ابتدا بهتر است درباره علایم گرمازدگی در افراد صحبت کنیم. گرمازدگی با این نشانه ها آغاز می شود؛ فرد عرق می کند و با این تعریق مقداری از مایعات، پتاسیم و سدیم بدن دفع می شود و شخص احساس ضعف عمومی، بی حالی و سرگیجه می کند. در ادامه به درمان گرمازدگی کودکان می پردازیم.

نکاتی-برای-درمان-گرمازدگی-کودکان-۲

گرمازدگی با کودکان چه می کند؟

در بدن انسان هم در اثر متابولیسم و فعالیت عضلات مقدار زیادی گرما تولید می شود که باید با مکانیسم هایی خارج شود. اگر حرارت محیطی خیلی بالا و رطوبت زیاد باشد یا فرد در هوای گرم ورزش و فعالیت شدید بدنی داشته باشد، مستعد گرمازدگی خواهد شد.

افراد مسن و کودکان کم سال در هوای گرم در معرض خطر بیشتری هستند مخصوصا کودکان چاق، دچار بیماری قلبی یا کودکانی که در هوای گرم مدتی در اتومبیل می مانند.

گرمازدگی

کودکان چند مرحله دارد

در مرحله اول که خفیف است، بیمار دچار گرفتگی و کرامپ هایی می شود که می تواند در ساق پا، شانه یا شکم اتفاق بیفتد به طوری که درد شکم بسیار شدیدی را تجربه کند. کودک یا نوجوانی که در هوای گرم بازی و ورزش می کند، ممکن است به علت اینکه بدنش آب و املاح خود را از دست داده، دچار این گرفتگی شود.

برای درمان گرمازدگی در این مرحله، کافی است کودک در محیط خنک کمی استراحت کند و مایعاتی که کمی نمک در آنها وجود دارد مثل دوغ یا ORS بنوشد نه آب خالی.

اگر گرمازدگی شدیدتر باشد که به آن خستگی و فرسودگی گرمایی می گوییم، کودک دچار سردرد، تهوع، استفراغ و بی قراری شده و پوستش قرمز می شود و درجه حرارت بدنش تا ۵/۳۷ ۳۸ درجه بالا می رود ولی هنوز سیستم مغزی اش خوب عمل می کند.

در این صورت هم باید او را به محلی خنک با تهویه مناسب منتقل کرد و حتما اگر می تواند مایعات بنوشد، به او مایعاتی مثل دوغ یا ORS داد و دمای بدنش را پایین آورد ولی نه با آب خیلی سرد بلکه با حوله آغشته به آب ولرم رو به خنک.

شوک گرمازدگی

اگر کودک مدت طولانی در محیط گرم مثل اتومبیل قرار بگیرد و اتومبیل تهویه مناسبی هم نداشته باشد، ممکن است دمای اتومبیل از هوای محیط خیلی بالاتر رود و کودک را دچار شوک و گرمازدگی کند، علایم مغزی و اختلال هوشیاری در او پدیدار شود و حتی دچار تشنج و شوک شود.

در این مرحله که خیلی خطرناک است، ضربان قلب و تنفس تند می شود و پوست حالت خشک پیدا می کند، بیمار باید به سرعت به محیط خنک با تهویه مناسب برده شود و چون در حالت شوک است، پاهایش از سطح بدنش بالاتر قرار گیرد.

نکاتی برای درمان گرمازدگی کودکان

خنک کردن کودک

بهترین راه برای خنک کردن کودکی که در این حالت قرار گرفته، این است که آب ولرم روی بدنش بریزید و از پنکه استفاده کنید. اگر این وسایل در دسترس نبود، می توان از کیسه یخ استفاده کرد و آن را در محل هایی از بدن مانند زیربغل، بین ران های پا و پیشانی قرار داد تا درجه حرارت کاهش یابد و بلافاصله او را به مرکز درمانی رساند تا اقدام های لازم برایش انجام شود.

نوزادان و کم کردن لباس

در مورد نوزادان و کودکان زیر ۲ سال که نمی توانند مشکل خود و احساس تشنگی شان را بیان کنند، این مساله بسیار مهم تر است. مخصوصا در فصل تابستان نباید کودک را زیاد پوشاند چون در این صورت دچار گرمازدگی می شود و اگر در اتومبیل باشد که خطر بیشتر و ممکن است کودک دچار بی قراری، قرمزی پوست و حتی تشنج شود.

بچه زیر ۲ سال هم خیلی قادر به بیان مشکلات خود نیست ولی مادر می تواند با دیدن علایمی مثل کم شدن یا غلیظ شدن ادرار متوجه کم آبی و گرمازدگی کودک خود شود.

برای پیشگیری از این حالت، نباید کودک را در هوای گرم بیرون برد و اگر مجبور به این کار هستید، حتما مایعات کافی همراه خود ببرید و حتی اگر کودک ابراز تشنگی نکرد، به او آب دهید و اگر نوزاد است به فواصل کوتاه به او شیر بدهید. لباس او باید روشن باشد.

نوشیدن آب قبل از ورزش

نکاتی-برای-درمان-گرمازدگی-کودکان
نکاتی-برای-درمان-گرمازدگی-کودکان

اگر کودک سن بیشتری دارد و می خواهد در محیط بیرون بازی و ورزش کند، بهتر است این کار را صبح زود یا عصر انجام دهد و حتما قبل از ورزش آب کافی بنوشد. اگر مدت ورزش بیش از یک ساعت باشد نیز آب باید حاوی نمک و قند هم باشد و هر ۲۰ دقیقه در محلی خنک استراحت کند.