از لحظه ای که کودک شما اولین قدم خود را برمی دارد اعلام استقلال می کند. زیرا این اولین قدم است که نشان می دهد کودک شما مستقل شد و دیگر بدون نیاز به کمک شما می تواند بایستد و راه برود.

در این مقاله از سایت سرسره روش هایی که والدین می توانند مستقل بودن را به فرزندان خود بیاموزند را به شما ارائه می دهیم :

برنامه های روزانه زندگی را به عهده کودکان قرار دهید و آن ها را در جریان برنامه های روزمره قرار دهید. مثلا بگویید از خواب که بیدار شدی باید صبحانه ات را خودت بخوری. یا این که امروز باید فلان ساعت خودت را آماده رفتن به کلاس کنی. همین حس مسئولیت پذیری کودک باعث ایجاد حس استقلال طلبی شده و او را به سوی پیشرفت سوق می دهد.

آموزش استقلال به کودک توسط والدین
آموزش استقلال به کودک توسط والدین

اجازه دهید کودکان تصمیمات کوچکی بگیرند. مثلا تصمیم بگیرند از بین دو جفت کفشی که دارند کدام یک را انتخاب کنند. همین تصمیم گیری های کوچک انگیزه استقلال طلبی را ایجاد کرده و باعث رشد کودکان است.

به کودکان خود اجازه کمک کردن بدهید. مثلا از آن ها بخواهید هنگام پوشیدن کت، آستین کت شما را گرفته و در پوشیدن آن کمکتان کنند. یا این که در انجام کارهای خانه، کارهای خیلی سبک را به عهده کودکان قرار داده و از آن ها تقاضای کمک کنید. همین کمک کردن ها باعث رشد استقلال طلبی در کودکان شده و آن ها یاد می گیرند که کارهای خود را انجام دهند و این کار باعث مستقل شدن کودکان می شود.

حرف های خود را دستوری به کودکان نگویید و بیشتر سعی کنید از طنز و خنده در حرف هایتان استفاده کرده و به نتیجه برسید. مثلا اگر او یک لباس نامناسب را برای پوشیدن انتخاب کرده شما با طنز و خنده او را متوجه انتخاب اشتباه خود کنید. همین رفتار شما باعث می شود راحت تر بتوانید مستقل بودن را به او آموزش دهید.

منبع: Business Insider