قانونگذاران روسیه لایحه‌ ای را برای ممنوعیت استفاده از شبکه‌ های اجتماعی برای کودکان به دوما (پارلمان روسیه ) ارائه کرده اند.

بر این اساس تمامی کاربران شبکه های اجتماعی موظف هستند تا اطلاعات کامل پاسپورت خود را در زمان ثبت نام در شبکه های اجتماعی ثبت کنند و ثبت نام افراد زیر چهارده سال در شبکه های اجتماعی ممنوع است.

ممنوعیت استفاده از شبکه‌ های اجتماعی برای کودکان در روسیه
ممنوعیت استفاده از شبکه‌ های اجتماعی برای کودکان در روسیه

بر این اساس شرکت های سرویس دهنده اینترنتی چنانچه مشخصات و اطلاعات دقیق کاربران روس و اتباع خارجی را در زمان ثبت نام در شبکه های اجتماعی با مشخصات پاسپورت آنان مطابقت ندهند از صد تا سیصد هزار روبل ( تا پنج هزار و پانصد دلار ) جریمه خواهند شد.

همچنین کاربران نیز چنانچه سهوا اطلاعات غلط ثبت کنند و یا اطلاعات کامل خود را وارد نکند تا سه هزار روبل ( پنجاه دلار) جریمه خواهند شد.

همچنین در این قانون اشاره شده که ورود کاربران به سایتهایی که برای افراد بالای ۱۸ سال در نظر گرفته شده به شدت کنترل می شود و چنانچه افرادی زیر سن قانونی وارد اینگونه سایتها شوند ،والدین آنان مشمول جریمه خواهند شد.

دولت روسیه امیدوار است تا با وضع قوانین بازدارنده مانع از دسترسی کودکان به شبکه های مخرب اخلاقی ، ترویج افراط گری و اقدامات تروریستی شود.