درباره کتاب به ‌به لیمو و کاکلی: با مضمونی محیط‌ زیستی، روایتی منظوم از پرنده‌ ای کوچک به نام کاکلی خانوم است که در باغ لیمویی زندگی می‌کند. کاکلی هر سال پیش از بهار با آوازش باغ لیمو را بیدار می‌کند؛ اما یک سال، بهار، اسیر دیو سیاه آلودگی می‌شود. هوا، زمین و آب، آلوده، گیاهان باغ، خشک و پژمرده و پرندگان پریشان می‌شوند. کلاغ برای چاره‌جویی پیش کاکلی می‌رود. کاکلی به او می‌گوید که مسبب این آلودگی و ناپاکی انسان‌ها هستند. پرندگان نیز همه با هم از انسان‌ها می‌خواهند که آب و هوا و خاک را آلوده نکنند و اجازه دهند که بهار، بار دیگر به زمین برگردد.

به به لیمو و کاکلی ؛ دومین کتاب به سبک کامی‌ شی‌ بای
به به لیمو و کاکلی ؛ دومین کتاب به سبک کامی‌ شی‌ بای

نویسنده: محمدهادی محمدی

تصویرگر: حسن عامه‌ کن

ناشر: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

«به به لیمو و کاکلی» دومین کتابی است که انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به سبک کامی‌ شی‌ بای منتشر می‌کند؛ کتاب «گنجشک که بال و پر داشت» نمونه دیگر از کتاب‌ های کامی‌ شی‌ بای در ایران است که پیش‌ از این از سوی انتشارات این موسسه به چاپ رسیده است.

کامی‌ شی‌ بای Kamishibai یا «کارت‌ های تصویری قصه‌ گویی»، گونه‌ای از قصه‌گویی دیداری است که در دهه ١٩٣٠ در ژاپن رواج یافت. کامی Kami در زبان ژاپنی به معنای کاغذ و شی‌بای Shibai به معنای نمایش است. در کتاب‌ های کامی‌ شی‌ بای، متن داستان در پشت کارت‌ ها قرار دارد و قصه‌ گو می‌ تواند در حالی که کارت را در برابر کودکان در دست گرفته است و کودکان به تصویرها چشم دوخته اند، پشت کارت‌ها را بخواند. تصویرهای کامی‌ شی‌ بای‌ های امروزی نیز به شیوه گذشته، بزرگ و بدون جزییات است تا آخرین ردیف کودکان که در برابر کارت‌ها ایستاده یا نشسته‌اند، بتوانند تصویرها را به خوبی ببینند.

 به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

[irp posts=”14199″ name=”معرفی کتاب نغمه‌ ای برای الا گری”]