یک متخصص طب سنتی گفت: کودک دو ساعت پس از غروب آفتاب که اوج آرامش و سکون است، به رختخواب برود و استراحت کند, خواب به‌ موقع موجب افزایش اشتهای کودک در روز بعد می‌ شود؛ رشد جسمی و روحی کودک را تأمین, صبر و خوشی اخلاقی را در او تقویت می‌کند.

محسن ناصری درباره غذای کودکان اظهار کرد: غذای کودکان از ۴ دسته غذای اصلی است با این تفاوت که بهتر است میزان گوشت‌ ها و لبنیات آن کمی افزایش یابد, گنجاندن دستور حریره بادام، شیره انگور و سوپ ماهیچه در برنامه غذایی کودکانی که ضعیف هستند، مناسب است و انرژی آنها را افزایش می‌دهد.

وی افزود: کودکان بهتر است کمی لاغرتر و کشیده باشند، تا بتوانند حرکات سریع و ناگهانی انجام دهند و تنبل نشوند, شروع چاقی و شروع شکم آوردن، شروع تنبلی است و لازم است مادر این نکته را تا کار از کار نگذشته رصد و پیگیری کند, چاق شدن کودکان درد بی‌درمان، ولی قابل پیشگیری است.

خواب به‌ موقع موجب افزایش اشتهای کودک در روز بعد می‌ شود
خواب به‌ موقع موجب افزایش اشتهای کودک در روز بعد می‌ شود

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: بدن کودک کاملاً خودکار است و غریزه‌های خوردن و آشامیدن او کاملاً فعال بوده بنابراین اگر همواره طبق قواعد رایج خانواده، سفره پهن شود و طبق زمانبندی مشخص جمع شود، کودک گرسنه حتماً به‌موقع سر سفره حاضر می‌شود, کمک کودک در چیدن و جمع کردن سفره از ابتدا و دسترسی نداشتن او به مواد غذایی متعدد و بدون برنامه در میان‌وعده‌ها و در اختیار نبودن پول توجیبی بی‌حساب و کتاب، کودک دلبند گرسنه را با اشتهای کامل سر سفره می‌نشاند.

کودک در فعالیت بدنی خانه مشارکت داده شود

ناصری بیان کرد: کودک در فعالیت بدنی خانه مشارکت داده شود و در امور منزل در حد توانایی او از قدرت ذهنی و جسمی‌اش استفاده شود تا این توانایی‌ها افزایش یابد.

وی گفت: کودک در اوایل شب (دو ساعت پس از غروب آفتاب) که اوج آرامش و سکون است، به رختخواب برود و استراحت کند, خواب به‌موقع موجب افزایش اشتهای کودک در روز بعد می‌شود و رشد جسمی و روحی کودک را تأمین, صبر و خوشی اخلاقی را در او تقویت می‌کند, خداوند شب را برای آرامش قرار داده است.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: استفاده از لوازم سمعی بصری، تلفن همراه، کامپیوتر، تبلت و بازی‌ های کامپیوتری مناسب نیست و در صورت اجبار، به حداقل ممکن اکتفا شود.

ناصری خاطرنشان کرد: تعلیم «شمرده و آرام صحبت کردن و کاهش تعداد جملات مورد استفاده»، صبر کودک را افزایش می‌دهد و انرژی او را ذخیره می‌کند, بیان و کلام، ارزشمندترین هدیه خداوند به انسان است؛ این سرمایه بهتر است به بهترین وجه استفاده شود.

وی اذعان کرد: فشار ذهنی به‌منظور آموزش‌های غیرضروری (مانند زبان غیرمادری) تا هفت‌ سالگی، کودک را تحت فشار قرار می‌دهد, بهتر است کودک با مسایل اصلی مورد نیاز و واجب خود مانند خوردن صحیح، اسراف نکردن، مراقبت از درخت و طبیعت، جویدن کافی غذا، نترسیدن از توالت و عادت‌های صحیح اجابت مزاج و دفع مدفوع و ادرار، خوابیدن صحیح، شنیدن داستان‌های بزرگان اخلاق و علم, شعرهای کودکانه و بازی‌های بدنی مناسب آشنا شود.