قطعاً همه والدین می خواهند فرزندشان کاملاً سالم باشد. شما نیز مانند بسیاری از والدین، احتمالاً روزانه به کودک خود ویتامین می دهید و این ممکن است شامل ویتامین های چسبناک مانند پاستیل هم باشد. مستقل از نیاز کودکان به ویتامین ها، بگذارید در مورد پاستیل خرسی و انواع خویشاوندانش صحبت کنیم، مانند اسنک های میوه ای، خشکبار و لواشک میوه، کشمش و اساساً هر چیز شیرین و چسبنده دیگر.

اکثر مردم می دانند که شکر می تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان شود. وقتی شکر می خورید، باکتری ها در دهان با قندها ترکیب شده و اسیدها را تشکیل می دهند. خلاصه کلام اینکه، این اسیدها باعث پوسیدگی می شوند.

حقیقت ناخوشایند درباره ویتامین های چسبناک و پاستیل
حقیقت ناخوشایند درباره ویتامین های چسبناک و پاستیل

به همین دلیل انواع پاستیل ها و محصولات مشابه آنها برای دندان های کودک شما بسیار مضر هستند. آنها نه تنها قند خیلی بالایی دارند، بلکه بسیار چسبنده هستند و این باعث می شود که این عوامل مشکل ساز، حتی در مدت زمان طولانی پس از خوردنشان نیز در دندان ها و اطراف آنها باقی بمانند. این مجاورت طولانی مدت دندان با این باکتریها و قندها و اسیدها، اصلی ترین دلیل مضر بودن این پاستیل هاست.

به جای دادن ویتامین های چسبناک پاستیل به فرزندان خود، یک گزینه غیرچسبنده و قابل جویدن را انتخاب کنید. به جای میان وعده های اسانس دار میوه ای، خود میوه را به فرزندتان بدهید. اگر فرزندانتان خوب میوه نمی خورند، گزینه بهتر نسبت به پاستیل، شکلات است که اگرچه حاوی شکر است، اما به سرعت و به طور کامل تجزیه می شود.

آب میوه
بچه ها عاشق نوشیدنی هستند. نسبتاً ارزان بودن آن و تصور غالب والدین مبنی بر سالم بودن آنها، باعث می شوند که والدین مقدار زیادی آب میوه به بچه ها بدهند. آکادمی آمریکایی کودکان توصیه می کند که کودکان سنین ۱ تا ۶ سال نباید مصرف بیش از ۴ تا ۶ اونس (حدود نصف لیوان) آب میوه در روز داشته باشند. حتی در آب میوه های ۱۰۰٪ طبیعی مقدار شکر موجود بسیار بالاست و مصرف بالای آن منجر به پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

اگر کودک شما نیاز به خوردن آب میوه دارد، مطمئن شوید آب میوه ۱۰۰ درصد طبیعی را انتخاب کرده اید و آن را با مقداری آب رقیق کنید تا میزان شکر را کاهش دهید.

۱۰ توصیه دکتر سام پارک برای کودکان
– دو بار مسواک در طول ۲۴ ساعت، به خصوص شبها
– از خمیر دندان استفاده کنید اما نه خیلی زیاد و در انتهای شستشو از خروج کامل آن از دهان اطمینان حاصل کنید
– از والدین کمک بخواهید
– شستشوی دندانهای بالا و پایین را برای حداقل یک دقیقه ادامه دهید
– هر روز از نخ دندان استفاده کنید
– از خوردن شیرینی زیاد اجتناب کنید
– آب زیاد بخورید
– هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید
– هر سه ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید
– لبخند بزنید