختن بینی شکسته شده است.

رزم‌پا افزود: در صورتی که کودک از لحاظ سنی خیلی کوچک نباشد، یا ضربه خیلی شدید نباشد، همچنین کودک تحمل لازم را برای جا انداختن بینی داشته باشد، می توان بینی را به طور سرپایی جا انداخت، در غیر این صورت باید با بیهوشی این کار صورت گیرد. این متخصص گوش و حلق و بینی عنوان کرد: در بسیاری از مواقع علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است بر روی بینی زخمی هم وجود داشته باشد که باید قبل از انجام هر کاری در صورت عمیق بودن زخم، آن را بخیه کرد و در صورت نیاز به قالب گیری باید حتما بخیه ها شکافته شده باشد. بیشتر بخوانید …   ۷ توصیه برای جلوگیری از حساسیت پوست نوزاد به پوشک وی افزود: تا زمانی که بخیه بینی کودک شکافته نشده باشد، باید درمان آنرا به تاخیر انداخت که در این صورت اگر بیش از یک ماه طول بکشد کار کمی سخت‌تر می‌شود. شکستگی های بینی عملا به شکل یک شکستگی معمولی در نظر گرفته نمی‌شود و ممکن است در این مدت شکستگی با حالتی غیر طبیعی و خود به خود جوش خورده باشد، بنابراین در بسیاری از موارد شکستگی بینی باید کودک تحت عمل جراحی با بیهوشی قرار گیرد.

رزم‌پا اظهار کرد: در کودکان باید با حداقل دستکاری بینی را درمان کرد. البته در صورتی‌ که کودک انحراف بینی نیز داشته باشد در سنین پایین آن را عمل نمی‌کنند، اما اگر تنفس او سخت باشد باید با باز کردن راه تنفس با حداقل دستکاری، تنها مشکل تنفسی را برطرف کرد تا بدشکلی احتمالی بینی در آینده در کودکان به حداقل برسد.