یکی از دلایل اصلی وزن کم نوزاد که مهم ترین آن است، زایمان زودرس است که قبل از ۳۷ هفته بارداری نوزاد به دنیا آمده است. یک تولد زود هنگام در رحم مادر، زمان کمتری برای رشد و افزایش وزن نوزاد را فراهم می کند، درحالیکه بیشتر وزن جنین در دوران بارداری مادر به دست می آید.

دلایل اصلی وزن کم نوزاد چیست؟
دلایل اصلی وزن کم نوزاد چیست؟

علت دیگر وزن کم نوزاد، محدودیت رشد داخل رحمی است. این اتفاق زمانی می افتد که یک کودک در رحم به علت مشکلات جفت، بیماری مادر یا نقایص زایمان به خوبی رشد نمی کند. نوزادان با محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) ممکن است به زودی یا در زمان مورد نظر متولد شوند؛ نوزادان نارس با IUGR ممکن است بسیار کوچک و از نظر فیزیکی نابالغ باشند و نوزادان کامل دچار مشکل IUGR ممکن است به لحاظ جسمی بالغ، اما ضعیف باشند. هر چه نوزاد زودتر از زمان معین متولد شود بیشتر احتمال دارد کوچک باشد. با این حال، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند به افزایش خطر ابتلا به وزن کم نوزاد کمک کند. این عوامل عبارتند از:

دیگر دلایل اصلی وزن کم نوزاد

نژاد

نوزادان آفریقایی- آمریکایی دو برابر بیشتر از نوزادان قفقازی دچار وزن کم می شوند.

سن مادر

مادران نوجوان (به ویژه کسانی که کمتر از ۱۵ سال سن دارند) خطر ابتلا به داشتن نوزاد کم وزن را دارند.

تولد چند قلو

نوزادان چند قلو در معرض خطر ابتلا به وزن کم هنگام تولد هستند زیرا اغلب آنها زودرس هستند.

سلامت مادر

مادرانی که در معرض مواد مخدر، الکل و سیگار قرار دارند، به احتمال زیاد نوزادشان وزن کمتری دارد. مادران دارای وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین نیز احتمال بیشتری دارند که تغذیه ضعیف، مراقبتهای قبل از زایمان نادرست و عوارض حاملگی را در آن دوران داشته باشند که همه این عوامل می توانند احتمال وزن کم نوزاد را بیشتر کنند.

تقریبا تمام نوزادان مبتلا به کمبود وزن نیاز به مراقبت ویژه در واحد مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) دارند تا زمانی که وزن خود را افزایش دهند و وزنشان به اندازه کافی برسد. خوشبختانه ۹۵ درصد احتمال زنده ماندن نوزادانی که کم وزن هستند وجود دارد.

دلایل اصلی وزن کم نوزاد چیست؟
دلایل اصلی وزن کم نوزاد چیست؟

راه های پیشگیری

پیشگیری از زایمان زودرس یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از نوزادان متولد شده با وزن کم است. مراقبت های قبل از زایمان یک عامل کلیدی در جلوگیری از زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن است.

در بازدیدهای قبل از زایمان، سلامت مادر و جنین قابل بررسی است. از آنجا که تغذیه و افزایش وزن مادران با افزایش وزن جنین و وزن تولد ارتباط دارد، خوردن یک رژیم غذایی سالم و به دست آوردن وزن مناسب در دوران حاملگی ضروری است. مادران باید از مصرف الکل، سیگار و مواد دارویی غیرقانونی اجتناب کنند، زیرا می توانند در کنار عوارض دیگر به کاهش رشد جنین کمک کنند.