اولین ماه بعد از تولد کودک رشدش به شدت سریع اتفاق می افتد. کودک شما به سرعت رشد می کند و در طول این ماه به میزان ۲٫۵ تا ۳٫۸ سانتیمتر و وزن آن حدود ۹۰۷ گرم افزایش می یابد.

-البته اینها اندازه های میانگین هستند
– ممکن است رشد نوزاد شما تا حدودی سریعتر یا کندتر باشد و احتمالا جهش رشد داشته باشد.

 اگر کودک شما مضطرب( نق می زند) است یا میخواهد بیشتر از حد معمول در ۶ ماهگی غذا بخورد احتمالا به دلیل جهش رشد او است. اگر شیر مادر به او می دهید، ممکن است به ویژه در زمان های خاصی از روز کودک شما بیشتر شیر بخورد (هر ساعت). نوزادان تغذیه شده با شیر خشک ممکن است بخواهند زود به زود غذا بخورند یا مقدار غذای بیشتری بخورند.

تغذیه و رشد نوزاد چگونه باید باشد؟
تغذیه و رشد نوزاد چگونه باید باشد؟

به علامت های گرسنگی کودکتان مثل مکیدن زبان توجه کنید. اگر اضطراب ( نق نق کردن) بیش از یک یا دو روز ادامه پیدا کرد، به دکتر بگویید. پزشک شما وزن، طول و دور سر نوزاد را اندازه گیری می کند و رشد او را بر روی یک نمودار رشد استاندارد قرار می دهد (نمودارهای مختلفی برای پسران و دختران وجود دارد).

این که کودک شما بزرگ، کوچک و یا متوسط است و تا زمانی که این الگوی رشد در طول زمان هماهنگ باشد، پیشرفت رشد کودک شما خوب است. اگر نوزاد شما زودتر متولد شده است، در نظر داشته باشید که رشد و پیشرفت نباید با یک کودک معمولی مقایسه شود. این مسئله باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و در ماه های اول باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آنها به درستی رشد می کنند.

[irp posts=”2833″ name=”خواب کودکان و تاثیر آن بر قد و وزن کودکان”]

چه موقع باید نگران رشد نوزاد باشم؟

اگر کودک شما با نرخ مورد انتظار رشد نکند یا به سرعت رشد کند، پزشک شما می خواهد اطمینان حاصل کند که کودک شما به اندازه کافی شیر و مواد غذایی مصرف می کند.

دکتر از شما این سوال ها در مورد رشد نوزاد تان میپرسد: کودکتان در روز چند وعده غذا میخورد؟ در یک ماه، یک نوزاد شیرخواره ممکن است حدود ۸ بار در یک دوره ۲۴ ساعته تغذیه کند. نوزادانی که شیشه شیر میخورند معمولا کمتر از هر ۳ تا ۴ ساعت غذا می خورند.

کودکتان در هر وعده چه مقدار غذا میخورد؟ برای یک کودک پرستاری لازم است، و باید صدای بلیعدن شنیده شود و زمانی که شنیده شد کودک باید راضی باشد. در این سن نوزادان می توانند ۱۴۸-۱۱۸ میلی لیتر را در یک زمان بنوشند. کودک شما هرچند وقت یک بار ادرار میکند؟ نوزادان باید روزانه حداقل ۴ تا ۶ پوشک مرطوب داشته باشند. حجم تحرکات روده کودکتان چند بار در روز است؟ اکثر نوزادان روزانه ۱ بار یا بیشتر حرکات روده ای را انجام می دهند، اما طبیعی ست اگر در ۱ یا ۲ روز دفع انجام ندهند.

مدفوع نوزادان نرم است و کمی آب دارد. مدفوع بچه های تغذیه شده با شیر خشک کمی سفت می شوند اما نباید سخت یا شکل دار باشد! در بیشتر موارد، رشد کودک در طول چند ماه آینده به سادگی قابل مشاهده خواهد بود. اما اگر پزشک شما درباره رشد کودکتان نگران باشد، او دفعات بیشتری کودک شما را خواهد دید.

در ماه آینده می توانید انتظار داشته باشید که قد نوزاد شما ۲٫۵ تا ۳٫۸ سانتیمتر طول داشته باشد و وزنش حدود ۹۰۷ گرم افزایش یابد. با توجه به این میزان رشد لباس های کودکتان سریعتر کوچک میشود اما از این بابت نگران نباشید چون میزان رشد در نیمه دوم سال اول تولد کاهش می یابد.

[irp posts=”5008″ name=”۲ راه اصلی برای کاهش وزن کودکان”]