چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است؟ کفش مناسب و استاندارد برای سلامت پای دانش آموزان بسیار مهم و ضروری است، زیرا دانش آموز از صبح تا ظهر در مدرسه با کفش ها راه می رود و عدم رعایت نکات مهم در هنگام خرید کفش ممکن است باعث بروز دردهای کمر درد و پا برای دانش آموزان شود.

متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل به ارایه توضیحاتی پیرامون ویژگی کفش مناسب برای کودکان و دانش‌ آموزان پرداخت.

یاسر نژادی متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل در خصوص ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: متأسفانه در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها بدون توجه به ویژگی‌های کفش به دنبال خرید کفش هایی برای کودکان خود هستند که با اشکال شخصیت‌های کارتونی طراحی شده‌ اند.

چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است
چه کفشی برای دانش آموزان مناسب است

[irp posts=”8918″ name=”کیف مدرسه کودکان باید چگونه باشد؟”]

وی با بیان اینکه توجه به ویژگی‌ های کفش از نکات ضروری خرید کفش خصوصاً برای کودکان و دانش‌ آموزان است، افزود: کفش کودکان زیر ۳ سال نباید پاشنه داشته باشد و برای کودکان بالای سه سال نیز بهتر است از کفش‌ هایی که دارای پاشنه ۲,۵ سانتی‌ متری هستند، استفاده شود.

این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل، تصریح کرد: پوشیدن کفش‌ هایی که بیشتر از ۲,۵ سانتی‌متر پاشنه دارند منجر به وارد شدن فشار به قسمت‌های جلو و پنجه پا خواهد شد که این فشار وارده در بلند مدت باعث ناراحتی و درد مزمن و گاها شکستگی‌ هایی که به استرس «فراکچر معروفند»، می‌‌ شود.

نژادی ادامه داد: باید توجه داشت کفش‌ مناسب باید دارای پنجه نیم‌ دایره باشد تا فاصله قابل قبولی میان انگشتان ایجاد شود همچنین باید یک فاصله مناسب میان شست پا و جلو کفش وجود داشته باشد. متخصصان معمولاً به والدین توصیه می‌ کنند به جای اینکه کفشی برای دانش آموزان انتخاب کنند که گران‌ قیمت باشد و در مدت زمان طولانی استفاده شود، دو جفت کفش ارزان قیمت در فواصل مختلف تهیه شود. به دلیل اینکه پای کودکان به سرعت در حال رشد است.

وی گفت: باید توجه داشت کفش وسیله‌ ای برای محافظت از پا است و نباید به گونه‌ ای طراحی شود که ماهیت اصلی آن زیر سؤال برود. استفاده از کفش‌ های روباز و جلو باز به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی‌ شود زیرا ممکن است در زمان فعالیت به پای آنها صدمه وارد شود.

این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل با اشاره به انتخاب کفشی برای دانش آموزان ، گفت: کفش‌ های میخی به هیچ وجه برای کودکان زیر ۱۰ سال نباید استفاده شود و همچنین باید توجه کنیم سن ۱۰ سال برای تفکیک کفش از اهمیت زیادی برخوردار است و در این سن کودک باید متناسب با ورزشی که انجام می‌ دهد، کفش خود را انتخاب کند.

نژادی تصریح کرد: کودکانی که دارای مشکلات لیگامانی هستند، بهتر است هنگام ورزش از کفش‌ های ساق‌ دار استفاده کنند.

وی توضیح داد: قسمت پشتی کفش باید سفتی لازم را داشته باشد همچنین جلوی کفش باید فاصله‌ ای حدود نیم سانتی‌متر با روی پا داشته باشد تا پا در آن احساس راحتی کند. لازم است توجه کنیم که کفش نباید آنقدر نرم باشد تا حالت پا را به خود بگیرد، همچنین کفش‌ ها نباید به راحتی از وسط خم شود، زیر کفش نیز باید به اندازه مناسب از نرمی برخوردار باشد.

این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل، گفت: بهترین کفش برای کودکان کفش‌ های چرم طبیعی هستند که روی آن دارای محافظی برای تهویه هوا باشد.

نژادی در خصوص استفاده از کفش‌ه ای پاشنه بلند توضیح داد: پوشیدن این کفش‌ ها به هیچ عنوان برای دختران دانش‌ آموز توصیه نمی‌ شود زیرا به کرات مشاهده شده پوشیدن مداوم کفش‌ های پاشنه بلند باعث بروز دردهای مزمن در قسمت پنجه به دلیل انتقال وزن به این قسمت شده است.

وی در پایان گفت: تحقیقی که در ۲۷ کشور پیشرفته دنیا شده است نشان می‌ دهد دانش‌ آموزانی که کفش‌ های خود را قبل از ورود به کلاس درس از پا خارج می‌ کنند رغبت بیشتری برای درس خواندن دارند و آموزش‌ پذیری این افراد از دانش‌ آموزانی که با کفش در کلاس حضور می‌ یابند بیشتر است.

[irp posts=”9677″ name=”راهنمای خرید کفش کتانی مناسب برای مدرسه”]