اگر نوزادتان اخیرا بهانه گیر شده است، ممکن است دل درد داشته باشد. به زمان هایی که احساس ناراحتی می کند توجه کنید و به علائم دیگر مانند تب، اسهال و استفراغ نیز توجه کنید. این اطلاعات به شما و پزشک کمک می کند که ناراحتی یا دل درد نوزاد را بفهمید.

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن
رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد چیست؟

علت های رایج دل درد نوزاد شرایط زیر رایج ترین دلایل دل درد نوزاد می باشد:

۱- قولنج یا کولیک نوزاد

قولنج یکی از دلایل دل درد نوزاد می باشد. قولنج برای توصیف گریه های غیر قابل کنترل نوزاد سالم استفاده می شود. اگر فرزند شما زیر ۵ ماه است و به طور مداوم و غیرقابل کنترل گریه می کند (سه ساعت پشت سر هم یا سه روز در هفته برای حداقل سه هفته) و هیچ دلیلی برای گریه های او وجود ندارد، قولنج کرده است در واقع هیچ درمانی برای قولنج وجود ندارد. اما خبر خوب این است که نوزادانی ۳ تا نوزاد ۴ ماه که از قولنج رنج می برند در ۵ ماهگی بهبود می یابند.

[irp posts=”3325″ name=”علائم کولیک در نوزادان چیست؟”]

۲- درد گاز و یا نفخ شکم نوزاد

– درد گاز یکی از مشکلات رایج در نوزادان سه ماهه است که به دلیل رشد اتفاق می افتد. همچنین در نوزادان بین ۱۲-۶ ماه نیز رایج است زیرا شروع به امتحان غذاهای جدید می کنند.هوا می تواند در هنگام هضم غذا وارد شکم کودک شود و در آن جا گیر کند ( غذا برای کودک ۶ ماهه تا لیست غذاهای کودک یک ساله ). “یک بالون هوا را در روده فرض کنید.” “این بالن باعث فشار می شود و درد ایجاد میکند.”

– چرا درد ناشی از گاز مشکل آفرین است: پزشکان ۱۰۰ درصد اطمینان ندارند چرا نوزادان به گاز مستعد هستند. ممکن است به خاطر دستگاه گوارش نابالغ آن ها باشد. گاز کاملا طبیعی است؛ گاز توسط باکتری های طبیعی که در شکم زندگی می کنند تولید می شود. گریه کردن، بهانه گیری و شیر خوردن از شیشه نیز می تواند حباب های هوای اضافی را وارد شکم کند.

چگونگی تشخیص آن اگر کودک درد گاز داشته باشد، شکمش متورم می شود، خود را به عقب می کشد، زیرا ناراحت است. کودک احتمالا بهانه می گیرد، که باعث بدتر شدن گاز می شود- وقتی کودک گریه می کند حجم بیشتری از هوا وارد شکم او می شود. معمولا درد گاز در نوزاد ۶ ماهه تا ۸ هفتگی نوزاد در بدترین حالت خود است. اما این نکته نیز مهم است که گاز کاملا طبیعی است و امری نگران کننده نیست ( غذاهایی که باعث نفخ نوزادان می شود ).

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن
رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن

۳- یبوست نوزاد

– رایج ترین مشکل در نوزادانی که شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند یبوست است. اگر فرزند شما نسبت به قبل حرکات شکمش کمتر شده است و در سه روز گذشته مدفوع نکرده است و یا هنگامی که مدفوع می کند اذیت می شود دچار یبوست شده است. نشانه دیگر یبوست ، مدفوع سفت و خشک است که به سختی خارج می شود ( برای یبوست نوزاد چه باید کرد؟ ).

– اگر فرزند شما غذاهای جامد می خورد، می توانید با تهیه کردن غذاهایی که باعث شل شدن مدفوع شود به او کمک کنید (جو، زردآلو، هلو، آلوبخارا و نخود سبز) و از غذاهایی که باعث یبوست می شود (موز، سیب، هویج، برنج و کدو) اجتناب کنید.

نوشیدنی بیشتری به فرزندتان بدهید. ورزش نیز به افزایش حرکات روده کمک میکند. فرزندتان را به پشت بخوابانید و با پاهای او حرکات دوچرخه انجام دهید.

۳- ریفلاکس نوزادان

بعضی نوزادان بعد از غذا خوردن استفراغ می کنند ( درمان ریفلاکس معده در نوزادان ). اگر فرزند شما اغلب این مشکل را دارد ریفلاکس معده دارد. ریفلاکس زمانی اتفاق می افتد که دریچه بین معده و مری به درستی کار نمی کند و غذا و گاز از معده به گلو برمی گردد. رفلاکس باعث سوزش گلو و قفسه سینه می شود. اگر فرزند شما ریفلاکس دارد با پزشک مشورت کنید. پزشک راه هایی برای کاهش علائم به شما پیشنهاد می دهد.

[irp posts=”1886″ name=”راهنمای والدین در مواجهه با کولیک نوزاد”]

۴- آنفولانزای معده نوزادان

اگر فرزند شما اسهال و استفراغ میشود، آنفولانزای معده نامیده می شود. این بیماری دومین بیماری در امریکا بعد از سرماخوردگی ( سرماخوردگی نوزاد؛ چند توصیه کاربردی ) است. اگر فرزند شما آنفولانزای معده داشته باشد، تب می کند، اشتهایش را از دست می دهد و اسهال و استفراغ می شود. بنابراین نوشیدنی کافی به او بدهید تا بدنش کم آب نشود. اگر فکر می کنید بدن فرزندتان کم آب شده است به پزشک مراجعه کنید.

۵- عفونت های دیگر نوزادان

سرماخوردگی و آنفولانزا موجب دل درد نوزاد می شود. زیرا مخاط ایجاد شده در طول سرماخوردگی وارد گلو می شود و باعث اذیت معده می شود. برخی کودکان برای خروج مخاط از سیستم استفراغ می کنند. این اتفاق جالب نیست اما بهترین راه برای خروج مخاط است.عفونت مجاری ادرار و عفونت گوش ( عفونت گوش در نوزادان: دلایل،علائم و درمان ) نیز باعث دل درد و اسهال و استفراغ می شود.

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن
رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن

۶- حساسیت غذایی نوزاد

– حساسیت غذایی باعث اسهال، استفراغ و دل درد می شود. اگر فرزند شما مدفوع خونی دارد نیز به دلیل حساسیت غذایی می باشد. اگر فرزند شما به غذایی حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن با غذا مانند مهاجم خارجی برخورد می کند و علائم حساسیت نمایان می شود. اگر نوزاد مشکل تنفسی دارد یا صورت و لب هایش متورم شده است یا اسهال و استفراغ می شود با اورژانس تماس بگیرید. اگر دو ساعت بعد از مصرف غذایی خاص علائم بالا را نشان میدهد با پزشک تماس بگیرید.

– همچنین تحمل نکردن لاکتوز (هنگامی که بدن آنزیمی که لاکتوز (قند اولیه در شیر) را هضم می کند نداشته باشد) در نوزادان به صورت نادر اتفاق می افتد. این مسئله در کودکی و در سنین ده به بالا بروز می کند.

۷- انسداد روده

اگر فرزند شما در یک لحظه خوب است و سپس احساس درد می کند، پاهایش را بالا می برد و به شدت گریه ( علت گریه نوزاد ) می کند و اگر این علائم شدت می یابد و استفراغ می کند به پزشک مراجعه کنید. این علائم نشانه بیماری های گرفتگی و انسداد می باشد؛ مانند تنگی پیلور (هنگامی که عضلات منتهی به معده ضخیم شده و غذا از آن عبور نمی کند) یا درهم رفتگی (هنگامی که قسمتی از روده با قسمت دیگر برخورد دارد و روی هم قرار گرفته است).

۸- مسمومیت غذایی

اگر فرزندتان ماده ای سمی قورت داده است ماند قرص، ماده شیمیایی و یا گیاه دل درد و اسهال و استفراغ می شود. همچنین می تواند مسمومیت ناشی از سرب (از خاک، آب یا رنگ های قدیمی) باشد. در این حالت حتما به پزشک مراجعه کنید.

۹- بیماری حرکتی

اگر در هنگامی که در ماشین یا وسیله نقلیه هستید فرزندتان احساس ناراحتی می کند یا حالت تهوع دارد، بیماری حرکتی دارد. کارشناسان معتقند این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بین چیزی که نوزاد می بیند و چیزی که قسمت های حساس به حرکت بدن او (مانند گوش داخلی یا برخی اعصاب) حس می کند تفاوت وجود داشته باشد. در طول سفر بایستید و اجازه دهید فرزندتان هوای آزاد بخورد . مطمئن شوید معده اش خالی نیست. هیچ دارویی بدون تجویز پزشک به فرزندتان ندهید.

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن
رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن

۱۰- استفراغ نوزاد

استفراغ همان ریفلاکس معده می باشد. چرا استفراغ مشکل آفرین است: این مسئله مربوط به سیستم گوارشی نابالغ می باشد. دریچه ای که معده را از مری جدا می کند و مانع از برگشت غذا و نوشیدنی می شود، در نوزادان به اندازه بزرگسالان قوی نیست.

غذای کودک به راحتی می تواند برگشت کند مخصوصا وقتی بیش از حد غذا می خورد یا سریع می خورد ( علت استفراغ در کوکان چیست؟ ). چگونگی تشخیص آن: “بعضی از نوزادان بیشتر از بقیه استفراغ می کنند.” او می گوید اگر کودک سرفه کند، کبود شود یا کاهش وزن داشته باشد استفراغ یک بیماری به حساب می آید. در این موارد، باید نوزاد را به متخصص اطفال نشان دهید

– ممکن است GERD باشد و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد. چگونگی کمک: بر روی پیشگیری تمرکز کنید. در هنگام تغذیه نوزاد کمی صبر کنید تا بتواند وقت اضافی برای هضم داشته باشد و قبل از اینکه هوا در شکم حبس شود، بتواند هوای اضافی را خارج کند. سپس در پایان تغذیه بگذارید کودک آروغ بزند.

برای آروغ زدن نوزاد ( همه چیز درباره آروغ زدن نوزاد ) میتوانید از موقعیت های مختلف استفاده کنید، وو می گوید: “کودک را به جلو تکیه دهید یا به بغل بخوابانید، یا در آغوش بگیرید”. ” همچنین می توانید او را روی شکم بخوابانید.” پس از تغذیه، ۲۰ دقیقه نوزاد را در حالت نشسته نگه دارید تا غذا هضم شود. به غیر از این کارها، کار دیگری نمی توانید انجام دهید. نگران نباشید این شرایط نوزاد موقتی است و حدود ۶ ماهگی تا یک سالگی بهتر می شود.

۱۱- اسهال نوزاد

هنگامی که کودک به طور مکرر مدفوع میکند و مدفوعش شل و آبکی است. اسهال در نوزادان واقعا ترسناک است زیرا می تواند به طور خطرناکی باعث کاهش آب بدن آن ها شود. چرا اسهال مشکل ساز است: اسهال معمولا تنها زمانی اتفاق می افتد که کودک در معرض ویروس قرار بگیرد (شاید از طریق خواهر یا برادر بزرگ)، یا چیزهایی را که آلوده یا خراب شده است بخورد) درمان اسهال کودکان زیر دو سال ). اما از آنجایی که اکثر والدین نظافت را رعایت می کنند و غذاهای پخته شده به نوزاد می دهند، مسمومیت غذایی ناشی از ویروس نیست. چگونه تشخیص نوزادان، مخصوصا در دوران شیردهی، مدفوع آبکی تر نسبت به بزرگسالان دارند. “ووی” می گوید: “اسهال در نوزادان مدفوع بیش از حد آبکی است.”

– از آنجایی که نوزاد مایعات مورد نیاز را از دست می دهد، برای اسهال باید به پزشک مراجعه کنید. متخصص اطفال نوزاد را وزن می کند تا اطمینان حاصل کند وزن از دست نداده است و سعی می کند منبع مشکل را تشخیص دهد بنابراین کودک می تواند با آن درمان شود. همچنین باید از پزشک در مورد محلول الکترولیتی مانند Pedialyte برای جلوگیری از کم آبی بپرسید. اگر کودک شما مواد جامد می خورد، می توانید مواد غذایی شناخته شده برای کمک به توقف اسهال را امتحان کنید: موز، برنج، سیب زمینی و نان تست. مایعات زیاد به نوزاد بدهید.

– به خاطر داشته باشید مواردی وجود دارد که می توانید از اسهال جلوگیری کنید. اول، آبمیوه های بازاری تهیه نکنید. وو می گوید: “آبمیوه باعث بدتر شدن اسهال نوزاد می شود زیرا قند آن باعث می شود روده آب بیشتری را دفع کند.” وی همچنین والدین را تشویق می کند نوزادان را در برابر روتا ویروس واکسینه کنند، این ویروس می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. این واکسن در دو یا سه دوز قبل از ۳ ماهگی داده می شود.

رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن
رایج ترین دلایل دل درد نوزاد و را ه های درمان آن

راه های درمان دل درد نوزاد

درد شکم باعث ناراحتی نوزاد و بهانه گیری می شود و ممکن است با خواب او تداخل داشته باشد. علل احتمالی درد شکم در نوزادان شامل عدم تحمل لاکتوز، کولیک، ریفلاکس، گاستروانتریت، یبوست، گاز یا انسداد روده است. علائم اضافی مانند استفراغ و اسهال ممکن است بسته به علت درد شکمی ایجاد شود.

[irp posts=”2902″ name=”شکم درد کودک را جدی بگیرید؛ خود درمانی اکیدا ممنوع”]

مرحله ۱ درمان: علائم کودک را زیر نظر بگیرید. علائمی مانند استفراغ، اسهال و تب بالا می تواند مشکل جدی تری را نشان دهد. اگر کودک هر یک از این علائم را نشان می دهد، با پزشک تماس بگیرید.

مرحله ۲ درمان: کودک را در حمام گرم قرار دهید تا درد شکم او تسکین یابد. گزینه های مشابه عبارتند از قرار دادن حوله گرم یا بطری آب گرم روی شکم نوزاد. از آب، حوله یا بطری آب خیلی گرم اجتناب کنید. آنها باید گرم باشند اما داغ نباشند.

مرحله ۳ درمان: شکم نوزاد را برای تسکین درد بمالید. این عمل باعث ماساژ گازی می شود که موجب درد معده می شود. به نوزاد کمک کنید به طور پیوسته آروغ بزند بویژه پس از تغذیه.

مرحله ۴ درمان: اگر درد گاز وجود دارد، قطره های سمیتیکون را به کودک بدهید. این قطره ها در اکثر فروشگاه های موجود در بخش محصولات کودک و یا داروخانه موجود است. دستورالعملهای دوز مصرف بخوانید و یا با پزشک تماس بگیرید.

مرحله ۵ درمان: کودک را روی یک پتوی نرم قرار دهید. او را نزدیک خود نگه دارید و به آرامی بغل کنید. او را در آغوش خود عقب و جلو کنید.

مرحله ۶ درمان: اگر کودک غذای جامد می خورد و فکر می کنید دلیل درد یبوست است، موز، سیب، برنج و هویج را حذف کنید. غذای همراه با آلو، گلابی و نخود فرنگی به او بدهید تا حرکت روده او افزایش یابد.

مرحله ۷ درمان: پاهای نوزاد را به آرامی به صورت حرکت دوچرخه جلو و عقب کنید تا حرکات روده افزایش یابد. این عمل باعث کاهش درد گاز می شود.

[irp posts=”3649″ name=”دردهای شکمی کودکان را جدی بگیرید”]

مرحله ۸ درمان: اگر درد شکم کودک بیش از چند روز ادامه پیدا کرد، با پزشک تماس بگیرید. اگر درد او بدتر شد با پزشک تماس بگیرید. چیزهایی که نیاز دارید: حوله گرم بطری آب داغ قطره های سیمیتیکون پتو آلو گلابی نخود فرنگی