خانه کتابدار کودک و نوجوان یک نهاد فرهنگی است، با ساختار اداری مستقل، زیر نظر شورای کتاب کودک که در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۳ افتتاح شد.

با توجه به نیازهای جامعه ایران برای گسترش فرهنگ خواندن به قصد تعمیق دانش و بینش، خانه کتابدار، هدف اصلی خود را گسترش فرهنگ خواندن (خواندن، دیدن، شنیدن، لمس کردن) بین گروه‌های سنی کودک و نوجوان (صفر تا شانزده سال) و تربیت کتابداران و مروجان به قصد ترویج خواندن می‌داند.

هدف‌های این نهاد عبارتند از: ایجاد کتابخانه کودک و نوجوان و کتابخانه تخصصی و مرکز اطلاع رسانی با هدف ترویج خواندن، مشاوره و مشارکت با خانواده‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، رسانه‌ای، اقتصادی و صنعتی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، طراحی، مشاوره و ساماندهی کتابخانه‌های الگوی کودک محور به قصد ترویج کتابخوانی بین کودکان و نوجوانان، مشاوره و مشارکت درزمینه ترویج کتابخوانی بین کودکان و نوجوانان، برگزاری نشست‌های فرهنگی و نمایشگاه‌های ویژه برای گسترش فرهنگ خواندن، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی (حضوری، مکاتبه‌ای، راه دور) در زمینه هنر خواندن، آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان و تربیت کتابداران و مروجان کتابخوانی، انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه هنر خواندن و کتابخانه و کتابداری کودک محور، انجام فعالیت‌های انتشاراتی ازهرنوع برای گسترش فرهنگ خواندن و همکاری با نهاد‌های فرهنگی و پژوهشی در داخل و خارج از کشور در زمینه گسترش فرهنگ خواندن.

از دیگر فعالیت های خانه کتابدار همکاری در پروژه کتابک: پنچره ای به جهان خواندن است. این پروژه از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، شورای کتاب کودک و خانه کتابدار انجام می شود.

راهنما
سایت:  http://www.hlpr.ir
نشانی: تهران. خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان منیریه، خیابان اسدی منش، کوچه دهستانی، پلاک ٢.
تلفن: ۶-۶۶۹۶۲۹۰۴

خانه کتابدار کودک و نوجوان
خانه کتابدار کودک و نوجوان