همه می‌دانیم تربیت صحیح انسان‌ها از دوران کودکی آغاز می‌گردد و هر آنچه که کودک به‌عنوان عادت‌های پسندیده آموزش می‌بیند، در دوره‌های بعدی زندگی حتی در بزرگ‌سالی نیز، آن عادت‌ها را به‌کار خواهد برد.

آغاز فراگیری عادت‌های پسندیده که مهم‌ترین دورهٔ یادگیری انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، همان دورهٔ قبل از دبستان است. آموزش عادت‌ های صحیح بهداشتی به کودکان قبل از دبستان با کمک شعر و موسیقی، بهتر است.

تاثیر موسیقی و شعر بر کودکان
تاثیر موسیقی و شعر بر کودکان

البته زمانی می‌توان گفت که موسیقی کار خود را در تعلیم و تربیت و ایجاد روحیه و شور و نشاط به کودکان با موفقیت انجام داده که همهٔ شرایط لازم رعایت گردد؛ یعنی در این امر مهم، هم شاعر، هم آهنگساز، و هم معلمی کارآزموده، نقش آفرینی نمایند.

این، همان تخصصی بودن رشتهٔ کودک را می‌رساند. موفقیت در آموزش و اطلاع‌رسانی به کودکان به کمک شعر و موسیقی، نتیجه‌های باورنکردنی را با خود به همراه دارد که علاوه بر تعلیم و تربیت و ایجاد عادت صحیح و پسندیده می‌توان به شادابی و توان‌مندی اشاره کرد که باز با کمک موسیقی در کودکان پدیدار می‌گردد.

تاثیر موسیقی و شعر بر کودکان
تاثیر موسیقی و شعر بر کودکان

این موفقیت در آموزش با کمک شعر و موسیقی، تأثیر خود را در رشد و شکوفائی بهتر کودکان خردسال گذارده و زمینهٔ مطلوبی را برای گام نهادن در دوره‌های بعدی زندگی ایجاد خواهد کرد که باز موسیقی می‌تواند جلوه‌های شگرفی را در آن دوره‌ها با خود به همراه آورد و با داشتن اثرهای تفریحی، آموزشی، روحی و روانی در خودسازی انسان‌ها (کودکان امروز و زنان و مردان فردا) نقش مهمی را بازی نماید.

به هر حال، تأثیر های موسیقی در کودکان بسیار زیاد است و به همین دلیل، می‌توان از این وسیله برای آموزش بهتر، مؤثرتر و ماندگارتر استفاده نمود، چرا که موسیقی و شعر با روحیهٔ کودک بسیار سازگار است و هر آنچه را که هدف آموزش باشد و از طریق شعر و موسیقی به او تعلیم داده شود، فرا می‌گیرد.