زردی بیماری رایجی است که دو سه روز اول پس از تولد نوزاد اتفاق می افتد. این بیماری نتیجه سطح بالای بیلی روبین (محصولی زائد که از جدایش سلول‌های خونی به وجود می‌آید) در خون و ادرار می‌باشد. کبد انسآن‌های بالغ قادر به فیلتر کردن و حذف بیلی روبین می‌باشد اما کبد نوزادان باعث ایجاد زردی می‌شود. در واقع راهی برای جلوگیری کامل از زردی در نوزاد وجود ندارد اما می‌توان با شناخت فاکتورهای خطرناک اقدامات لازم برای جلوگیری را انجام داد.

• کاهش فاکتورهای خطرناک در زردی نوزاد

۱- در طول بارداری آزمایش خون بگیرید. خون نامناسب باعث افزایش احتمال شکستگی سلول‌های خونی و بیلی روبین می‌شود.
– مادرهایی که گروه خونی آن‌ها O+ است باید در نظر داشته باشند ممکن است نوزاد نیاز به‌خون اضافی داشته باشد و ناسازگاری گروه خون و Rh آن از مهمترین فاکتورهای خطرناک است.

– کمبود آنزیم ژنتیک مثل کمبود دهیدروژناز گلوکز-۶
– فسفات باعث افزایش احتمال زردی می‌شود زیرا سلول‌های خون از بین می‌روند و بیلی روبین بیشتری در خون پخش می‌شود.
– علاوه بر آزمایش خون پیش از تولد، پزشک بر روی نوزاد پیش از ترک بیمارستان آزمایش زردی انجام می دهد.
۲- احتمال تولد زودهنگام نوزاد را کاهش دهید. جنینی که پیش از ۳۸ هفتگی به‌دنیا بیاید در معرض زردی می‌باشد.
– کبد نوزاد نارس نسبت‌به کبد نوزاد کامل کمتر رشد کرده است بنابراین برای کبد سخت است بیلی روبین را حذف کند.
– برخی فاکتورهای خطرناک مثل تولد چند قلو یا زمان تولد را نمی‌توان تغییر داد اما عوامل محیطی خطرناک را می‌توان تغییر داد.
– در جلسه‌های ملاقات با پزشک شرکت کنید. پزشک در این جلسات از سلامتی جنین و مادر اطمینان حاصل می‌کند.

همه چیز درباره زردی نوزاد
همه چیز درباره زردی نوزاد

این امر عواملی که منجر به‌تولد زودهنگام می شوند را به حداقل می‌رساند. – از موادشیمیایی دوری کنید. مصرف الکل، تنباکو، مواد مخدر و برخی داروها باعث افزایش احتمال تولد زودهنگام می‌شود. برای ترک با پزشک خود مشورت کنید. آلاینده های محیطی نیز خطرناک می باشند.
– آرام باشید. تنش باعث تولد زودهنگام می‌شود. نداشتن حمایت اجتماعی، خشونت، نیاز احساسی و فیزیکی منجر به تنش و تولد زودهنگام می‌شود.
– احتمال عفونت را کاهش دهید. تبخال، سیفیلیس و عفونت انگلی باعث تولد زودهنگام و زردی می‌شود.
۳- احتمال زردی در نوزاد ی که شیر مادر می‌خورد بیشتر است. هر چند در این حالت زردی به راحتی درمان می‌شود.

همه چیز درباره زردی نوزاد

– شیر مادر معمولا پس از زایمان تا چند روز تولید نمی‌شود. در روزهای اول، نوزاد ماده ای می خورد که کولوستروم نامیده می‌شود؛ این ماده کم ولی غنی از مواد مغذی است.
– چون نوزاد در روزهای اول شیر زیادی نمی خورند سیستم گوارش آن‌ها قادر به سریع خالی شدن نیست بنابراین بیلی روبین در این سیستم تشکیل می‌شود. با تمام این اوصاف پزشکان شیر دادن را توصیه می‌کنند.
– به دلیل این که در روزهای اول، شیردهی موجب ایجاد زردی در نوزاد می‌شود، پزشکان یرای جلوگیری از زردی شیر خشک را در روزهای اول تولد پیشنهاد می‌کنند.

• شناخت زردی

۱- زردی چگونه پیشرفت می‌کند. زردی در روزهای دوم و سوم پس از تولد ایجاد می‌شود و الگویی قابل پیش بینی را دنبال می‌کند.
– در بدن های سالم بیلی روبین محصولی نرمال است و هنگامی که گلبول های قرمز از هم می پاشند تشکیل می‌شود. بیلی روبین به کبد منتقل می‌شود و از طریق صفرا به مدفوع انتقال می یابد. در نوزادانی که زردی دارند، کبد هنوز به درستی کار نمی‌کند بنابراین بیلی روبین به جای انتقال به صفرا، در کبد و خون باقی می ماند.
– زردی در نوزاد ی که در بیمارستان متولد می‌شود مورد بررسی قرار می گیرد. حدود ۶۰% از نوزادان زردی دارند. برای بررسی زردی، پاشنه پای نوزاد را خراش انداخته و خون خارج شده را آزمایش می‌کنند.
– نوزادی که کمتر از ۵ میلی گرم در دسی لیتر بیلی روبین داشته باشد نرمال است اما بیش از ۵ مقداری زیاد به حساب می‌آید.
– نوزادی که از زردی کم تا متوسط رنج می برد نیازی به درمان ندارد زیرا بعد یک یا دو هفته اثرات زردی از بین می رود.
– گاهی اوقات اگر سطح بیلی روبین بالا باشد، به سرعت بالا برود یا بعد از دو هفته پایین نیاید، پزشک نور درمانی را توصیه می‌کند (نور درمانی بی ضرر است و به نوزاد لذت می دهد).
– در مواردی نادر، نوزاد به تزریق خون نیاز دارد تا از شدت زردی کم شود.

۲- علائم زردی . بیشتر نوزادان در بیمارستان تحت آزمایش قرار می گیرند و سطح بیلی روبین خون آن‌ها مورد بررسی قرار می گیرد اما نشانه های زردی به شرح زیر است:
– زرد بودن پوست صورت و سفیدی چشم یکی از رایج ترین نشانه های زردی است.
– بی خوابی و کم خوراکی. گاهی سطح بیلی روبین باعث می‌شود نوزاد خواب آلود شود بنابراین در این حالت شیردهی به نوزاد سخت می‌شود. سعی کنید با در آوردن لباس های نوزاد او را برای شیردهی بیدار کنید.

۳- چه زمانی زردی مشکل آفرین است. زردی رایج ترین بیماری نوزاد است که به صورت خود به خودی از بین می رود. اما در مواردی نادر می‌تواند پیچیده شده و نیاز به معالجه داشته باشد. – اگر چه زردی در نوزاد رایج است اما مقدار زیاد بیلی روبین در خون می‌تواند منجر به انتقال آن به مغز و مشکلات بعدی شود.

– این بیماری می‌تواند در مواردی نادر منجر به آسیب دائمی به مغز (فلج، ایجاد مشکل در فراگیری یا ناتوانی های رشدی )، آسیب به مینای دندان و از دست دادن شنوایی شود.
– علائمی که باید تحت مراقبت قرار بگیرند شامل رخوت، رنگ زرد، زرد بودن پا (بخصوص کف پا). همچنین گریه های بی دلیل، تب، ضعف عضلانی و ناراحتی و آشفتگی نیز نشانه های زردی هستند.
– اگر سطح بیلی روبین بعد از دو روز از شروع تولد افزایش یابد، پزشک شیر خشک را توصیه می‌کند. در بیشتر موارد نیازی به شیر خشک نیست مگر این که سطح بیلی روبین بیش از ۲۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر باشد یا فاکتورهای خطرناک دیگری مثل تولد زود هنگام نوزاد، بیماری های خونی، یا از دست دادن وزن مشاهد شود. شیر خشک باعث می‌شود ارتباط شیردهی موفقی بین فرزند و مادر برقرار نشود. بنابراین پیش از شیر خشک دادن به نوزاد با پزشک مشورت کنید و از مزایا و معایب آن آگاه شوید.