سرفه کودک ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد از قبیل حفظ راه های تنفسی، دفع از خلط گلو یا ترشحات پشت بینی و یا رهایی از بیرون راندن باقی مانده در گلو یا نای. با سرسره همراه باشید تا مطالب مفیدی در زمینه ی سرفه ی کودکان را به شما ارائه دهیم :

سرفه در کودکان زیر چهار ماه و بالای یک سال کم تر پیش می آید و در بین چهار ماهگی تا یک سالگی بیشترین زمان سرفه های کودکان است. دو نوع سرفه در کودکان وجود دارد: سرفه های خشک و سرفه های مرطوب .

  • سرفه کودک سرفه خشک : سرفه ی خشک بر اثر سرماخوردگی یا آلرژی به وجود می آید و باعث رد شدن ترشحات پشت حلق یا گلو می گردد.
  • سرفه مرطوب : سرفه ی مرطوب براثر بیماری های تنفسی همراه با عفونت باکتریایی به وجود می آید و باعث می شود خلت یا همان موکوس وارد راه های تنفسی کودک شود.

اگر کودک شما سرفه می کند باید ابتدا تشخیص دهید که سرفه ی او خشک است یا مرطوب ؟ سپس مرحله به مرحله شروع به کمک و درمان کودک خود کنید .

راز و رمز سرفه کودک خود را کشف کنید
راز و رمز سرفه کودک خود را کشف کنید

اگر سرفه کودک شما همراه با گرفتگی یا آب ریزش بینی باشد باید بدانید که این ها علائم سرماخوردگی و آنفلوانزاست و متاسفانه کودک سرما خورده است ولی اگر کودک شما همراه با سرفه، تب کرده بود، باید سریعا او را نزد پزشک ببرید و برای درمان سرفه کودک در زمان سرماخوردگی می توانید از قطره شور و دستگاه بخور استفاده کنید.

اگر کودک شما بالای یک سال است حتی می توانید محلول آب گرم و عسل به او دهید که بسیار موثر است.

اگر کودک شما نیمه های شب سرفه های درشت می کند و در طول روز تو دماغی حرف می زند باید بدانید که یک عفونت ویروسی در بدن او وجود دارد و بهتر است او را در طول روز حمام ببرید و حمام را داغ و پر از بخار کنید تا مدتی که کودک شما داخل حمام است بخار داغ راه های تنسی او را باز کند یا این که از دستگاه بخور و هوای مرطوب برای او استفاده کنید.

اگر کودک شما سخت سرفه می کند و سرفه کودک مرطوب است و خلط های سبز و زرد دارد و سرفه ها او را خسته می کند عفونت ویروسی یا باکتریایی وارد بدن او شده است. این نوع سرفه ها ذات الریه است که در این صورت کودک تب شدید می کند و بسیار خطرناک است و شما حتما باید کودک خود را نزد پزشک ببرید.

اگر کودک شما سرفه هایی می کند که راه تنفسی او بسته می شود و حالت خفگی به او دست می دهد او آسم دارد. آسم کودک به دنبال سرماخوردگی و آلرژی ایجاد می شود و باعث می شود راههای تنفسی و دیواره ی نای تنگ شود و حتی به دنبال عفونت های ویروسی و التهاب راه های تنفسی نیز ایجاد می شود و علائمی مانند خارش شدید چشم ها، آب ریزش بینی، تب خفیف و کاهش اشتها را به همراه دارد البته لازم به ذکر است که ممکن است راه های تنفسی کودک به طور مادر زادی نیز تنگ باشد و کودک مستعد آلرژی و آسم باشد ولی باید بدانید که کودک مبتلا به آسم را حتما باید زیر نظر پزشک درمان کنید.

اگر کودک شما سرفه هایی می کند که زبان خود را بیرون می آورد و چشم های او متورم می شود و صورت او تغییر رنگ می دهد مبتلا به سیاه سرفه شده است ، سیاه سرفه یک بیماری کشنده است و باعث مرگ و میر کودکان می شود و بهترین راه درمان آن پیشگیری است. بنابراین باید حتما سه دوره واکسن سیاه سرفه کودک خود را در مراکز درمانی تزریق کرده باشید که این راه بهترین راه پیشگیری از این بیماری است.

اگر کودک شما به حالت رنگ پریده باشد و دست وپا بزند و حالت سرفه های بدون صدا داشته باشد باید بدانید که یک جسم خارجی در گلوی او گیر کرده است در این صورت اول از همه مادر باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کند و سریع سر کودک را به سمت پایین گرفته و چند ضربه از پشت سینه ی او بزند و اگر تلاش کردید و موفق نشدید حتما باید با اورژانس تماس بگیرید ولی بهترین راه این است که غذاها و اشیایی که ممکن است کودک ببلعد را از دسترس او خارج کنید .