کافی است همیشه به هر قانون ساده‌ای پایبند باشید. چند بار شکستن قانون به این شرط که شما نشان بدهید که متوجه رفتار نادرست کودکان شده‌اید ایرادی ندارد. برخی از رفتار‌ها از سوی هرکسی قابل چشم‌پوشی و اغماض است. کودکان به ویژه در روند رشد اشتباهات رفتاری فراوانی دارند که اغلب طبیعی و ناشی از تجربه کم، نادانی و ندانستن است.

با این حال اگر در مقابل برخی از رفتارهای رفتار نادرست کودکان قرار نگیرید و آن‌ها را اصلاح نکنید در تربیت درست فرزندتان بدون شک دچار مشکل خواهید شد. هر رفتار اشتباهو رفتار نادرست کودکان باید با رفتارهای جایگزین مناسب اصلاح شود. این واکنش مناسبی به رفتار نادرست کودکان و به سادگی انجام می‌شود. با برخی از اشتباهات رفتاری کودکان که باید جدی گرفته شوند و به موقع اصلاح شوند آشنا شوید و به موقع برای اصلاح آن‌ها اقدام کنید. ‏

در مقابل این ۶ رفتار نادرست کودکان بی‌تفاوت نباشید
در مقابل این ۶ رفتار نادرست کودکان بی‌تفاوت نباشید

۱- وقتی وسط حرفی می‌پرد چرا نباید به این مساله بی‌تفاوت باشید؟

‏کودک ممکن است برای بیان یک موضوع یا طرح یک سئوال بسیار هیجان زده باشد، اما اینکه اجازه بدهید او به راحتی موقع گفتگو وارد شود و حرفش را بی توجه به دیگران بزند این رفتار را در او نهادینه می‌کند. این کار همچنین مانع تمرکز و توجه او می‌شود و در نهایت او موقعیت شناسی و توجه به نیاز دیگران را نمی‌آموزد. کودک گمان می‌کند همواره مرکز توجه همه است و تحمل و صبر در برابر دیگران نیز برایش دشوار خواهد بود.

‏چگونه مداخله کنید؟ دفعه دیگری که می‌خواهید با کسی حرف بزنید ابتدا به فرزندتان یادآوری کنید که نباید وسط حرفتان بپرد و تا زمانی که حرفتان تمام نشده ساکت باشد و منتظر بماند. اگر او عادت دارد با مشت به شما بکوبد یا داد بزند با اشاره‌های نمادین مثل کوبیدن به زمین یا دسته مبل به او یادآوری کنید که باید صبر کند.

[irp posts=”10862″ name=”چگونه فرزندانی محکم و با پشتکار تربیت کنیم؟”]

۲- بازی‌های خشن و آزاردهنده چرا نباید نادیده بگیرید؟

اگر او هنگام بازی با کودکان دیگر آن‌ها را آزار بدهد، بزند یا تحقیر کند این رفتار باید با مداخله سریع متوقف شود. رفتارهای خشن در بازی در پایان هشت سالگی به یک رفتار نهادینه تبدیل می‌شوند و بعد از آن به سختی تغییر خواهند کرد. همچنین بی‌توجهی شما به این نوع رفتار‌ها این پیام را به کودکتان می‌دهد که خشونت و پرخاش رفتار قابل قبولی است.

‏چگونه این رفتار را متوقف کنید؟ هر موقع که رفتار پرخاشگرانه‌ای از فرزندتان می‌بینید فورا با آن برخورد کنید. کودک را کنار بکشید و بگویید آزار و رنجشی که ایجاد کرده است چه احساسی در دیگران ایجاد می‌کند. او باید بداند بدرفتاری او چه تاثیر بدی بر دیگران می‌گذارد و چرا اشتباه است. هر بار پیش از شروع بازی به او یادآوری کنید که نباید خشن و پرخاشگر باشد؛ و به او یاد بدهید اگر با یک رفتار اشتباه باعث ناراحتی دیگران شد چگونه عذرخواهی کند.

‏۳- خود را به نشنیدن زدن چرا باید با این رفتار مقابله کنید؟

گفتن چندین باره وظیفه‌ای که او باید انجام بدهد و آن را نادیده گرفتن مثل اینکه اسباب بازی‌ هایش را جمع نکند یا در صندلی ماشین ننشیند به او این پیام را می‌دهد که می‌تواند همیشه حرف یا درخواست‌های شما را نادیده بگیرد. این کار باعث می‌شود او هرگز به خواست شما حتی برای بار دهم نیز توجه نکند و به راحتی از آن بگذرد.

‏چگونه با این رفتار مقابله کنید؟ برای اینکه کودکتان حرف و خواسته‌ها را بشنود و اجرا کند ابتدا در برابر او قرار بگیرید. به صورتش نگاه کنید و درخواست‌تان را با جدیت مطرح کنید و از او بخواهید نسبت به آن واکنش نشان بدهد. تا زمانی که او نگفته «الان انجامش می‌دهم یا فهمیدم» لازم است که خواسته‌تان را تکرار کنید. نام فرزندتان را بلند صدا کنید، تلویزیون را خاموش کنید و تا زمانی که کاری را که خواسته‌اید انجام نداده است اجازه ندهید با چیز دیگری مشغول شود. ‏

[irp posts=”5238″ name=”چگونه عذرخواهی کردن را به فرزندان کوچکتر آموزش دهیم؟”]

۴- نادیده گرفتن قوانین چرا باید با این رفتار مقابله کنید؟

شاید به نظر شما شکستن برخی از قوانین از سوی فرزندتان چندان اهمیت نداشته باشد. مثلا درحالی که ساعت خواب مشخص است او هر شب یک ساعت دیرتر بخوابد یا با اینکه او هر روز نباید شکلات بخورد بدون اجازه شما از کابینت شکلات بردارد. شاید شکستن این قوانین در سه سالگی خیلی مساله مهمی به نظر نرسد، اما منتظر باشید تا او در نه سالگی به راحتی هر قانونی را نادیده بگیرد.

‏چگونه با این رفتار مقابله کنید؟ کافی است همیشه به هر قانون ساده‌ای پایبند باشید. چند بار شکستن قانون به این شرط که شما به او نشان بدهید که متوجه این رفتار شده‌اید ایرادی ندارد. اما زیاد سهل گیر نباشید و فقط در شرایط بسیار ویژه از آن‌ها بگذرید.

۵- گستاخی و بی ادبی چرا باید با این رفتار مقابله کنید؟

شاید فکر کنید فقط نوجوان‌ها در چشم والدین‌شان زل می‌زنند و گستاخی می‌کنند. اما گستاخی‌ها معمولا در خردسالی آغاز می‌شوند. بعضی از والدین این بدرفتاری‌ها را نادیده می‌گیرند و گمان می‌کنند به مرور زمان اصلاح خواهد شد. اما گستاخی و بی‌ادبی اصلاح نمی‌شود مگر اینکه شما مداخله کنید. اگر به این مساله بی‌توجه باشید در آینده گستاخی‌های بیشتری اتفاق خواهد افتاد که به سختی اصلاح می‌شود.

چگونه با این رفتار مقابله کنید؟ کودک را نسبت به رفتارش آگاه کنید. او باید بداند گستاخی، بی‌احترامی و بی‌ادبی رفتار نادرست کودکان است و قابل تحمل نیست. رفتارهای جایگزین را یاد کودک بدهید و به موقع نسبت به هر نوع رفتار بدی واکنش نشان بدهید.

[irp posts=”2955″ name=”دلیل دروغگویی کودکان چیست؟”]

‏۶- حرف‌ های ناراست

شاید خیلی مهم به نظر نرسد که کودک پنج‌ ساله‌تان به دوستش بگوید که به والت دیزنی رفته است در حالی‌ که هرگز این اتفاق نیفتاده است. اما اگر با این دروغ‌ های کوچک به موقع مقابله نکنید در آینده ممکن است دروغ‌ های بیشتری از او بشنوید. دروغ گفتن برای فرزندتان بسیار آسان خواهد شد اگر او بتواند از این طریق توجه دیگران را جلب کند، کارش را راه بیندازد و یا از حقیقتی فرار کند.

‏چگونه با این رفتار مقابله کنید؟ زمانی که فرزندتان حقیقتی را پنهان می‌کند و دروغ می‌گوید و شما متوجه می‌شوید فورا به آن واکنش نشان بدهید. به او بگویید که اگر راستش را نگوید دیگران او را باور نخواهند کرد و دروغ‌هایش برملا خواهد شد همانطور که حالا شما فهمیده‌اید او به دروغ به دوستش گفته فلان بازیگر مشهور را دیده است. کودک را از بیان حقیقت نترسانید و همیشه او را برای اینکه نترسیده و راستش را گفته تشویق کنید. در ازای هر حرف راست او را تحسین کنید و در برابر دروغ‌های هرچند کوچک خود را هشیار نشان بدهید. ‏