هر ۴۰ ثانیه یک بار یک بچه گم می شود، اما سازمان عدالت نوجوانان و جلوگیری از تخلف ایالت متحده آمریکا، گزارش می دهد که تقریبا حدود ۱۱۵ تا بچه در کل دنیا توسط غریبه ها دزدیده می شوند و هیچ وقت به خانواده هایشان برنمیگردند. با این حال، گم شدن بچه هایمان موضوعی است که ما ممکن است آن را در بدترین کابوس های شبانه مان در ذهن مان داشته باشیم. چگونه نکات ایمنی گم شدن را به کودک آموزش دهیم؟ به کودکتان یاد دهید نزدیکتان بماند متخصصان معتقدند که شما باید درباره ی امنیت با کودکتان صحبت کنید و هیچ زمانی برای اینکه شما به این موضوع با یک روش توسعه یافته ��ناسب بپردازید، زود نیست. پروفسور والتر گیلیام، مدیر مرکز ادوارد زیگلر در سازمان کودک و سیاست های اجتماعی در دانشگاه یل، می گوید : این درست است که اکثر بچه ها بیرون بازی نمی کنند و یا تنهایی بیرون نمی روند، اما باز هم نیاز است که اطلاعات دقیقی برای هنگامی که از شما جدا شدند در جامعه داشته باشند. در اینجا ما یک برنامه امن ۵ نکته ای که از متخصصان مختلفی گرفته و توصیه شده برای کودکان جوان داریم.

چگونه نکات ایمنی گم شدن را به کودک آموزش دهیم؟
چگونه نکات ایمنی گم شدن را به کودک آموزش دهیم؟

با اینکه بیشتر والدین به بچه هایشان یاد می دهند که هیچ وقت با غریبه ها جایی نروند، اغلب، درک آن ها از این موضوع برایشان مبهم و تاریک است. گیلیام توضیح می دهد که اکثر بچه ها فکر می کنند که غریبه ها یک انسان بد و ترسناک هستند به همین دلیل یک شخص با ظاهر خوب و دوستانه برای آن ها فریب دهنده به نظر نمی آید. سامانتا ویلسون یک افسر پلیس سابق می گوید: اینکه به بچه هایمان یاد دهیم که با غریبه ها صحبت نکنند این بزرگترین اشتباهی است که والدین مرتکب می شوند. به جای این ما باید به بچه هایمان یاد دهیم که هیچ وقت و هیچ جا بدون اجازه از والدین شان نروند. این اولین موضوعی است که باید در مورد گم شدن و امنیت، هنگامی که می خواهیم با فرزندانمان صحبت کنیم به او یاد بدهیم. این موضوع روشن و فهم آن آسان است حتی برای بچه ها. بیشتر بخوانید …   افزایش احتمال خطر ، با اتاق جدای کودک به بچه ها یاد بدهید موقع گم شدن اسم شما را صدا بزنند، اسم واقعی تان اگر بچه ی گم شده ی شما صدایتان بزند ” مامان ” مسلما تشخیص صدای او بین صدای بچه های دیگری که مادرشان را صدا می زنند سخت است.

طبق نظر جوسلا شوا مدیر کودکان و نوجوانان خلاق در اداره ی پیشگیری از جرم ملی، بچه ها باید نام و نام خانوادگی والدین شان یا کسان دیگری که مراقبشان هستند را بدانند. شما باید این اطلاعات را بارها و بارها برای کودکان تکرار کنید تا به آن ها کمک کنید که آن را یاد یگیرند. سپس اگر آن ها گم شدند آن ها می توانند به دیگران بگویند که والدینشان کیست. گیلیام توصیه می کند که فرزند خود را علاقه مند به یاد گرفتن اسم خود و تلفظ آن جلوی شخصی که برایش خاص است کنید. از فرزندان خود بپرسید اسم واقعی شما را می دانند اسمی که بزرگترا با آن شما را مخاطب قرار می دهند. مهم جلوه دادن اطلاعات باعث می شود آن ها سریع تر به یاد گرفتن علاقه مند شوند. بعضی خانواده ها نگران هستند که تشویق کودکان به صدا زدن برای کمک خواستن، آن ها را هدف آسانی برای ربایندگان قرار دهد. اما ویلسون می گوید اینطور نمی شود. ربایندگان به دنبال بچه هایی هستند که جلب توجه نکنند. بچه ای که برای کمک خواستن مادرش را صدا بزند دردسرساز است.

به بچه ها یاد دهید که برای کمک، مادر دیگری را صدا بزنند اگر گاهی فرزندتان از شما جدا می شود تنها می ماند و اسم شما را صدا می زند اما شما بر نمی گردید. پس دومین مرحله این است که کمک بخواهد. این دلیل دیگری است که ما نمی توانیم به فرزندانمان بگوییم با غریبه ها صحبت نکنند. ویلسون پیشنهاد می کند: بچه هایی با این سن باید از مادر دیگری که دارای بچه است کمک بخواهند. ( بچه های بزرگتر می توانند یاد بگیرند تا از افسران پلیس یا کارمندان فروشگاه ها کمک بگیرند اما کودکان هنوز نمی توانند یونیفرم را از دیگر لباس های تیره تشخیص بدهند) ویلسون می گوید: مسلما یک مادر با فرزند بهترین گزینه برای کمک به فرزند شما است. زنان وقت بیشتری را برای کمک به کودکان می گذرانند اما معمولا مردان می ترسند که اگر کمک کنند به عنوان رباینده به حساب بیایند. به فرزندانتان یاد بدهید که همان جایی که هستند بمانند، اسم تان را صدا بزنند و از نزدیک ترین خانم به خودشان سوال بپرسند.

درباره امنیت در زندگی روزمره تان صحبت کنید یکی از بزرگترین موانع برای امنیت فرزندتان این است که شما از اینکه چگونه به موضوع بپردازید نامطمئن هستید. ویلسون می گوید ما باید ترس هایمان را در چارچوبی قرار دهیم و به آرامی با ��ودکمان درباره ی اینکه چگونه از خود محافظت کند صحبت کنیم. دکتر شریل کرایزر نویسنده کتاب امنیت کودک می گوید: اینکه به کودکان آموزش بدهیم چگونه از خیابان رد شوند را تایید می کند. نباید به کودک بگوییم جاده را دیدی؟ اینکه ما قوانین مثبت و محکمی برای رفتارهای ایمن به او یاد بدهیم خیلی بهتر از آن است که او را از چارچوب تمام چیزهایی که به او آسیب می زند بیرون بیندازیم. شما همچنین باید امنیت شخصی را رعایت کنید. دکتر استراس می گوید “سعی کنید با فرزند خود اغلب صحبت کنید به ویژه در طول زمان هایی که بهترین یادگیری را دارند”. برای مثال وقتی در فروشگاه بزرگی هستید و آنجا خیلی شلوغ است از بچه ی سه ساله ی خود بپرسید اگر هر دوی شما از هم جدا شوید چه کار خواهد کرد؟ سپس شما می توانید راه های ساده ای برای امنیت به او توصیه کنید. ویلسون تاکید می کند “در هر مکالمه ای در مورد گم شدن و امنیت کودک خود را خاطر جمع کنید” .

مهم ترین چیزی که شما باید به کودک خود بگویید این است که (اگر از هم جدا شدیم من تو را پیدا خواهم کرد پس آرام بمان و قوانینی که به تو آموزش دادم را انجام بده). با کودک خود نمایش بازی کنید صحبت در مورد امنیت یک کلید است اما هر کسی که تلاش می کند تا چیزی را به یک کودک آموزش دهد می داند که در آخر با چرا های زیادی توسط کودک مواجه خواهد شد. چرا باید اسمت را صدا بزنم؟ خب من می توانم پیدایت کنم. چرا باید تو پیدایم کنی؟ چون تو گم شده ای .خب چرا من گم شده ام؟ در اینجا میخواهی سرت را به جایی بکوبی. بهترین روش برای تمرین گم شدن این است که نقش بازی کنید که گم شده اید .

گیلیام هشدار می دهد: بچه ها در این سن به آسانی آسیب می بینند پس نقش بازی کردن بهتر از این است که در واقعیت اتفاق بیفتد. گیلیام می گوید “بر روی چیزهای مثبت تمرکز کنید طوریکه کودکان بتوانند والدین را پیدا کنند تا اینکه یک فرد بد آنها را برباید “ در خانه یا حتی در مکان های عمومی امن به کودکانتان اجازه دهید که وانمود کنند از شما جدا شده اند سپس مراحلی که به او آموزش داده اید را پیاده کنید که اسم شما را صدا بزنند ، حتی جوسلا شوا پیشنهاد می دهد دوستی که بچه ی شما میشناسد نقش مادر فرزندان را بازی کند و کودک شما از او کمک بخواهد . ایده های مراقبتی از گم شدن یک مادری که فرزند دوساله داشت در بروکلین ، نیویورک ، شماره تلفن خود را داخل کفش دخترش نوشت و به دخترش یاد داد که اگر از هم جدا شدند اشکالی ندارد که آن شماره را به یک بزرگتر نشان دهد. نمونه های زیادی از وسایل شناسایی هویت برای کودکان وجود دارد که شما می توانید یکی از آن را بخرید. سایت mypreciouskid.com را برای خرید دستبند و برچسب و .. مشاهده کنید. کتاب های امنیت که اثبات شده اند را برای کودکانتان بخوانید . آموزش خرس های برنشتاین در مورد غریبه ها نمونه ای از آن است. بیشتر بخوانید …   نرم افزاری در چین بیش از ۱۰۰۰ کودک گمشده را پیدا کرد