دنگی یک بیماری منتقل شونده از پشه است و با نیش پشه شیوع می یابد. این امر، به خصوص برای والدین، باعث نگرانی زیادی شده است که این موضوع اهمیت وجود واکسن بیماری دنگی را نشان می دهد. چرا که بسیاری از موارد گزارش شده از ابتلای کودکان طی ساعات مدرسه پدید آمده است.

معرفی یک واکسن ضد دنگی به نام دنگ واکسیا به معنای آن است که این نگرانیها رو به پایان خواهند بود. با این حال، هنوز اختلاف نظر زیادی روی این واکسن وجود دارد و برخی محققان ادعا می کنند که این واکسن برای بچه هایی که حداقل یک بار در طول زندگی خود به این عارضه مبتلا شده اند، عالی عمل می کند، نیازی به تزریق آن به عنوان پیشگیرانه نیست. در حقیقت، مطالعات نشان داده است که تزریق این واکسن به افرادی که هرگز دنگی نداشته اند، ممکن است باعث شود این بیماری حتی جدی تر به آنها حمله کند.

با وجودی که اثرات نامطلوب این واکسن تکذیب شده و ادعا شده که هیچ گزارشی از موارد تشدید دنگی پس از واکسیناسیون گزارش نشده است، به هر حال این مورد، موضوعی قابل بحث است. برخی مقامات بهداشتی پست های انتقادی به این برنامه (واکسیناسیون پیش گیرانه) در رسانه های اجتماعی درج کرده و آن را اقدامی بی پروا توصیف نموده و خواستار تشکیل پرونده قانونی در این زمینه شده اند.
اینجا چند سؤال مطرح شده است که در پاسخ دادن به شبهات در مورد این اختلاف نظرها مفید هستند.

آنچه والدین باید درباره واکسن بیماری دنگی بدانند
آنچه والدین باید درباره واکسن بیماری دنگی بدانند

عفونت دنگی چه زمانی جدی می شود؟
با توجه به تعاریف جهانی فعلی، دنگی زمانی در مرحله شدید و سخت تلقی می شود که نارسایی اندام در کنار جمع شدن مایع در ریه، دیده شود. با این حال، ما همچنین باید در نظر داشته باشیم که علائمی مانند سردرد، درد در اطراف چشم، جوش، درد های معده و خونریزی لثه نیز به مراقبت های پزشکی و بستری شدن نیاز دارند.

آیا واکسیناسیون مقاومت برابر دنگی را تضمین می کند؟
مطالعات فعلی نشان داده است که این لزوماً درست نیست. در حالی که واکسن بیماری دنگی خطر ابتلا به آن را تا حد زیادی کاهش می دهد، ولی آن را به طور کامل از بین نمی برد. با این حال، نیاز به بستری شدن را از بین برده و خطر حمله شدید را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

آیا زدن واکسن بیماری دنگی در حال حاضر کم تاثیر تلقی می شود؟
وقتی این واکسن برای اولین بار مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت، در کودکان بالای ۹ سال بسیار موثر تشخیص داده شد. با این حال، مطالعات بیشتر توسط سازمان جهانی بهداشت نشان داد که برای کودکانی که ابتلا به ویروس دنگی در جریان خونشان تایید نشده ، انجام واکسیناسیون خطر ابتلا را بالاتر می برد.

آیا اثبات شده است که پس از استفاده از این واکسن یک حمله شدید دنگی اتفاق خواهد افتاد؟
ماهیت ویروس دنگی چنین است که وقتی برای دومین بار به بدن حمله می کند، شدت آن معمولاً بالاتر است. این عمدتاً به دلیل حضور پاد تنهای دنگی است که به طور طبیعی باعث ایجاد بیماری شدیدتر می شود. عجیب است که بودن حجم بالایی از پادتنها بدن را از بیماری محافظت می کند، ولی مقدار پایین آن به تشدید آن کمک می کند. بنابراین، بهتر است از این واکسن با هوشیاری کافی استفاده کنید و اگر هرگز به این بیماری مبتلا نشده اید، اصلاً از آن استفاده نکنید.

برنامه های بعدی چه خواهد بود؟
در آغاز، جامعه مرتبط با واکسن دنگ واکسیا به شدت تحت تاثیر نتیجه فرآیند خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که آخرین پیشرفت ها به طور خاص مورد تایید جامعه پزشکی و به طور عام مورد اقبال کل جامعه نیز قرار گرفته است. همه برنامه های ایمن سازی در حال حاضر انجام شده و هر کودکی که واکسینه شده است، لیست شده و مورد رصد قرار می گیرد. هر مورد بستری در اثر حمله دنگی نیز تحت نظارت و بررسی قرار خواهد گرفت.

به عنوان والدین چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
اگر شما از آن دسته والدینی هستید که فرزندتان واکسینه شده است، نگران نباشید. فقط مراقب سلامت کودک خود باشید و فراموش نکنید که هر گونه نشانه های دنگی را بلافاصله به دست اندرکاران بهداشت و در صورت لزوم پزشک گزارش کنید. اگر هم هنوز فرزند خود را واکسینه نکرده اید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید …  نکاتی که والدین باید هنگام مدرسه رفتن بچه ها به آن توجه کنند