برای بسیاری از والدین کودکان سنین پیش دبستانی ، شروع سال تحصیلی می تواند استرس زا و ترس برانگیز باشد.
آغاز مدرسه و درس خواندن، به این معنی است که درگیری والدین در آموزش و پرورش فرزندانشان روز به روز کمتر می شود و آموزش دروس بیشتر توسط معلم به صورتی ساختارمندتر انجام می گیرد؛ همچمنین بازی کودکان کمتر و فعالیت آنها بیشتر می شود. اما یک فرم رو به رشد از آموزش و پرورش به نام “رویکرد آموزشی رجیو امیلیا” است که باعث می شود والدین، معلمان، و فرزندان به طور برابر در عمل یادگیری مشارکت خلاقانه داشته باشند.
این رویکرد به آموزش و پرورش از شهری با همین نام، که بر اهمیت آموزش جامعه و بررسی های آزاد به عنوان ارزش های اولیه خود تاکید دارد؛ گرفته شده است. از دهه ۱۹۴۰ ؛ توسعه رویکرد رجیوتا در سراسر مهدکودک ها و کودکستان های جهان انتشار یافت و طراحی کارهای کلاسی مدارس ابتدایی نیز بر این اساس انجام گرفت.

رویکرد آموزشی رجیو امیلیا چگونه است؟
رویکرد آموزشی رجیو امیلیا چگونه است؟

هر چند رویکرد رجیوتا دارای مشترکاتی با مدارس والدورف و مونته سوری بود و در برخی از اصول و ارزشها از آنها بهتر بود اما به عنوان یه فلسفه و یا مجموعه ای از باورها نبوده است. در عوض، آن را، رویکرد مبتنی بر برخی از ارزش های اساسی در مورد این که کودکان چگونه یاد می گیرند، در نظر می گیرند. این ارزش ها در مدارس مختلف، زمینه های مختلف و به طرق مختلف تفسیر شده اند. سوزان لیون، مدیر اجرایی پروژه معلم نوآورانه می گوید: هدف توسعه و ارتقاء آموزش های الهام گرفته از رجیو در این مدارس می باشد.

رویکرد آموزشی رجیو امیلیا از کجا شکل گرفته است؟

رجیو امیلیا شهری است در ایتالیا که در آن، با تلاش فردیبه نام لوریس مالاگاتسی، رو یکرد آموزش خلاقانه ای بنیاد نهاده شد و در جهان گسترش یافت. از ویژگی های این رویکرد ارائه تصویری بسیار قدرت مند از کودکان به عنوان موجوداتی باهوش، خلاق، توانمند، شایسته و داری رفتار مناسب اجتماعی، و نیز اهمیتی است که در آن به جست و جوگری و تحقیق کودکان ، توانایی آنها در آنها در طراحی و برنامه ریزی، همکاری با یکدیگر، و یادگیری عملی داده می شود.
مالاگازی معتقد است مهم‌ترین اصل در انتخاب روش تعلیم و تربیت این است که نباید اسیر امور قطعی و مسلم بود. برنامه درسی رویکرد رجیو، برنامه در حال تکوین و پیش رونده است. در مراکز رجیو برنامه ریزی تحصیلی واحدهای مشخص و از پیش تعیین شده وجود ندارد و به جای آن برنامعه ای قابل انعطاف و متناسب با علایق و نظرات کودکان استفاده می‌شود.
برنامه ای در قالب پروژه‌ها که به تدریج شکل می‌گیرد و کامل می‌شود. در برنامه رجیو به وسعت بخشیدن شبکه‌های ارتباطی، بسیار توجه می‌شود و او این ارتباط و تبادل نظر با مربیان، والدین، اجتماع پیرامون و… را یک روش باز و دموکراتیک می‌خواند. و مسیر دو طرفه تعامل را نیز مانند مسابقه پینگ پنگ می‌داند که در آن مهارت هر دو طرف (هم کودک و هم بزرگسالان) اهمیت دارد.
مستند سازی دیگر ویژگی‌های اصلی در برنامه رجیو است. مربیان با استفاده از امکاناتی نظیر دوربین عکاسی، فیلمبرداری، ضبط صوت، ویدئو، رایانه، کاغذ و قلم و… به ثبت و ضبظ افکار، ایده‌ها، احساسات، عواطف و تجربیات کودکان می‌پردازند.

از عناصر اصلی رویکرد رجیوامیلی عبارت است از:

-محیط غنی از وسایل زیبا و قابل جذب و درک برای کودک
-مبنا قرار گرفتن تفکر کل جامعه
-ساختار و نظام حمایتی خانواده

فرایند محوری( اهمیت داشتن روند کار کودک و نه نتیجه آن)

در این رویکرد، کودکان نه تنها از راه گفت و گو با یکدیگر افکار خود را منتقل می کنند بلکه این کار را از طریق نقاشی، رنگ آمیزی، ساخت و ساز ، بازی کوچک، حرکت، آهنگ ساختن، شعر خواندن، حرکات ریتمیک، کشفو جست وجو، و حل مشکل نیز انجام می دهند.
در رویکرد رجیو امیلیا هر فضایی تعریف شده است. سه نوع فضا و مکان را می توان نام ببریم:فضای کودکان، فضای مربیان، فضای والدین.

اساس رویکرد رجیو امیلیا بیشترین استفاده از زمان است برای:

بازی، کشف ، جست و جو و به دست آوردن اطلاعات
تعاملات و ارتباطات، کار گروهی برای کسب مهارت های شنیداری و گفتاری
تفکر و انعکاس مرور آموخته ها
خوردن و نوشیدن
استراحت و خواب
رفتن به فضای بیرون
اشتغال به طرح دراز مدت یا آنچه کنجکاوی کودکان را بر می انگیزد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید